Jump to content

Upgrade maneta stergatoare A3 8L


Tracto
 Share

Postare recomandată

De cand am luat masina ma tot deranjeaza faptul ca la stergatoare pe prima treapta (cu temporizare) este un interval fix care aproape niciodata nu satisface nevoile. Uneori ploua mai tare si trebuie sa trec pe a doua treapta (fara temporizare) care e prea rapida si tot asa.

Dupa cum stiti la Audi A3 8L prefacelift si cred ca si la A4 B5 prefacelift maneta de la stergatoare nu are acea rotita de reglaj al temporizarii stergatoarelor cum este spre exemplu pe Golf 4/passat B5/5.5 . (poza).

Din ce m-am documentat maneta este aceeasi pentru A3,A4,Golf 4, Passat B5/B5.5 etc. si vreau sa fac un mic upgrade.

Daca o schimb mai este nevoie si de alte modificari sa fac rotita de reglaj functionala ? Releul ?

post-10002-0-42863600-1359753636_thumb.j

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tracto chiar si pe mine ma intereseaza acasta modificare,pentru ca si eu m-am intanit cu situatia descrisa de tine,o sa ma documentez si postez daca aflu ceva.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar acum am vazut un seat leon 1m care are bordul 90% identic cu a3 8l si avea maneta cu temporizator. De montat merge nu stiu daca va si functiona.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am achizitionat maneta cu temporizator (multumiri colegului florinpbv). O sa o montez pe la jumatatea lunii cand o sa am putin timp.

O sa revin cu informatii.

post-10002-0-10498200-1360075529_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat maneta de golf 4 de stergatoare cu ajutorul colegului "Spike", cu temporizator, dar se pare ca nu functioneaza. Banuiesc cat trebuie sa schimb si releul . Revin cu detalii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automat, daca nu ai releul 377. Ti-am postat dincolo codul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Banuiam eu ca ceva e dubios in afacerea asta, parca prea plug and play si am zis inainte sa cumpar releul sa demontez sa vad ce releu am eu.

 

Surpriza ! Este mic si nu poate fi montat cel mare de pe golf4/passat b5.5 .

 

Aveti idee ce releu trebuie sa iau in cazul asta ? 

post-10002-0-71027700-1361464150_thumb.j

post-10002-0-72523900-1361464151_thumb.j

post-10002-0-59890300-1361464152_thumb.j

post-10002-0-33633200-1361464153_thumb.j

post-10002-0-08227500-1361464154_thumb.j

post-10002-0-96847700-1361464302_thumb.j

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai sapat putin si o sa incerc unul de Golf 3 care este programabil . (99 inscriptionat pe el). si se potriveste perfect in soclu.

 

Revin cu informatii.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am testat releul de VW programabil cu nr. 99 dar din pacate nu este compatibil. Cu el montat cu maneta pe off si contactul pus stergatoarele merg incontinuu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Mi-am schimbat si eu ceasurile de bord de la A3 (cu A6) si acum am si calculator de bord (inainte nu aveam) si vreau sa-mi schimb maneta de stergator cu una dotata cu butoane pentru calculator de bord.Sunt ceva probleme daca folosesc una de la A6?

Sunt interschimbabile?

Modificat de vica leonard
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu maneta o am de pe golf 4 deci daca arata identic de ce ar fi probleme ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata si sunt... identice. La voi, merge de A6 C5, Golf4, Passat B5 si B5,5, Seat, Skoda Octavia 1, Superb 1, Fabia 1....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!