Jump to content

BAAR - Accident cu masina din alta tara (corespondenta asiguratori)


kosfunny
 Share

Postare recomandată

Pe 30 decembrie am avut masina lovita de un autoturism inmatriculat in Bulgaria. Reprezentantul in Romania a fost Avus.

 

Stiind problemele cu masinile de Bulgaria am fost direct la politie. La cateva saptamani dupa incident am fost la Avus sa-mi deschida dosar.

Initial am zis ca o sa astept o vesnicie pana o sa primesc acceptul de plata/reparatie pentru ca au zis ca cei din Bulgaria trebuie sa confirme daca e valabil RCA-ul vinovatului.

Dupa o saptamana am sunat, mi-au zis ca mai dureaza 3-4 saptamani :) dar am avut inspiratia sa le dau mail celor din Bulgaria care mi-au raspuns imediat ca RCA-ul este valabil.

Am trimis mailul la Avus si de aici nu au mai fost probleme, au acceptat devizul, am reparat masina, am platit eu factura si am depus totul la dosar. 

Dupa o saptamana de la depunerea dosarului mi-am verificat banii de pe card si am avut surpriza ca banii fusesera virati la 2 zile dupa ce am depus dosarul.

 

Am fost foarte multumit de cum au lucrat cei de la Avus, i-am ajutat si eu putin cu mailul catre bulgari.

Asta a fost experienta mea, poate ajuta pe cineva in viitor.

In concluzie, mai bine te loveste un "bulgar" decat unul cu asigurare la Carpatica, City , Astra sau Euroins ! 

Deci, nu mai urati masinile de BG ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pe 30 decembrie am avut masina lovita de un autoturism inmatriculat in Bulgaria. Reprezentantul in Romania a fost Avus.

 

Stiind problemele cu masinile de Bulgaria am fost direct la politie. La cateva saptamani dupa incident am fost la Avus sa-mi deschida dosar.

Initial am zis ca o sa astept o vesnicie pana o sa primesc acceptul de plata/reparatie pentru ca au zis ca cei din Bulgaria trebuie sa confirme daca e valabil RCA-ul vinovatului.

Dupa o saptamana am sunat, mi-au zis ca mai dureaza 3-4 saptamani :) dar am avut inspiratia sa le dau mail celor din Bulgaria care mi-au raspuns imediat ca RCA-ul este valabil.

Am trimis mailul la Avus si de aici nu au mai fost probleme, au acceptat devizul, am reparat masina, am platit eu factura si am depus totul la dosar. 

Dupa o saptamana de la depunerea dosarului mi-am verificat banii de pe card si am avut surpriza ca banii fusesera virati la 2 zile dupa ce am depus dosarul.

 

Am fost foarte multumit de cum au lucrat cei de la Avus, i-am ajutat si eu putin cu mailul catre bulgari.

Asta a fost experienta mea, poate ajuta pe cineva in viitor.

 

Salutare,

Poti sa-mi spui si mie la ce e-mail ai scris celor din bulgaria si in cat timp ti-au raspuns?

Eu am urmat sfatul tau si am scris la office@levins.com de o zi si inca nu am primit raspuns.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut!

 

Am si eu o mica dauna cauzata de o bulgaroaica cu asigurare la LEV INS >>> AVUS. A dat cu spatele fara sa se uite si m-a troznit usor in bara fata. Nimic grav, doar un ornament de pe bara indoit si baza zgariata. Nu s-a spart, nu s-a ovalizat deloc bara. O vopsea ar fi suficienta.

Zilele astea ma duc la ei la constatare cu partea implicata.

Incerc sa va tin la curent si sa detaliez cat mai bine cele intamplate.

 

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut dragi colegi , din nefericire ma vad nevoit sa deschid acest topic. Treaba sta in felul urmator , astazi , in timp ce traversam un sens giratoriu din incinta mall Auchan Craiova am fost acrosat de un autoturism Vw Golf 4 cu numere de BG care nu a respectat indicatorul "cedeaza trecerea" . Soferul acestuia si-a recunoscut vina si am fost la politie pentru a declara accidentul . As fi vrut sa ma despagubeasca cash intrucat era mai comfortabil pentru ambele parti (i-a fost ridicat permisul pe 3 luni + 670 lei amenda) insa mi-a spus ca nu are posibilitatea financiara si ca singura solutie e sa apelam la asigurare. In momentul de fata sunt intr-o mare dilema intru cat nu am gasit un colaborator al acestei firme ZK OLYMPIC BULGARIA in Romania , gasisem undeva ca ar colabora cu   Interfides International SRL  insa nici de aceasta firma nu am auzit pana acum. . Am vorbit cu un domn care are un service la mine in oras (din pacate e in curs de autorizare pentru colaborarea cu asiguratorii) si mi-a spus sa ne intalnim maine pentru a evalua masina si a suna avocatul pentru ca stabili o procedura (doresc sa repar masina la dumnealui deoarece are aparatura de ultima generatie , cabina de vopsit , calculator de vopsea si peste 20 de ani de experienta in vopsitorie-tinichigerie) . 

Vreau sa aud si de la voi o parere , daca a mai auzit cineva ceva de aceasta firma de asigurari , la ce sa ma astept etc. Masina care m-a lovit era inmatriculata de 3 luni in BG deci cred ca nu ar fi problema cu asigurarea sa fie falsa/expirata .

Atasez cateva poze cu dauna , nu e foarte grav insa cand se intampla la o masina cu 32.000 km si din vina altuia....

post-134401-0-28926700-1452284322_thumb.

post-134401-0-71830900-1452284324_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sambata m-a trosnit si pe mine un "bulgar" din Sighisoara care locuieste in Oradea si vorbeste ungureste...

Asigurarea lui este la Lev Ins Bulgaria si trebuie sa contectez Avus Group in Romania pentru a deschide dosarul de dauna.

Am sunat la numerele de pe site-ul lor unde a raspuns un robot. Am inteles ca intai trebuie sa le trimit niste acte pe mail sau fax si ma vor contacta in 48 de ore.

Am facut constatatrea la politie, am copie dupa asigurare si talonulu masinii care m-a lovit si urmeaza sa le trimit.

Aveti ceva sfaturi despre cum sa procedez sa grabesc lucrurile si sa ma asigur ca voi fi despaguit?

 

Dauna, desi nu neaparat mare, va fi foarte costisitoare. Am de inlocuit bara spate, armatura, suporti, ceva trimuri din interior, trebuie trasa tabla ca este putin infundata si trebuie vazut daca a fost afectat si hayonul. Asta din ce-mi dau eu seama. Probail la service se va face constatare mai in detaliu si vom sti mai multe.

Cum trebie sa platesc eu totul si apoi sa recuperez banii, situatia este cam maro, ca nu stiu daca am suficienti sa acopere reparatia, mai ales ca nu voi pune in loc piese SH sau de la producatori alternativi.

Modificat de Johnny Bravo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce trebuie sa platesti tu totul? Vorbeste cu cei de la avus sa vina sa faca constatare si de aici lucrurile ar trebui sa mearga ca si cum vinovatul ar avea masina si asigurare in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca toata lumea si-a platit reparatiile si apoi a trebuit sa astepte banii de la asigurator.

Ar fi minunat daca nu ar trebui sa platesc eu inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda. Avus zice ca nu sunt reprezentatii in Romania a firmei care a emis asigurarea celui care m-a lovit.

Aveti idee cine sunt astia: Insurance Company DallBogg: Life and Health EAD ?

Acum am vazut mailul in care Avus m-a anuntat,

Am sunat imediat la BAAR insa au program doar pana la ora 16. Trebuie sa mai astept pana maine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie mail la baar pt ca la telefon vei da foarte greu de ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Trebuie sa mai astept pana maine...

 

 

O prietena a sunat astazi de la 10.00 pana la 15.00 si n-a reusit sa dea de ei.

Singura speranta este mail-ul. :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trimis mail dar o da si sun. Bag telefonul in priza si il las sa reapeleze pana raspunde cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat legatura cu cei de la Interfides , ei sunt corespondenti ai ZK Olympic , le-am trimis documentele pentru dosarul de dauna si zilele astea trebuie sa vina un inspector de daune pentru constatare. Pana acum sunt multumit in sensul ca am dat usor de cei de la asigurari si mi-au raspuns la toate intrebarile , au fost comunicativi etc . , sper sa nu ma pronunt prea repede. Ca termen mi-au zis 3 luni maxim dar nu obligatoriu , acum ramane de vazut ce si cum , o sa vorbesc mai multe cu ei dupa ce li se transmite contatarea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca nu am primit feedback pe mail, am sunat azi la BAAR si mi-au confirmat ca au documentele si ca saptamana viitoare voi fi contactat de catre un inspector de daune sa faca evaluarea si sa deschida dosarul.

Am emotii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Acelasi raspuns l-a primit si prietena cu accidentul si "bulgarul" de la DallBogg...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi sunteti mai norocosi. Mie mi-au spus la telefon azi ca dupa depunerea dosarului cam in 2 saptamani il vor analiza dupa care vor trimite in maxim 10 zile lucratoare un inspector al baar sa analizeze daunele masinii (inspector de la Bucuresti tocmai la mine la Bacau). La mine e situatia in care vinovatul nu are asigurare... Sa mai postati va rog cum decurg procedurile cu baar pentru a stii la ce sa ma astept. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Am editat titlul topicului sa includa si BAAR.

Informatiile de pe site-ul BAAR sunt utile indiferent de tara unde e inmatriculata masina care provoaca accidentul. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara doamnelor / domnilor posesoare / posesori de vw .

Legat de acest subiect , asigurarile ,, masinilor straine ,, vreau sa avertizez asupra unei practice de inselatorie privind asigurarile spaniole .

Foarte multi din cei care circula in Romania cu numere spaniole folosesc asigurari facute dar neplatite care ulterior ies din valabilitate , desi la prima faza cartea verde este in vigoare , la un accident se descopera ca utilizatorul in cauza nu e asigurat .

Procedeul , aici vreau sa atrag atentie , nu vreau sa dau idei , ci sa avizez ca in caz de accident sa chemati politia si acestia sa constate valabilitatea cu omologii spanioli , deci , on line sau telefonic se incheie polita de asigurare in care ai o luna timp de plata , dar ei trimit prin e-mail de exemplu toate actele inclusiv cartea verde , desigur cel in cauza neplatind nimic , dupa cele 30 zile polita se anuleaza , dar nu.si cartea verde fiind in regim international , evident la controale se va controla aceaata si ori vizual ori baza de date se considera valabila .

In caz de accident , dupa completarea intelegerii amicale ori constatare de la politie , si procesarea incidentului , dupa cartea verde se cauta polita originala ,iar in cazul cum e anulata va trebuii sa incepeti un intreg calvar juridic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ce face totusi BAAR? Face constatarea, deschide dosar si trimite in Bulgaria?

Sau acorda si despagubirile si apoi le ceare de la asigurator?

Constatarea se face doar vizual sau se merge la un service sa si desfaca sa vada ce e si pe dedesubt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dureaza mult, mult prea mult. Mi-a dat de mi-a julit bara un seria 5 de BG si am preferat sa imi dea banii pe o bara second hand, la culoare. Am un amic ce a fost in situatia de a primi raspunsul ca asigurarea aluia e falsa si ca trebuie sa il dea in judecata. Alti bani, alta distractie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am facut si eu constatarea , la prima vedere inspectorul mi-a dat de inlocuit aripa , farul , semnalizarea , ulterior am demontat bara si am fotografiat bidonul de stropgel spart si un suport de la bara(cel de pe aripa) , fotografii pe care i le-am trimis pe mail pentru reconstatare(asa ma stabilit procedura). Pana acum e ok , doar ca o sa dureze un pic mai mult pana primesc banii (o fac in regie proprie) - maxim 3 luni , asa ca o voi repara pe banii mei si astept banii de la asigurari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inchis si eu acum telefonul. Am vorbit cu cineva de la BAAR, foarte plictisit si m-a asigurat ca cel putin pana saptamana viitoare nu se va apuca nimeni de dosarul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Johnny, ce ti-au zis, te poti apuca de reparat masina inainte sa deschida ei dosarul pe baza constatarii facuta de service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Intai se deschide dosarul, se aloca un agent care va face constatarea si apoi se poate face reparatia.

Evident, inainte de reparatie trebuie lamurit cum se procedeaza in cazul in care service-ul constata daune suplimentare. De asemenea, trebuie lamurit cum se va face despagubirea: se vireaza direct la service sau in contul personal dupa ce prezinti facturile de reparatie.

Din ce am inteles, plata o face BAAR urmand ca acestia sa faca regres catre asiguratorul bulgar.

Situatia se poate complica daca polita este falsa sau anulata.

Odata cu deschiderea dosarului, inteleg ca se trimite si o solicitare catre institutia similara din Bulgaria care va trebui sa confirme situatia asigurarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci iti urez succes și răbdare, pt ca după ce se deschide dosarul au termen de maxim 10 zile lucrătoare în care sa trimită un agent constatator. Dar la cât de ocupați se dau, mai ai de așteptat măcar 2 săptămâni, părerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doamne ajuta! Pana atunci ma kc pe mine de frig in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!