Jump to content

Camera trafic/supraveghere (Dashboard camera) - sfaturi achizitionare


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Multi de pe trafictube.ro sunt multumiti de Vico TF2 sau TF2+ insa si pretul este pe masura. Acuma depinde de bugetul tau, care nu l-ai specificat. Oricum daca e sa alegi ceva, mergi pe ceva de calitate chiar daca e mai scump. 

Uite linku-ul catre camera Vico  http://www.trafictube.ro/shop/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BlackVue DR500GW HD. Din asta am eu. Sau poti lua chiar pachetul DR550GW care are doua camere, sa pui si in spate.

Modificat de Johnny Bravo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am asa ceva, in mod normal costa in jur de 150 lei, dar am luat-o de aici de pe forum la un pret mai mic (SH). Indeplineste toate cerintele tale, numai ca la filmarea nocturna nu sta asa bine.

 

Cei de pe Trafictube recomanda si Vico WF1, care e mai buna ca TF2+... dar ambele costa destul de mult, iar dupa mine, nu merita sa investesti prea multi bani in asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teryro vezi sa aiba si buton de stocare pe ulimele 30 de sec(nu stiu cum se cheama functia).in felul acesta cand incepe rescrierea nu vei pierde evenimentul salvat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 5 months later...

Am luat pana la urma o camera entry level - G1WH. http://dashcamtalk.com/g1w/

 

Am primit-o acum aprox 1 sapt si am folosit-o aproape zilnic, cateva impresii : camera sa poata filma la 1080p/ 30 fps, altfel nu distingi numerele la masini in trafic, chiar daca camera e mica, tot mi se pare mare. Nu o poti lasa in parbriz ca poate "tenta" cetatenii, plus ca s-ar coace in soare vara. Ocupa spatiu in parbriz, si e la concurenta cu detectorul radar si smartphone-ul la alimentarea din bricheta. Cu cat mai larg unghiul de filmare, cu atat mai bine. Important e suportul de prindere, si sa fie cat mai aproape de parbriz (altfel filmeaza reflexia la tot ce ai pe bord). Cred ca totusi mi-am facut o dambla cu ea, am sa o vand si imi voi lua o camera fisheye pentru smarphone (am testat o aplicatie free, si este super tare comparativ cu optiunile camerei G1WH)

 

http://www.amazon.com/XCSource-Magnetic-Wide-Angle-Smartphones-DC126/dp/B008H3Z4SU

http://www.ebay.com/itm/160-Fisheye-Wide-Angle-Optical-Camera-Lens-for-HTC-One-LG-l9-Android-Smartphone-/360795474485

 

Filmulet facut intr-o dimineata pe drum spre serviciu (era sa il lovesc pe cel din fata mea).

https://www.youtube.com/watch?v=9T3aD-8RiPg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nici un telefon nu e facut sa fie camera video a la long. Se va supraincalzi, va consuma bateria in 30 minute si intr-un final va crapa. O camera dedicata e mult mai indicata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Tocmai ce mai uitam pe ebay.de si vad ca sunt camere de la 30-40 Euro pana la 350-400. Cele mai scumpe par a fi niste chestii coreene de la Lukas.

LUKAS LK-9700 - 397 Euro

LUKAS LK-7700 PRO - 230 Euro

LUKAS LK-7700 PRO - 126 Euro

Nu inteleg prea bine care e diferenta intre ele si nici daca specs-urile justifica cei 270 Euro diferenta intre primul si ultimul model.

Din cate inteleg, claritatea e +/- aceeasi, stocarea se face oricum pe SD, deci... :huh:

Poate cineva sa ma lamureasca? Sau sa imi sugereze o alterrnativala fel de buna, dar mai buna dpdv al pretului?
Multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proma are si GPS si vad inca un conector, care nu stiu ce face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Depinde de buget, de cat esti dispus sa dai pe asa ceva. Eu am o chinezarie face a trecut de 2ani. o tin la parasolar. Au fost perioade cand n-a fost instalata pt ca am mai umblat eu pe la cabluri. pentru cat a costat daca s-ar strica oricand n-ar mai fi o problema....Dar sa fi dat spre 400euro pe ea ar fi contat macar pt psihicul meu.

Asa ca totul tine de cat esti dispus sa chetlui. :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o intrebare:

- de aseara sunt posesorul unei camere auto Mio Mivue 508 si cred ca are o problema de fabricatie: se incalzeste foarte tare display-ul, sau asa percep eu, in rest functioneaza ok. Se incalzeste pana la un anumit punct apoi temperatura ramane constanta

O fi normala aceasta incalzire ? Toate bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsul service-ului:

 

Buna ziua!

 

Din informatiile primite recent incalzirea in timpul functionarii a dispozitivului Mio MiVue 508 este un aspect normal.

Va recomandam ca dupa o calatorie mai lunga, sa lasati totusi sa se raceasca un pic aparatul.

Fara acest lucru, o incarcare corespunzatoare nu va fi posibila, datorita unei protectii incorporate in baterie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu folosesc din cand in cand Mobius. Merge excellent, cine stie camera stie si despre ce vorbesc. Se poate ascunde la nevoie oriunde, cu ajutorul unui "prelungitor" de ca. 20 cm pentru modulul video.

 

Oricum, pentru cei care au de gand sa faca o tura prin germania cu dashcam-ul la vedere: lasati-l acasa, e interzis si se lasa cu amenzi puternice. In general colegii de trafic sunt cei care te raporteaza la politie, lumea pe aici nu prea apreciaza sa fie filmata fara voie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mda, Roadrunner-ul e destul de bun, dar noaptea nu se prea descurca. Pe zi e destul de OK. Eu am avut un 515, dar l-am returnat si am luat din alta parte un Vico Marcus 1. E alta treaba. Un Marcus 4 sau WF1 (tot de la Vicovation) sunt mai bune, depinde cati bani vrei sa aloci pentru asa ceva, in majoritatea cazurilor calitatea e direct proportionala cu pretul. Camerele din seria marcus sunt exclusiv pentru filmarea din masina, nu au acumulator, dar asta le face sa functioneze vara la o temperatura mult mai mare. Si cele de la Mio sunt destul de OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am inceput cu una ieftina luata din Hong Kong, care nu mai filmeaza bine acum si trebuie sa ma orientez spre alta. Am vrut una care merge si pe exteriorul masinii cu baterie si am ales un action camera Midland xtc 400. 

 

Pro: Filmeaza bine pe timp de zi.

Autonomia bateriei e cea mai buna de pe piata 5 ore.

E foarte rezistenta, neavand display deci nu prea are ce sa se strice, acum depinde si de unde cade si pe ce cade

Are wifi si se conecteaza cu software la telefon

 

Contra: Pe timp de noapte se vad puricei albastrii deci nu se vede bine

Nu se poate incarca in timp ce filmeaza

Nu are filmare in loop(trebuie sa o scoti si sa stergi manual fisierele dupa ce se umple cardul)

 

Insa ar trebui sa imi iau una care are tot ce e contra la asta care sunt destul de utile.

 

Acum ma uit dupa 2 camere mini 806 si vico marcus 4, sa vad la care ma hotarasc, o sa bag un versus la ele pe aria de versus ca sa nu se incarce aici prea mult. Linku e aici

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

 

Eu am o camera ieftina dar foarte buna. Modelul este G1W. 

O am de 2 saptamani si sunt foarte multumit de ea. Filmeaza super bine inclusiv noaptea. 

Recomand pentru cei care nu au un buget mare pentru a achizitiona o camera de bord, dar vor o camera foarte buna.

 

Pana acum nu am absolut nimic ce sa ii reprosez. 

 

 L.E. : Am uitat sa mentionez ca filmeaza in rafala. Deci, stai fara grija in ceea ce priveste golirea cardului. Are si senzor de soc. In cazul unui accident, opreste singura filmarea ca sa ramana imortalizat momentul impactului 

Modificat de bobo22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pune si camera de la telefon ? Pentru ca eu asta folosesc. Filmez cu sg note 3 si se vede excelent tot !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca te suna cineva cand esti pe filmare?

Sau ai un telefon fara sim doar ptr filmare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca foloseste o aplicatie buna (de ex, CAROO PRO) filmarea continua in background...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un mini 0806. Excelenta pana acum. Vreau sa vad cum se comporta vara la temperaturi ridicate. Nu o am de f mult timp, dar calitatea filmarii este excelenta ziua si buna spre f buna noaptea. Initial am vrut tot marcus 4, dar am gasit pe net la un pret de nerefuzat aceasta mini 0806 si nu cred ca are de ce sa mi para rau. Momentan folosesc un miniSD de 64gb de la Hama si nu am probleme. Am inteles ca unele modele de carduri de peste 32 nu sunt vazute de catre camera, deci e bine sa te orientezi catre branduri cunoscute si cat de cat ok. Pe viitor am in vizor inca un card de 128. Are o gramada de moduri de filmare, foto. Cutia vine cu un incarcator de bricheta lung de 3m, dublu adeziv x 2, 2 pene pentru anularea curburii parbrizului, manual etc. Eu am ales si modulul gps care este foarte ok. Am vrut sa am coordonatele si viteza pe inregistrare. Filtrul de polrizare nu mi s a parut chiar atat de util, asa ca nu l am achizitionat. Daca mai apar noutati pe parcurs, revin cu info.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!