Jump to content

probleme cutie de viteze automata


geaner
 Share

Postare recomandată

salutare tuturor.am o problema cu golfuletul meu cu cv automata. daca accelerez imediat dupa ce iau piciorul de pe frana masina se tureaza si dupa 3-4 secunde pleaca cu un smucit. daca nu accelerez pleaca singura dar cu intarzierea aceasta(inainte pleca imediat). dupa aceea nu sunt probleme la schimbarea vitezelor. acelasi lucru face si in marsarier. cupleaza mai tarziu.care ar fi problema? am schimbat uleiul dar nu si filtru(astia de la magazin imi spun ca sunt mai multe tipuri si trebuie sa vin cu filtrul adica trebuie sa dau baia de ulei de la cv )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai degraba pare a fi o problema la blocul de valve...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca la marche arierre este o intirziere special calculata sa vezi pe unde mergi, nu cupleaza instant.La mine cutia in D are doua regimuri, daca o calci mai vanjos trece pe sport si schimba mult mai sus in turatii, daca o iei incet schimba mai jos...Si eu schimb ulei+filtru...Daca relantiul este corect reglat si nu agata vreo roata, pe drum drept trebuie sa plece singura cand iei piciorul de pe frana....Tu nu o tii pe loc la semafor??

Modificat de florin1309ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Geaner - daca ai schimbat doar uleiul in cutie fara sa schimbi filtrul, de acolo e problema cu smucitul. Insa un rol important il are si ce fel de ulei

ai pus in cutie. Pe Golf 3 sunt 2 tipuri de cutii automate: tipul 096 si tipul 1M. Ambele au 4 viteze.

In momentul cand apesi brusc acceleratia dupa ce iei piciorul de pe frana, oricare tip de cutie l-ai avea din cele 2 de mai sus, intra pe

modulul kick-sport. La fel e si la a mea, eu am cutie de tipul 096, masina fiind din 1993.

Legat de ulei , s-a mai discutat pe forum, eu am folosit dextron II, acesta e recomandat de producator pentru cutiile automate de pe golf 3.

Din experienta mea ( conduc de 5 ani golf 3 automat) iti recomand uleiul de culoare galbena, Iti pot trimite pe privat motivul, ca sa nu se interpreteze ca fac reclama la ceva anume.

Alt sfat , in afara de faptul ca trebuia sa schimbi si filtrul de ulei odata cu uleiul la cutie, pot sa iti mai spun sa ii faci o scanare a motorului si cutiei cu

vag-com-ul, deoarece e posibil sa-ti dea erori de citire din cutie.

Sper sa-ti fie de folos informatiile, iar daca te gandesti sa mai faci schimbul inca o data, iti trebuie aproximativ 5 litri de ulei de cv automata,+ filtru de cutie

+ garnitura de la baia de ulei a cutiei. Filtrul si garnitura nu costa mai mult de 80 RON.

Seara faina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin -masina pleaca singura ,dar are o intarziere mai mare decat inainte.da o tin din frana la semafor

nieger -eu am pus dextron 3 din acela rosu.nu stiu ce tip de cutie am.nu mi-a facut imediat dupa ce am schimbat uleiul.astept sa-mi trimiti pe privat si cum se verifica nivelul uleiului din cutie. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am un golf 3 de 1,6 benzina din 1996 si are cutie de viteza automata.Problema este ca nu mai schimba in a 3 si a 4 nu stiu din ce cauza.Daca ati mai auzit de aceasta problema sar putea repara cutia asta de viteza sau ar trebui inlocuita ?

Modificat de v@sy
Foloseste functia Search inainte de deschide un topic nou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA o diagnoza ce apare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu am reusit sa ii fac diagnoza ma gandeam ca ii ceva problema des intalnita la aacete tipuri de cv .

Modificat de v@sy
Punctuatia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te asteptam cu rezultatele unai diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok o se revin cu rezultatele cand fac testul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am tot Golf 3 automat ADZ, smucea la un moment dat din cauza cuplei electrice de la blocul de valve, un spray de contacte a facut minuni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,am un vecin care are un g3 cu cutie automata,problema e ca nu mai merge in masalier ia intra in viteza se simte un pic motorul cu se tureaza  dar nu pleaca,aveti idee ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Am revenit cu aceeași problema. La plecarea de pe loc cutia cupleaza după 2-3 sec. Același lucru se întâmpla si când franez .brusc. Simptomele dispar la cald. I-am făcut schimbul de ulei si filtru dar mecanicul a băgat 2 litrii cu toate ca in carte scrie 3. Ce părere aveți o trebui completat cu ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca in carte scrie 3 l si mecanicul a bagat 2 l, tu ce zici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr ca nu știu dacă se referă la tot uleiul sau doar ce se afla in baie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se refera la tot uleiul. Am uitat sa iti spun la telefon, atunci cand umpli, trebuie sa treci maneta in fiecare treapta cateva secunde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut cat ma costa sa schimb o cutie automata de golf 3 motor 1.8  cu o cutie manuala 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o faci singur, nu foarte mult, trebuie sa tii relatia cu unul care dezmembreaza, pe langa cutie ai nevoie de ambreiaj cu volant, suporti, cabluri, timonerie schimbator, planetare (poate). Pretul corect pentru pachet nu ar trebui sa depaseasca 5-600 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru sfat si daca ma duc sa mi-o faca la un service cat imi ia acolo

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut pe toti.Va rog sa ma lamuriti si pe mine ,referitor la o cv automata ptr golf 1,din 1983.Unde are filtru montat,cati litri de ulei intra,ce tip de ulei (atf dexron)scrie pe jojea de ulei,dar la magazin,spun caare dexron 2,3 si pe unde se introduce in cv.Cutia are un huruit asurzitor,dupa 40km cobori nauc de cap.Cumva ptr ungerea diferentialului are si alt tip de ulei?Multumesc ptr ajutor si sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut . Am si eu un golf 3 1.8 90 cp cv automata si am probleme cu ea. Masina nu a venit din fabrica cu cv automata a fost pusa dupa este modelul cu comutator pentru econom sau sport (am luat cutia+instalatie+restu ce trebuia ptr a putea face modificarea) . Tin sa precizez ca nu am schimbat uleiul si filtru. Cu calculatorul care a venit cutia imi schimba in turatii mai mari.( a 2 in 2500 2700 ture a 3 in 3000 3300 ture si a 4 in 4.ooo ture) am schimat calculatorul si acuma schimba mai bine.( a2 pana in 2000 ture a 3 2700 2900 ture si a 4 3100 ture). Acuma problemele la ea sunt :in viraj dreapt nu trage se accelereaza in gol spre stanga nu face la fel.

:dupa ce se schimba a patra merg putin apoi sare in treapta a2 apoi in a 3 si sta turata si s a4 se schimba pe la 5 6000 mii de ture.

: cupleaza mai greu cand e rece . Parerea mea e ca nici nu trage cum ar trebui pentru un motor de 1.8 90 cp.

Daca a schimbat cineva uleiul rog sa-mi lase si mie un raspuns la problema mea.

sau macar sa-mi zica cat ulei intra si de care imi recomandati. Am auzit ceva de dexron 3 galben dar astept sa-mi zica cineva care a schimbat.

Modificat de bbsgl89mky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

o intrebare :

 

este diferenta intre senzorii de viteaza de pe cv automata 01m si ckz ?

 

nu mai imi schimba in tr4 , si am inteles ca de la senzorul de viteza (am facut si un test)

 

deci cutia mea este CKZ nu 01M , dupa cum vedeti in poza de mai jos :

 

post-124390-0-19686900-1406029868_thumb.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut băieți. Care ma poate ajuta (contracost) cu o nuca (maciulie) de cv automata ptr ca nu gasesc nicăieri. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am un vw passat 1.8 benzina cv automata. Nu mai schimba din vit 3 in a 4a. Ce poate fi? Trebuie schimbata cutia? Cine a mai avut aceeasi pb va rog sugestii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!