Jump to content

MAF S3 potriveste la alte motorizari VAG 1.8T ?


DORU_14
 Share

Postare recomandată

MAF-ul de pe S3 este tot marca Bosch, asemeni si celorlalte debitmetre OEM din VAG, dar oare potriveste el ca forma, dimensiuni si mufa in locul unui MAF clasic de 1.8T ?

Daca cineva poate da un raspuns in cunostinta de cauza, atunci il rog s-o faca aici.

Codul MAF-ului de pe S3 este "F00 C2 G2 049".

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La AGU E2 si la AUM/AUQ E4 vezi ca sunt diferite. Tot Bosch dar coduri diferite, mufa diferita. Cauta in ETKA mai bine.

In primul rand ce cod motor ai pe care vrei sa pui MAF-ul de S3? Vezi ca si S3 sunt mai multe coduri motoare (AMK, etc..) Cand ajung deseara acasa ma uit si iti zic mai multe detalii.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina din semnatura, cod ARX Euro 3, dar identic din ce stiu cu AUQ Euro 4... daca poti verifica, ti-as ramane recunoscator, nu am varianta completa ETKA instalata din pacate.

S3-ul de pe care iau MAF-ul este MY2003, cod motor BAM, dar istoria modelului S3 nu-i punctul meu forte, de aceea si intreb aici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem asa:

MAF Audi S3 AMK/BAM (e acelasi) 06A 906 461M

MAF Golf IV AUM/AUQ (e acelasi) 06A 906 461L

ARX nu am gasit. ca am doar pentru VW/Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot esti asa darnic cu informatiile astea, imi poti spune si mie te rog, pentru AGU urile noastre, ce tip de MAF e compatibil ???

Multumesc! :)

Modificat de Rujjuman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De compatibil nu stiu. Atat stiu ca cel de AUM/AUQ nu merge pe AGU. Pe AGU merge (adica e acealsi cu acelasi cod) cel de AEB (Passat B5/A4 B5). Cel de AGU are codul: 037 906 461 C - cod Bosch 0 280 217 117. Eu asta am avut si asta am luat de la reprezentanta reconditionat (de aceea are X la final).

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta stiam ca cel de pe AUQ AUM nu merge. Doar am incercat si nu potriveste.

De cel de S3 eram curios daca merge, dar chiar si asa o sa il adaptez eu si o sa ii schimb mufa.

Merci oricum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem asa:

MAF Audi S3 AMK/BAM (e acelasi) 06A 906 461M

MAF Golf IV AUM/AUQ (e acelasi) 06A 906 461L

ARX nu am gasit. ca am doar pentru VW/Skoda.

ARX este 99% identic cu AUQ, doar ca e pt versiunea de motorizarea 1.8T cu tractiune integrala, deci ar fi trebuit sa-l gasesti pe Skoda/VW.

Info primit de mine pana acum este ca DIN PACATE MAF-ul S3 nu va potrivi ca diametru ! :(

De aceea ori aveti ocazia sa-l verificati direct pe masina, ori sa stiti ca e un risc sa nu-l puteti folosi fara adaptari ulterioare.

Si inca ceva: trebuie rescris si softul cu noul MAF de la S3, daca vreti sa mearga troaca cat de cat... Mai adun info, dar se pare ca imi dau de lucru.

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 3 surse diferite, toate de incredere: MAF-ul de S3cod motor BAM este cu diametru mai mare decat la restul 1.8T din VAG, deci nicio sansa sa potriveasca.

Apoi doar cu flux aer mai mare nu faci nimic, sigur ca il poti adapta prin rescriere soft, dar nu are rost sa-l folosesti fara un upgrade de admisie, turbo, injectoare... End of story.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ioooaaaaaaai... Logic ca daca nu faci nimic, fara alte modificari peste masura....sub 250 cai nu te ajuta cu nimic un MAF de S3.

Daca chiar vrei sa il pui, trebuie sa iei in calcul absolut orice modificare. PUNCT!

Vorbeam de coduri compatibile/adaptari, nu de cazuri ilogice, doar de moft, sau, sa modificam si noi ceva. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La AGU se foloseste carcasa de debitmetru de VR6 OBD II cu senzorul de AGU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!