Jump to content

Camera trafic/supraveghere (Dashboard camera) - sfaturi achizitionare


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

usb are 5v, becurile masinii merg cu 12v.

de obicei alimentarea se aduce de la panoul de sigurante (exista pe net alimentatoare speciale ce se monteaza acolo) si virul vine pe sub stalpul A si plafon, iesind la oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale,

 

Salut, merci de sfat.

Am transformator de la 12-5, iar aducerea firului tocmai de la panou pana la oglinda implica niste cunostinte mult mai avansate (ca de exemplu: trecerea de la panou la stalpul A prin bord fara sa demontez bordul, cum desprind ornamentul pe stalpul A sa bag firul pe acolo fara sa patez sau stric ceva, cum trec de la stalp la headliner fara sa stric ceva)

 

De aceea, solutia cu plafoniera este mult mai simpla pentru mine.

 

Intrebarea mea este de fapt, cum scot acea plafoniera cu totul?

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tragi grila plafonierei jos, cu simt de reaspudnere sa nu o rupi (parca sunt 2 cleme). Dedesubt sunt 2 suruburi torx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale,

 

Salut, merci de sfat.

Am transformator de la 12-5, iar aducerea firului tocmai de la panou pana la oglinda implica niste cunostinte mult mai avansate (ca de exemplu: trecerea de la panou la stalpul A prin bord fara sa demontez bordul, cum desprind ornamentul pe stalpul A sa bag firul pe acolo fara sa patez sau stric ceva, cum trec de la stalp la headliner fara sa stric ceva)

 

De aceea, solutia cu plafoniera este mult mai simpla pentru mine.

 

Intrebarea mea este de fapt, cum scot acea plafoniera cu totul?

 

Merci

eu am tras fir pe acelasi traseu, de aia ti-am recomandat.

intr-adevar am tras la golf 4, nu la passat b7 dar constructia este asemanatoare. panoul de pe stalp A e prins in cleme (si posibil surub sub semn de airbag in cazul tau).

fiind vorba de un cablu subtire, cred ca merge "convins" sa intre pe sub panouri fara a le demonta.

arunca un ochi aici, poate ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cablul merge indesta pe langa panouri, cum a spus Muale. Ai mare grija cu dashcam. Daca iesi in tara mai bine o dai jos. In Austria sau Bayern sunt interzise. Amenzile trec de valaorea masinii tale, de noua!

Modificat de Geisterfahrer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca doar pentru avutul in parbriz iei amenda? Eu stiam ca publicarea imaginilor surprinse se sanctioneaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Austria iei amenda pentru camera in parbriz (intre 10.000 - 25.000 EUR). In Elvetia si Germania iei amenda numai daca pui filmele pe net si/sau le predai autoritatilor (pana la 300.000 EUR in Bayern!). Legile sunt in continua schmbare, din ce in ce mai multe tari/landuri inaspresc legile.

 

 

Regelung in Österreich

 

In Österreich ist die Rechtslage klar: Sie dürfen als Privatperson laut der Österreichischen Datenschutzbehörde gar keine Dashcam zum Aufnehmen des Straßenverkehrs verwenden, es drohen Strafen von bis zu 10.000 Euro, bei Wiederholung sogar 25.000 Euro. Dagegen sind in Dashcams zum Überwachen des Innenraums eines Taxis erlaubt.

 Sursa: http://www.macwelt.de/ratgeber/Vorsicht-mit-Dashcams-8707319.html

Modificat de Geisterfahrer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adică nu ai voie sa pozezi/filmezi în spațiul public? Dacă filmezi cu altceva (dslr , compacta, telefon, etc) se aplica aceeași lege?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ce crezi? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Geisterfahrer
Publicat (modificat)

Pentru inceput mi-am facut o carcasa pentru Mobius care va veni lipita pe parbriz. Va arata cam asa, deocamdata nu e gata:

 

 

post-94553-0-24313000-1430602192_thumb.j

Modificat de Geisterfahrer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topicul a fost şters. Următoarele devieri de la subiect vor fi sancţionate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Are vre-un coleg acest model de camera ?

http://www.emag.ro/camera-auto-dvr-prestigio-roadrunner-570-gps-super-hd-pcdvrr570gps/pd/D509BMBBM/

Sunt nevoit sa-mi montez camera pentru filmat traficul deoarece de o buna perioada militienii din Braila fac numai abuzuri .

Ce parere aveti de ea ?

Sau sa iau una GoPro HERO ?

La o eventuala contestatie a P. V. in instanta poate fi adusa ca proba filmarea ?

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Mie mi se pare mult prea scumpa pentru ce stie sa faca. Iti iei sigur din China cu aceleasi functii la jumate de pret. Totusi, daca politistii fac abuzuri, poate abuzeaza inca o data si ti-o confisca. Se vede clar ca ai asa ceva in parbriz, ca e maaare si alba. Si daca ti-o confisca oricum nu mai ai nicio dovada.

 

Cu acceptarea probelor in instanta nu stiu cum e in Romania. Sper totusi sa nu ajungi sa ai nevoie sa mergi in vreo instanta...;( Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu sa existe vreo lege care sa interzica utilizarea in Romania a camerelor de filmare a traficului ?

Daca exista asa ceva va rog sa-mi spuneti unde sa citesc .

Pe asta

http://www.amazon.com/Spy-Tec-A118-Dashboard-Camera/dp/B00KZ0GKVS/ref=sr_1_2?s=electronics&ie=UTF8&qid=1426699233&sr=1-2&keywords=A118C

cine ma poate ajuta sa o cumpar ?

Ca nu am card paypal .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ti trebuie card paypal, nici nu exista asa ceva. Iti faci cont paypal, il asociezi unui cont bancar din Romania si gata.

Dar asta puteai sa afli si singur: Click me!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer
Publicat (modificat)

Hehe...sau iti iei un Mobius. Iti dau eu modelul de suport cand sunt gata cu el, il printezi pe o imprimanta 3D si gata. Uite asa arata deocamdata:

post-94553-0-29881700-1432194157_thumb.p

post-94553-0-72881900-1432194159_thumb.p

post-94553-0-42794900-1432194162_thumb.p

Modificat de Geisterfahrer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Va rog sa-mi recomandati si mie o camera de trafic. Vad ca sunt o gramada de modele, de la pretuti mici pana la sute de euro.

Poate sa fie si mai scumpa dar sa am siguranta ca e fiabila.

Nu stiu daca e necesar sa aiba modul GPS (voi folositi coordonatele GPS la ceva?), cardul de memorie nu stiu cat de mare sa fie, dar n-as vrea sa am prea multa treaba sa-l scot si sa-l tot golesc. Masina e folosita doar in scop personal de catre mine si sotie pentru drumuri scurte, insa vad multe evenimente in trafic si e nasol sa filmez cu telefonul. :)

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu vrei ceva cu GPS, la pret decent, iti pot recomanda asta :

http://www.emag.ro/camera-auto-dvr-mio-mivue-508-full-hd-miomivue508/pd/DXLQ1BBBM/

Este o camera decenta, filmeaza bine ziua si decent noaptea. Am fost multumit de ea cat timp am avut-o.

 

Daca vrei ceva mai bun iti recomand :

http://www.emag.ro/camera-auto-dvr-dod-ls460w-full-hd-gps-wdr-14587/pd/DJWTWBBBM/

Pe asta o detin in prezent, filmeaza foarte bine atat ziua cat si noaptea, are GPS, inregistreaza traseul si il poti salva din google map. Concluzia o tragi singur, sunt destule discutii pe aceasta tema.

 

Nu recomand chinezariile alea de 2 lei !

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Uite o camera foarte ok pe care am avut ocazia sa o folosesc si pot sa spun ca filmeaza foarte bine si nu am avut nici ceea mai mica problema cu ea :

 

http://www.be-loud.ro/produse/Tuning-si-accesorii/Camere-Auto-DVR/Camere-Auto/Audiovox-DVR-300HD-GPS/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sal.,

Mai are vre-un coleg de pe forum camera DVR Prestigio RoadRunner 570 GPS ?

Ma intereseaza care este capacitatea maxima suportata de camera pentru cardului micro SDXC ?

In specificatii scrie ca suporta carduri micro SD repectiv micro SDXC dar nu specifica care este capacitatea maxima a cardului, iar eu la cele micro SDXC nu am gasit mai mici de 64 Gb si nu stiu daca suporta o asemenea capacitate .

Oare suporta carduri de 64 Gb ca nu as vrea sa cumpar un card (care de altfel este destul de scump) si sa nu-l accepte camera ?

Multumesc .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Uite aici manualul: http://marketing.prestigio.com/$Customer_Support/Manuals/Car_video_recorders/RR570/PCDVRR570%20570GPS_MANUAL_EN_2015.05.05.pdf

 

Scrie doar atat: 

 

up to 64GB (microSD Class 6 or above, SDHC/SDXC)

 

Eu nu as lua oricum numai una de max 32Gb (SDHC adica). Sune mai iftine si capacitatea nu e chiar asa de importanta. La cam toate dashcamurile astea inregistrarea se face ciclic, adica daca nu mai e loc pe card se sterge cel mai vechi fisier ca sa faca loc. Daca chiar ai prins un eveniment care vrei sa nu fie suprascris dupa o vreme din lipsa de spatiu, se pasa un buton care marceaza fisierul respectiv ca sa nu fie sters.

 

Pentru mine alte aspecte sunt mai importante decat capacitatea:

- viteza la scriere (de asta nu as lua nimic mai mic de Class10);

- calitatea cardului (daca ramane in masina temeraturile la care va fi supus vor fi extreme: in noptile de iarna -30°, iar vara +60° - si iinca cred ca limitele astea sunt optimiste!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Noutati pentru posesorii de MINI 0806   -  s-a postat update de firmware : http://www.mini0806.com/update.html

 

S-au mai remediat din buguri dar nu in totalitate inca. O am instalta de o luna si imbunatatiri se vad dar nu sunt inca toate problemele rezolvate. 

 

Mare atentie ca atunci cand faceti update sa fie camera alimentata  dar nu la USB - ceva extern -   daca se intrerupe update-ul camera este buna de aruncat la gunoi  :dry:

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camera mea, Blackvue DR500GW s-a blocat :(

Stiti pe cineva care se pricepe sa ii rescrie softul?

Cred ca s-a blocat la bootare.

Mi-e tare ciuda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
Victor Lala

Salutare. As dori sa cumpar si eu o camera pentru noua masina si am gasit un mio mivue 600 la altex ~ 500 lei. Merita/alte recomandari ? Tin sa mentionez ca nu fac sute de km zilnic ca sa am nevoie de o camera de 800-1000 lei.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!