Jump to content

Furtun Vacum


comi
 Share

Postare recomandată

incerc sa gasesc acest furtun imbecil de aproape o saptamana si nu reusesc nici cum ,va rog sa ma ajutati cu un part number si cu un pret

in poza care am atasat-o am incercuit furtunul, acesta are si o supapa unidirectionala

sa im spuneti va rog si numele furtunului(degeaba caut furtun poma servo vacum ca nu gasesc acelasi lucru)

PS:furtunul este crapat langa valva si scapa vacum

post-80057-0-07965500-1359896507_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceasta problema am avut si eu si nu am gasit furtun,dar am rezolvat cu alt furtun de cauciuc in forma de "L" de la piese auto.se scoate cel vechi din supapa si din servofrina si se inlocuieste cu acest furtun.furtunul trebuie sa fie cit mai gros in 'carne' ca sa nu se gituiasca cind se face vacum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta ai incercat?......

Din dezmembrari nu are rost sa cumperi,ca nu stii cat o sa tina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu am gasit si am folosit furtun siliconat aceleasi dimensiuni ! rezistent la inghet, si ft bun :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu bucatica aia de furtun in forma de L am avut si eu probleme. L-am luat de la reprezentanta. Nu rezista mult un furtun normal, dupa ceva timp crapa si o sa ai pierderi de vacuum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Moama cate sarmulite ai pe la motorul ala :))

Nici nu cred ca vine separat acel furtun. Am impresia ca vine impreuna cu pompa de vacuum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic Motorul lui nu are pompa de vacum ! Vacumul la acet motor il formeaza galeria de admisie !

Deci nu mai speriati omul. Mai ar trebui sa-i spunem ca vine cu tot cu motor :))

@ COMI uite aici o poza cu furtunele de vacum. Cred ca acesta este codul tau 1J0612041GD

Dar cel mai sigur cu talonul la magazin sau incearca sa gasesti un cod pe el asemanator cu cel care l-am scris eu.

Sunt foarte importante literele din coada cifrelor !

post-572-0-09501600-1360005645_thumb.jpg

Modificat de robert r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult baieti pentru ajutor in reprezentanta pretul acelui furtun cu valva este 150 lei =))) pentru 20 cm furtun wtf

multumesc mult robert pentru cod

PS: poza nu este cu masina mea am pus acea poza doar informativ :D

asta seara rezolv problema inlocuit furtun cu altul original ca am vazut ca alta sansa n-am ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

CAM00009.jpgSalut! Am si eu o problema cu un vw bora variant 1.9 tdi. Am cumparat masina acum aproape o saptamana dar nu intra turbina. am verificat furtunasele de la vacuum si nu par a fi in regula asa ca o sa le schimb dar am gasit o piesa care intra undeva dupa cum se vede dar nu stiu unde. e primul meu post si nu stiu inca sa incarc poze  :tuktuk:

Modificat de adrianoosmq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pare valva n75 si e responsabila cu vacumul care actioneaza actuatorul pt geometria variabila.

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspunsul promt  :beer: . valva asta am gasito spanzurata pe dupa motor. sa se faca mai cald afara si o sa-i caut locul de unde a iesit. multumesc inca odata! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesa are si un cod de produs?il poti pune aici? ca arata cam dubios ce ai tu acolo...

La 1.9 TDI n75 arata asa si nu prea seamana cu ce ai tu acolo...

post-14266-0-74497900-1361478217_thumb.j

uite si o poza cu furtunele mele de vacuum...sunt mult mai multe fata de ce ai tu acolo :(

post-14266-0-16952200-1361478449_thumb.jpost-14266-0-01279500-1361478450_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cum arata acolo iti recomand sa mergi urgent la un mecanic...cine stie ce a manarit vanzatorul pe acolo...sa nu fie si altundeva carpit. Fa o verificare amanuntita!

Vad furtune completate,lipite...nu e ok.

Valva de obicei e prinsa de tabla cu o piulita,altfel atarna in furtune...

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt prelungite alimentarea si un futrun de vacuum juma de metru...dar aia sincer nu arata a N75...si nu inteleg de unde un singur furtun de vacuum...ca in ea intra 3...restul ce s-a intamplat cu ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e valva N75 :( . am dat un search pe google si nu e piesa care imi atarna mie. piesa aia e dupa furtun in coltul din dreapta sus al pozei. maine o sa fac mai multe poze :salut:



piesa asta vine fixata in ceva. are 4 pini care arata cam rau(cred ca asta e si cauza de sta cazuta in furtunase) si un orificiu metalic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu pozele promise :rolleyes:

DSCF2654.JPGDSCF2651.JPGDSCF2650.JPGDSCF2649.JPGDSCF2648.JPG

Modificat de adrianoosmq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza cu ce ai tu acolo este valva N239 si ea are rolul de a opri motorul cat mai lin, fara trepidatii. Din cate am inteles ea opreste o clapita de la admisie pentru a nu mai trage aer motorul, datorita compresiei mari care este la motoarele disel daca ar trage aer motorul ar trepida mai violent. Eu la masina din semnatura am gasit locul la valva aceea pe un furtun din plastic dur care intra in admisia turbinei parca, sunt 2 cleme unde poti prinde cele 2 furtunase si ele tin si valva ca nu este foarte grea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect - actioneaza clapeta si opreste motorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite mai simplificata schema de vacumuri  :)

valvele le poti deosebi usor

pentru turbo e cu 3 furtune si are caplul alb

pentru egr e cu 3 furtune si are capul negru

pentru shoot off este mai mica si are 2 furtune

post-572-0-91942600-1362329052_thumb.jpg

Modificat de robert r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valva N239 este pana la urma :grrrrrr:​ . multumesc mult pentru raspunsuri :beer: . am fost la mecanic si tot circuitul pentru turbina trebuie desfacut curatat si vazut in ce stare este (intercooler-ul este lovit :ceuameni: , egr e plin de funingine, furtunasele de vacuum fluiera prin 2 locuri) pentru al putea repara. masina are destule bubite dar deja am gasit rezolvari pentru ele doar ca mai astept un pic de caldura ca sa vina si cheful de munca :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Ionut Maruta

Era un topic care nu-l mai gasesc, unde cineva a pus codurile OEM de la furtunasele de la vacuum :(

Le mai poate pune cineva aici sa mi le notez si eu ? Incepeau cu N sau cu F, nu mai retin....

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut Maruta

Astea sunt. Mersi.

Am gasit la un prieten care lucreaza la un magazin de piese auto, furtunase de toate marimile, marca GATES, majoritatea de combustibil, mai subtiri si mai groase, de la 3 mm in sus... Numai alea de 3 mm aveau invelis textil, restul erau numai din cauciuc, dar toate au tesatura visibila in miezul lor.

 

Sunt bune de ceva aceste furtunase GATES ? Metru este de la 16 lei in sus....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Gates sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am gasit la un user de pe aria vanzari  , furtun oem:


N 020 353 27 - 37 lei / metru (comanda minima 5 metri)
N0202821 - 63 lei / metru (comanda minima 5 metri)

Daca e cineva amator sa impartim in 2 o rola subtire si o rola de furtun gros , sa ma anunte prin PM   sau 0723.211.856.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!