Jump to content

Infiltrare apa in plafonul textil


infokulture
 Share

Postare recomandată

Da, trebuie desfacut plafonul. Dupa aia, poti izola cu silicon, inlocuiesti garnituri, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta este problema ca nu stiu cum sa desfac plafonul. Si la mecanic cred ca ma rupe la bani. Multumesc de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa iti zic despre mecanicul tau.

Daca nu stii cum sa desfaci plafonul, dar te pricepi si ai scule....iti pot scoate cateva scheme.

In principiu, desfaci stalpii laterali toti...manerele...parasolarele, deconectezi mufele, dai jos plafonul.

Dupa aceea ai niște bride de metal, de desfaci si ai acces la suruburile de fixare a barelor de pe plafon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca imi poti scoate niste scheme de dezmenbrare a plafonului,ti-as ramane recunoscator. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Bună  ziua!

Am și eu o mică  problemă referitor la umiditatea plafonului.

Azi am mers și  am spalat masina PASSAT B6  si după  ce am terminat, mi-a curs puțină apa pe manerul din dreapta sus de pe plafon.

Mentionez că  am bare longitudinale,oare ce poate fi??

Mulțumesc!

Rog să  mă  ajutati cum să  rezolv problema și  dacă  a patit cineva asta cum rezolv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai trapa, atunci trebuie izolate barele de pe plafon. Ca sa le desfaci, trebuie dat jos capitonaj plafon, macar parțial,  sa ajungi la suruburile de fixare a acestora

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

A reusit cineva sa desfaca capitonajul ? 

Cat de complicat e ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Eu m-am lasat pagubas cu demontatul capitonajului plafonului. Am intrebat 2,3 mecanici cum se rezolva problema infiltrarii apei pe la manere,si raspunsul a fost ca este multa munca si este foarte scump. Peste 500 euro. Asa ca am facut ce face tot omul care nu are bani; am izolat cu silicon transparent toate zonele unde credeam ca poate intra apa. Acum nu mai curge,dar nu stiu pentru cat timp. Am 8 luni de cand am pus silicon,si daca o sa curga iarasi,eu repet operatiunea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal am dat singur o parte din plafon pana am ajuns la suruburile cu care se fixeaza barile 

Toata operatiunea maxim 3 ore 

Prima data o parte dupa care cealalta parte 

In 2 persoane merge mult mai repede

Am pus silicon pe zona unde vine garnitura de la bara si am strans suruburile / sters excesul de silicon

Momentan nu a mai intrat deloc apa in masina , plafonul este uscat 

Urmeaza sa caut pe cineva sa il curete.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut. Am si eu problema cu infiltrarea apei pe la barele de pe plafon..

Am comandat garniturile sa le schimb. Credeti ca e de ajuns sau am vazut ca mai recomandati si silicon. Cine stie imi spune si mie pe langa garniturile noi, unde mai trebuie sa dau cu silicon. Si conteaza ce silicon?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit garniturile dar cele de la mijlocul barii pe unde se si infiltreaza apa mi se par o gluma..? Sunt pur si simplu un burete iar pe o parte este cu un "lipici". Cele din fata si spate sunt din cauciuc.

Stie cineva unde vine partea care se lipeste? pe plafon sau pe bara? 

Are cineva o schema sau stie daca vreau sa pun si silicon unde ar fi indicat: pe dinauntru dupa ce strang surubul? afara intre plafon si garnituri? in jurul lor dupa ce le fixez(dar atunci degeaba le schimb ca puteam sa le las pe cele vechi).

Multumesc.

garn.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua,

 

Vin si eu cu o intrebare: la un Touran 1, intra destul de multa apa in usa de la portbagaj. Mentionez ca manerul de deschidere si mecanismul de inchidere al usii nu mai functioneaza (probabil din cauza apei).

 

Intrebarea mea este: pe unde intra apa, daca se poate repara si daca merita investitia, sau trebuie o alta usa?

 

Daca au trecut si alte persoane prin aceste probleme, va rog sa imi spuneti ce se poate face ...

 

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!