Jump to content

Accesorii Golf5


toni
 Share

Postare recomandată

Poti sa ne faci publica aceasta lista de accesorii si preturi sau macar prin mail? Merci!

Vroiam sa achizitionez niste stopuri cu leduri dar inca stau si ma gandesc ca si cele de la Hella 2VP 009 500-801 Silver mi-ar placea. Puteti sa va dati si voi cu parerea?

Atasez acum cele doua modele: primul de la vw si al doilea de la hella

post-6262-1176445154_thumb.jpg

post-6262-1176445161_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 732
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dudu

    37

  • homeboy

    29

  • 4abc

    25

  • lucianwwl

    23

Top Posters In This Topic

Posted Images

alea de la hella sunt nasoale

alea oem sunt : stopuri cu leduri cod: 1K0052204 1448.34 RON FARA TVA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aviasol de ce spui ca sunt nasoale ?? Te intreb pt ca ma bate si pe mine un gand de achizitie . Stiu ca Hela este agreat de VW si chiar o sa gasesti pe masina ta cate ceva de la Hella de ex acceleratorul de la pedala de acceleratie este Hella.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer si mei imi plac mai mult stopurile de la Hella decit cellelalte...dar daca "aviasol" spuen ca sunt naspa asteptam sa ne explice ce si cum! :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ca asi fi vre-un expert, prere mea...

tehnic cred ca stopurile de la Hella sunt super ok ca design insa.... voua nu va sare in ochi becul ala de mers cu spatele intre mia aia de leduri? zici ca e bec de veioza cu halogen ... repet prerea mea....

Modificat de aviasol
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact ala mi-a sarit si mie in ochi. Pacat...aratau interesant in rest.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta asa este cu "becul" ....vis a vis de treaba cu stopurile frumoase , am tot vazut de cateva ori prin oras ,dar doar seara asa l am recunoscut mereu , un G5 negru care are stopurile mai speciale adica : sunt cu led iar cercurile pozitiilor + cele de la partea de pe haion care in mod normal sunt doar ochi de pisica se aprind si ai senzatia de la distanta ca ar fi un Phaeton tot am cautat dar nu am gasit asemenea stopuri , are cineva idee ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ceva are si un user de pe aici,om amabil,parca Claude se numeste...de altfel pot aduce si eu asa ceva,de pe ebay.

@aviasol,Hella rulz,in general,dar la asta ai dreptate:stopurile alea arata naspa.in schimb,sint de calitate.

Modificat de homeboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand am luat masina, mereu am avut probleme cu tot felul de bagaje , care mai de care mai "lichide" si care imi faceau mocheta din portbagaj de-mi puneam mainile in cap. Aproape ca nu am mai reusit sa o mentin curata. Ca atare, am cautat solutia optima si, bineinteles, m-am uitat, inainte de toate, la lista de accesorii originale. Un covoras de cauciuc trecea de 3,5mil lei . M-am rugat de un amic din Germania sa-mi ia el de undeva de acolo - bineinteles, tot original- . Pretul, fara TVA, era undeva pe la 164 Euro. Mi s-a cam taiat pofta cand am vazut pretul, asa ca am ramas in stand-by.

Asta pana ieri, cand intrand intr-un hipermarket din targ de la mine, la sectorul auto, am gasit niste covorase facute undeva prin Taiwan, care se potrivesc aproape perfect pe spatiul din portbagajul Golfului(lipsesc doar vreo cativa cm pe margini, aproape insesizabili). Are si un pic de margine inalta(vreo 3 cm) care te scuteste de probleme cu oarece lichide care au luat-o razna prin portbagaj. Pretul a fost de pomina - 238 mii lei. Am adus in discutie aceasta mica "problemuta", pt. ca mi se pare semnificativa urmatoarea afirmatie. Uneori preturile articolelor originale o iau razna in mod nejustificat si e bine sa ne orientam catre solutii de compromis, ieftine si la fel de practice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm.

Ai sesizat vreo data diferenta dintre articolele originale sau de prima echipare si Petex,de exemplu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce insemna Petex. Poate ma lamuresti.

Evident ca stiu ce inseamna diferenta intre lucrurile originale si celelalte. Problema e in ce masura accesoriul original e sau nu util.

Pot sa-ti mai dau un exemplu. Mi-am cumparat un sistem de bare Thule, pentru portbagaj(sunt suedeze, din cate stiu eu). Le folosesc pentru transportul bicicletelor, al schiurilor si ce se mai nimereste. Sunt foarte robuste. Au un sistem de prindere foarte bine gandit. Se potrivesc perfect pt. Golf. De altfel, pt. asa ceva sunt facute. Si ceea ce e mai important, sunt mai ieftine decat cele originale. Am dat pe ele vreo 5 mil. in conditiile in care cele originale sar peste 8mil, aproape 9, daca nu ma insel.

In ceea ce priveste presul de cauciuc pe care l-am cumparat, chiar de-ar fi mai slab calitativ, la pretul dat pe el, as mai cumpara vreo doua ( sa am de rezerva :lol: ), si tot ar fi de vreo zece ori mai ieftin.

Concluziv, ca sa nu intram, doamne fereste, in vreo disputa:

Si eu sunt - in mod fundamental - pentru lucrurile de firma, originale. Insa asta, cand e vorba de lucruri - sa le zicem capitale - siguranta, fiabilitate, comoditate etc. Cand insa, e vorba de maruntisuri, nu cred ca are rost sa ma "arunc" la preturi de 3,4 mil. pt, un amarat de covoras pt. portbagaj. Poate daca era vorba, sa zicem, de cele pentru interior, unde se pune problema de aspect, mai zic si eu, dar pt. bagaje...nu-i cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut problema aceasta cu mocheta din portbagaj ( am spalat la ea o noapte intrega )....am fost si mi am luat covoras....de cauciuc.....de la dealer......si ma costat in jur de 250 ron( cam cat tot setul de interior) dar mi a convenit .......cele de pe piata nu imi conveneau tocmai ca nu se incadrau perfect si exista si pe viitor sansa sa mi se mai "scurga" ceva prin portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce insemna Petex. Poate ma lamuresti.

Evident ca stiu ce inseamna diferenta intre lucrurile originale si celelalte. Problema e in ce masura accesoriul original e sau nu util.

Pot sa-ti mai dau un exemplu. Mi-am cumparat un sistem de bare Thule, pentru portbagaj(sunt suedeze, din cate stiu eu). Le folosesc pentru transportul bicicletelor, al schiurilor si ce se mai nimereste. Sunt foarte robuste. Au un sistem de prindere foarte bine gandit. Se potrivesc perfect pt. Golf. De altfel, pt. asa ceva sunt facute. Si ceea ce e mai important, sunt mai ieftine decat cele originale. Am dat pe ele vreo 5 mil. in conditiile in care cele originale sar peste 8mil, aproape 9, daca nu ma insel.

In ceea ce priveste presul de cauciuc pe care l-am cumparat, chiar de-ar fi mai slab calitativ, la pretul dat pe el, as mai cumpara vreo doua ( sa am de rezerva :offtopic: ), si tot ar fi de vreo zece ori mai ieftin.

Concluziv, ca sa nu intram, doamne fereste, in vreo disputa:

Si eu sunt - in mod fundamental - pentru lucrurile de firma, originale. Insa asta, cand e vorba de lucruri - sa le zicem capitale - siguranta, fiabilitate, comoditate etc. Cand insa, e vorba de maruntisuri, nu cred ca are rost sa ma "arunc" la preturi de 3,4 mil. pt, un amarat de covoras pt. portbagaj. Poate daca era vorba, sa zicem, de cele pentru interior, unde se pune problema de aspect, mai zic si eu, dar pt. bagaje...nu-i cazul.

Deci,doamne iarta-ma,nu stiu cine a cerut pe o tava de port-bagaj 3,4 milioane!Costa 170 ron+tva cea cu margine de 2-3 cm.

Petex este marfa VW aftermarket,mai slaba calitativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul de 164 euro fara TVA mi-a fost furnizat de cate amicul meu care mi-a adus brosurica cu accesorii originale de la un magazin din Munchen.

Oricum si varianta 170 ron plus TVA mi se pare tot scumpa...No ofence.(fata de 2,38 lei noi....) Ceea ce am luat, eu se potriveste la fel de bine si imi asigura acelasi serviciu ca si cel original.

Multumesc de informatia referitoare la Petex nu stiam, dar voi tine cont de acum inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci,doamne iarta-ma,nu stiu cine a cerut pe o tava de port-bagaj 3,4 milioane!Costa 170 ron+tva cea cu margine de 2-3 cm.

Conform catalogului cu lista de pret Accesorii Originale Golf V din martie 2005 "Covorasele portbagaj din cauciuc margine inalta aprox. 5 cm, cu inscriptie Golf" 1K0061180 costau 282,87 Lei iar cu TVA faceau 336,6 Lei.

Faptul ca intre timp s-au ieftinit accesoriile nu face decat sa ma bucure. :D

Homeboy te rugam daca poti poti, sa ne dai o noua lista de preturi pt accesorii! Pe siteul VW de la noi apare inca cea din 2005.

Modificat de So`niroS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E...dificil.Mai bine cine vrea,intreaba,altfel risc sa scriu o carte despre asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca nu a aparut un pdf nou in locul vechiului 10.pdf din 6 decembrie 2006 ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presul pe care l am cumparat eu de la dealer nu este inscriptionat GOLF dar vine ambalat cu sigla vw si scrie ca este facut special pt G5 fiind fabricat de o firma suedeza (parca ) avand 2 coduri de produs ( diferenta de roata de rezerva).

Modificat de xqzme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa-mi montez praguri laterale tip GTI.

Ma poate ajuta cineva cu detalii despre accesoriile necesare si montaj?

Am studiat catalogul ETKA si acolo sunt mai multe componente, dar nu stiu exect daca toate sunt absolut necesare.

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

contacteaza un dealer Seb!....nu sunt scumpe si din cate stiu nu pun probleme la montaj...sincer, e un pas pe care vreau sa il fac si eu :D (la CL zic eu ca ar da bine : spiolerele fata si spate sunt negre dar pragurile sunt in culoarea caroseriei...deci merge BETON :D)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa arate bine,fa tot la culoare,sa vezi ce fain arata! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e daca sunt absolut necesare toate accesoriile din imagine

post-8568-1177564972_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie nu-mi place ideea de a da o gramada de gauri in prag...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa arate bine,fa tot la culoare,sa vezi ce fain arata! :D
laas ca arata beton rosu cu negru...oricum eu sunt un pic mai brunet :D :D
Problema e daca sunt absolut necesare toate accesoriile din imagine

mai...da la 2 praguri care te costa in jur de 300 ron te mai pui la niste suruburi si bride sau ce o mai fi de inca 50???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este vorba de costurile accesoriilor !

vroiam sa stiu de la cei care si-au montat daca au pus si bandourile alea care se prind in 9 cleme (cu gauri in prag)

daca au dat gauri sau le-au lipit

cam asta e problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!