Jump to content

Golf 6/Jetta - Park assist


Wiki
 Share

Postare recomandată

mi'a dat ideea de retrofit un coleg in legatura cu acest park assist.nu credeam ca se poate pune . in plus locuiesc pe o strada destul de ingusta, aglomerata si urmeaza sa-mi mai conduca si sora masina si ma gandeam ca ar fi un retrofit util. mai adaug ca am din fabrica park pilot si am gasit un set pe car systems http://www.carsystems.pl/vw-golf-mk6-5k1-park-assist-pla-upgrade,id375.html. banuiesc ca piesele sunt originale. am intrebarea daca a mai montat cineva ceva asemanator, daca este ok sa dai gauri si daca se poate uita cineva in etka cam cum s-ar monta si la ce distanta (unde mai exact pe bara ar trebui date gaurile) ! multumesc astept sfaturile si parerile voastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sunt deja marcate pe bara ar fi perfeccct !! si ar fi greu cablajul ? ca am vazut niste fire taiate in kitul ala !? ce ar fi butonul? si mai ce ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te sfatuiesc sa iei componentele de pe ebay. Mi-am montat acum mai bine de 2 ani tot sistemul si este foarte util. Spun de ebay deoarece eu l-am luat aproape gratis. Senzorii suplimentari i-am luat cu 1 euro/buc iar pe modulul de comanda mi-am scos banii de la vanzarea celui vechi. Cel nou a mai venit si cu ceva accesorii. Unde n-am scapat de plata a fost la suporti senzori, spray cu vopsea, cabluri cu terminatii, etc.

Cand mi-am pus eu sistemul la platforma de Golf trebuia neaparat sa existe ESP. Nu stiu cum e la tine, ai grija. De asemenea, vezi ce sistem ti se potriveste PLA 1, 1,5, sau 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista Jetta / Golf VI fara ESP si lui trebuie sa-i mearga cel de pe Golf VI. ( la care stiu ca exista o singura varianta, doar pe Passat erau astea cu 1. 1.5 etc, dar s-ar putea sa ma insel aici...)

Butonul e pentru activarea sistemului. Tu ai acum senzori fata - spate da?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate RAVE am gasit pe net un super GOLF 6 cu tot ce vrei pe el, interior deschis alcantara, senzori peste senzori, "cred ca facea si cartofi prajiti", iar la partea de butoane aparea un mare buton de ASR. Asa stiam si eu ca ESPul s-a bagat standard la G6, Polo 6R, Jetta ....si totusi ce o fi fost cu butonul ala de ASR ???

Imi pare rau ca nu am salvat linkul, probabil o fi fost asa caci by default se dezactiveaza doar ASR-ul chiar daca butonul de pe masini este de ESP ? Habar nu am de ce aparea asa !!!

Modificat de ionut_slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, greseala mea, tind sa rezum totul la Romania. Stiam ca toate au avut ESP, oglinzi si geamuri electrice spate standard, dar se pare ca mai sunt si fara geamuri electrice spate sau ESP... Ignorati bucata aia atunci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rave : dapam senzorii fata spate, geamuri electrice pachet vizibilitate fara rabatare electrica. care este ideea cu pla 1, 1,5 ?

@valentin: poate imi mai dai ceva detalii. sa ma uit pe e-bay. app ai cautat pe .de sau pe .co.uk ?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bosseby

Salut,

Am studiat si eu sistemul ala de pe carsystems, dar am doua nedumeriri:

- prima ar fi cu suporturile pentru senzori, care, daca te uiti la orice golf care are sistemul asta din fabrica, nu seamana de nici o culoare;

- a doua ar fi ca, in schema electrica a golfului, apare doar o singura centrala pentru senzorii fata, spate si acestia. Cel putin eu asa imi aduc aminte. Ma uit diseara si revin.

Cat despre conexiuni, nu e mare lucru. Daca iei un kit cu cablaj cu tot, mai trebuie sa te legi la plus, masa, CAN High, CAN Low, si, bineninteles, codare pe masina.

Un link cu mai multe detalii http://forums.vwvort...assist-retrofit

Poza cu suporturile originale (posibil sa fie altfel la Jetta - verific in ETKA):

post-12536-0-76241200-1359643550_thumb.j

Modificat de ionut_doc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E acelasi suport din cate vad. Cele de pe CS sunt cu tot cu senzor in ele si cu folia de transfer pe ele, de-aia par mai mari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt aceeasi. Uita-te atent! Cei originali au o forma mai ciudata (partea argintie din poza pe care am atasat-o mai sus), privit din exterior, practic senzorul vine mai "infundat" in bara. Suporturile de la carsystems sunt ca cele de la senzorii de parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt acealsi treburi . am impresia ca vin niste inel etansare 1T0919133B peste suportii aia care tin senzorii. oricum trebuie verificat in etka. din ce am inteles se poate. se da gaura se lipeste si se aseaza exact ca din fabrica. totul fiind oem. iar centrala respectiva am impresia ca se inlocuieste cu asta care pe langa park pilot stie sa recunoasca si park assist ! spuneti-mi daca ma insel

rave esti sigur ca este marcata bara pentru acesti senzori ? ar fi perfect sau cum s'ar zice "parfummm" :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kittul de pla de la carsystem contine senzori de pdc cu suportii aferenti.

sfatul meu e sa cumparati de pe carsystem

1. senzorii de pla separat: http://www.carsystems.pl/vw-pla-sensor-1t0919297a,id361.html

2. suportii de senzori pla de la reprezentanta impreuna cu banda dubla adeziva - se pot folosi cei de la passat 2009-2010

3. parktronicul - http://www.carsystems.pl/pdc-pla-module-1t0919475p-upgrade,id360.html

4. cablajul suplimentar: http://www.carsystems.pl/vw-golf-mk6-5k1-park-assist-pla-wire-harness,id447.html

5. butonul de park assist tot de la reprezentanta

sursa de inspiratie: http://www.passat3c.info/cms_neu/index.php?page=176

un video cu jetta 6 cu park assist:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dc sa cumpar senzorii separat ? Pana la urma la tine i.ai montat dany ? sau mai dureaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o intrebare: pe Jetta VI sigur s-a montat park assist?

Intreb deoarece nici in ETKA, nici in ELSA nu apare ceva despre park assist (doar parktronic fata-spate).

Modificat de ionut_doc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe lista de optionale pe site apare chiar la prima dotare optionala .ai incercat pe jetta b,c adica p editia ma noua nu apare? Ca nici camera marsarier nu apare de exemplu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ETKA am cautat Jetta din 2010, 2011, 2012 si 2013. Am cautat inclusiv bara fata cu gauri pentru park assist. Nu apare nicaieri ca ar avea park assist din fabrica. In ELSA, am cautat in 2010, 2011. Mai sus de 2011 nu imi merge ELSA.

Daca vrei, iti trimit pdf-ul cu ce apare la Jetta 2011 la partea de senzori de parcare (nu stiu daca am voie sa-l atasez aici).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trimite , atata timp cat tine de subiect poti sa pui nu cred ca e vreo problema. app camera pentru marsarier ai gasit in etka pentru jetta ? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul lucru care apare in ETKA pentru camera de mers inapoi este un cod: 5c6980551. Teoretic, daca este ca la Golf VI, pentru camera mai trebuie si un modul (pe care nu il gasesc in ETKA).

Sa-mi lasi o adresa de mail sa-ti trimit pdf-ul cu senzorii de parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionut_doc@ Nu s-a montat park assist pe jetta din fabrica (inca). Asta nu inseamna ca nu se poate. Vezi video-ul de mai sus si linkul cu baiatul care a pus pe Passat. Identic se face si la Jetta.

bosseby ti-am dat deja de aseara tot ce ai nevoie pe mail pentru park assist, e ceva ce nu ai inteles?

trebuie sa cumperi separat senzorii de park assist adica astia deoarece kitt-ul de pe carsystems, adica asta contine senzori pentru park pilot, adica astia si nu senzori de park assist.

Trebuie doar sa dai un mail sa-i intrebi ce cod au senzorii din kittul PLA si o sa primesti raspuns: 4H0919275. Suportii de senzori din kitt sunt pe cod de skoda si sunt pentru senzori de park pilot, nu ii vei putea folosi la senzorii de park assist.

senzor park pilot 4H0919275

senzor park assist 1T0919297A

e o diferenta, nu?

bun, si acum sa revin si cu codurile pentru suportii de senzori si banda dublu adeziva care se pot monta fara probleme:

1x 3C0 919 939 F - banda adeziva pe ambele parti fata stanga

1x 3C0 919 939 G - banda adeziva pe ambele parti fata dreapta

2x 1T0 919 133 B - inel etansare

1x 3C0 919 494 GRU - suport senzor PLA (Passat-2010)

1x 3C0 919 493 GRU - suport senzor PLA (Passat-2010)

Valentin@ ai avut noroc ca ai gasit senzorii PLA asa ieftini. Nu o sa mai gasesti pe ebay senzori PLA la 1e niciodata la fel cum nu o sa mai gasesti volan GTI cu 75e pe okazii ca acum cativa ani. Intre timp au aflat si oameni valoarea lucrurilor pe care le vand. Oricum, 20e pt un senzor PLA care la reprezentanta costa 470 lei cu tva eu zic ca nu e mult deloc.

Pe Jetta 6 ca si pe Golf 6 se poate monta numai PLA 1.5 pentru parcarea laterala. La fel si pe B6, doar PLA 1.5 se poate monta. Pentru PLA 2.0, cum ai zis si tu Valentin trebuie schimbate mai multe, costul nu se justifica, cum ai zis si tu: cele mai grele parcari sunt cele laterale nu cele perpendiculare / verticale.

Jetta 6 are ESP.

Address 03: ABS Brakes (J104) Labels: 1K0-907-379-60EC1F.clb

Part No SW: 1K0 907 379 BL HW: 1K0 907 379 BL

Component: ESP MK60EC1 H31 0152

Revision: 00H31001

Coding: A43B40F8112600FC250D02EB88190040251000

Shop #: WSC 00066 000 00000

VCID: 7DFB05BCE4BEBFF04A3

No fault code found.

ionut_doc pe jetta 6 se monteaza camera asta:

http://www.carsystems.pl/vw-rear-camera-kit-retrofit-5n0827566j-sharan-tiguan-golf-passat-variant,id352.html

Nu ai nevoie de niciun modul.

Modificat de danny2012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK. Eu te cred pe cuvant. Eu incercam sa-l ajut pe coleg. Cel care a pus filmuletul cu Jetta cu park assist sigur nu a mai schimbat si altceva? Sicer, m-as cam mira sa mearga direct modificarea asta, dar nimic nu e imposibil. Mie oricum nu imi trebuie pentru Jetta. Am Golf VI unde lucrurile sunt clare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny2012. acum am inteles ! pai daca nu s'a pus din fabrica pana acum de ce pe lista de dotari optionale apare chiar prima park assist ?! sa nu fie nici una cu asa ceva ?iar inelele etansare sunt de pe passat ? fa-mi o poza la masina ta sa vad cum ti'a iesit ! salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

al bundy@ e bine ca intelegi ! :)) pai ma intrebam de ce exista in lista de optionale ? pana la urma sa pun ca la octavia sau e nevoie de acele inele pentru etansare ca la golf 6 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!