Jump to content

DIY Lumini avertizare usi spate [Passat CC]


hallucinogen
 Share

Postare recomandată

Salutare !

Am gasit un do it yourself pentru luminile usilor din spate facut de un coleg din state pentru un passat CC model 2010 - Florin / Al Bundy sa imi spuneti daca o sa mearga si la modele 2009

Poate fi un viitor mod pentru la vara

Atasat gasiti PDF`ul

Bafta

VW CC DIY Door Warning Lights.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Merge si pentru modelele 2011, 2012 si 2013, se leaga la pin 6 plusul si pin 18 minusul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutari!

Un DIY cu demontarea fetelor de usi, fata si spate pentru Passat CC, exista?

As vrea sa ma apuc de montat luminile de avertizare si nu as vrea sa deteriorez ceva.

Multumesc!

Modificat de MacGyver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cam la fel ca la passat normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cam la fel si nu prea.

Am gasit un DIY in aria de b6 dar nu am reusit sa scot fata de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este ok DIY-ul.

 

singura problema este ca pe spate, sub capacul de plastic care vine in locul lampii de avertizare, pe plin.... nu exista gaura in care sa montezi lampa - trebuie decupat si abia dupa aceea se poate monta lampa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa specific asta.

Am decupat si iese perfect.

Codarea se face tot pe usile din fata, cel putin la mine asa a fost.

Pe 62- Rear Left door si 72- Rear right door nu imi vedea nimic.

Pe 42 – Driver door si 52 – Passenger Door am selectat ca in imaginea atasata pt.usile din fata, apoi am selectat randul de jos pt. usile din spate.

post-21162-0-49820900-1405403243_thumb.p

Poate unii stiau asta, eu nu am stiut, a trebuit sa bâjbâi.

Modificat de MacGyver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu- i bai....am specificat, ca sa se pregateasca cu sculele necesare. Codarea se face asa la tine, deoarece masina e mai noua....dupa 2010

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

buna ziua

Am facut si eu acest retrofit, pt un Passat cc din 2009. Mai précis, pe fata a mers fara probleme.

Insa pe spate electricianul mi-a spus ca nu are unde sa bage pinii in blocul de usa (ceva de genul), si nici decupajul nu l-a mai facut.

 

Ceva sfaturi, ce sa ii spun? Se poate face ceva?

 

PS: am finalizat si retrofitul de oglinzi pliabile (se pliaza/depliaza la inchiderea/deschiderea masinii cu aprinderea luminii ambientale).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. trebuie sa decupezi fetele de usi, ca sa poti baga lampile

2. conectezi spate la pin 6 (+) si pin 18 (-) masa

 

dupa care, ca si pe fata, codezi pe fiecare usa +64

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc Florin

 

sper sa nu mai zica acum ca nu stiu ce nu are

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pana la urma pt codarea usilor fata ( model 12.2010) se face 42 la sofer , 52 la pasager pin 6+ si,18-?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 2011 (cum este a ta), codarea se face din Long coding - bifezi luminile de avertizare usa.

 

codarea se face pe 42 si 52.... iar pe cele spate, se acceseaza de pe cele fata, fiind slave.

 

pe fata, se conecteaza in pinii 18 (plus) si 19 (masa).... spate in 6 si 18

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare tot referitoare la becuri. Aveti idee ce tip este cel de la placuta numarului de inmatriculare si becurile de Day Light ,cel mare "para" , va rog? Si care sunt codurile pt codare , banuiesc ca si aici trebuie codat computeru...Multumesc.

Modificat de CosminBalan26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze nu stiu sa deschid un topic nou .. Poate sa ma ajute cineva va rog ? salutare , am si eu un passat cc . In cursul zilei de azi am avut o problema cu media si radioul .. Nu mi.a sters toate canalele de radio , iar cand intru in media nu merge deloc .. Nu imi arata nimic , daca il sting si il aprind merge volumul .. Dar din pacate nu se aude nimic doar daca il dau la maxim se aude dupa care il opresc fiind prea tare dat , imi trece pe mute , daca dau iar mai tare nu merge doar daca ajunge la maxim , parca are un delay ceva .. Si cu radioul chiar daca il am setat pe un post anume , nu se aude ... Stie cineva de unde ar putea fi problema ? Sau unde sa ma duc sa rezolve cineva ? Am nevoie urgent va rog ... Ps toate celalalte functii merg de pe navi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o diagnoza. Posteaza in topicul dedicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare tot referitoare la becuri. Aveti idee ce tip este cel de la placuta numarului de inmatriculare si becurile de Day Light ,cel mare "para" , va rog? Si care sunt codurile pt codare , banuiesc ca si aici trebuie codat computeru...Multumesc.

La placuta de înmatriculare este tip C5W, parca, iar la DRL ai tip P21W. Pentru DRL-uri, din pacate, nu exista o varianta buna de led-uri care sa nu dea eroare, fara anulatori suplimentari... Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, fiind CC nu are BCM sa se poata anula interogarea de bec ars pentru becurile de DRL/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus led pe pozitii, tot interiorul masinii, nr de inmatr si in luminile de la usi. Canbus si nu am nici o eroare. Urmeaza la becul de sub oglinda exterioara. Oricum va recomand cele cu lentila cree. Pt cele de usa sunt unele speciale pe toata lunginea lampii.

Modificat de iobau998
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele de la nr de inmatriculare respectiv cele din usi au nevoie de can bus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele de la numar da.

 

cele de la usi - se poate si fara.... o sa ai eroare la scanare doar.... de lucrat o sa lucreze normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut ! Sunt nou pe aici . Am un passat CC din 2009 si am incercat ieri sa pun logo vw in usa pe deschidere usa, dar nu am gasit pinii de care sa ma leg. Am icercat pin 6+ si pin 18- dar e curent permanent. Altcineva mi-a zis ca broasca de la usa are curent si sa ma leg de acolo. Alt sfat ? thanks!

Salut ! Sunt nou pe aici . Am un passat CC din 2009 si am incercat ieri sa pun logo vw in usa pe deschidere usa, dar nu am gasit pinii de care sa ma leg. Am icercat pin 6+ si pin 18- dar e curent permanent. Altcineva mi-a zis ca broasca de la usa are curent si sa ma leg de acolo. Alt sfat ? thanks!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to DIY Lumini avertizare usi spate [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!