Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

Asta stiam de pe site-ul lor, vroiam sa vad daca sunt documentati bitii de la centrala electrica. Nu am avut timp insa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si varianta 10.4 pentru cei care au sisteme de operare pe 64bit. Mai multe detalii AICI .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am si eu o curiozitate. Dupa cum se poate observa in poza atasata la fiecare modul in parte cand este accesat avem campul WSC . Mai pe scurt Workshop code . Este un cod unic al importatorului sau dealerului care a diagnosticat masina ultima oara . Exista o lista/baza de date cu acesti dealeri ca sa ii putem idenfitica ?

post-10002-1270500845_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit noutati la masina mea folosind vers 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Versiune vag-com 311 functioneaza pe Windows 7?

Later edit---gata, m-am lamurit.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am primit decurind o interfata 908,cu tot cu cd de instalare,as vrea sa stiu cam ce se poate face cu aceasta interfata?se pot sterge erorile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la un passat tdi 1,9 unde este mufa de diagnoza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde sa intru ,la ce adresa cu 908,pentru a vedea distributia de exemplu,cureaua de distributie ,in ce parametri se afla daca se poate asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu exista o asemenea adresa. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am fost intrebat daca se vad bucsele si bieletele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scanat recent un passat TDI din 2002 1,9,si a mers la autoscan fara probleme,am selectat din lista passat B3,si a mers.A doua oara a scanat mia afisat o eroare,si dupa aia mia aparut ceva de genul interfacce status-2...interfacce not ready...interface not pluged,apoi am scanat masina mea golf 4 si a mers fara probleme.Se poate sa fi gresit eu cind am selectat passat b3?Daca este passat tdi 1,9 ce tip de passat este pina la urma?B3,B4,B5?Pe talon scrie volkswagen passat M1.Interfata este 908

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este Passat din 2002 este B5.5. In lista de la autoscan din VCDS este incadrat la Passat B5.

Oricum, modelul selectat pentru autoscan alege doar care controlere ar putea fi instalate pe masina (in toate variantele de echipare) si pe care VCDS le va cauta pe masina. Eroarea nu este de acolo.

Incearca sa citesti manualul de la Ross-Tech, te va lamuri cu mai multe detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am probleme cu stergatorul de la luneta,...nu se misca decit pe spalare.As vrea sa fac o diagnoza,dar fiind incepator nu stiu unde sa intru cu testerul,pentru a vedea ce probleme sint acolo.Bineinteles daca se poate acest lucru cu VAG COMUL;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am o intrebare pe care nu am gasit-o pe aici.

Vreau sa imi cumpar o interfata 409.1 pt masina mea (AZD) si o skoda felicia 1.6 AEE. Intrebarea este: exista lucruri care se pot face cu versiuni mai noi si nu se pot face cu versiunea asta? Ma intereseaza pt. diagnoza, adaptare clapeta de admisie, egr, si alte lucruri, nu vreau sa fac chip tuning sau ceva.

Modificat de gabyte00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca daca tot dai bani sa-ti iei cel putin un 704, poti vedea si km reali la modele pe motorina , plus alte functi care 409 nu le are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar la aceste modele pe benzina am un avantaj? nu ma intereseaza sa fac bani cu el, iar masina pe motorina nu-mi iau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Am intrat si eu in posesia unui VAG908. NU sunt foarte initiat in utilizarea lui deci ma limitez doar la ce stiu, pe parcurs poate invat. Bineinteles ca am gasit si o eroare:

Monday,12,April,2010,20:54:42:13314

VCDS Version: Release 908.0

Address 19: CAN Gateway Labels: 1K0-907-530.lbl

Control Module Part Number: 1K0 907 530 L HW: 1K0 907 951

Component and/or Version: J533 Gateway H07 0052

Software Coding: E9807F060002022002

Work Shop Code: WSC 00066 000 00000

1 Fault Found:

01334 - Door Control Module; Rear Right (J398)

004 - No Signal/Communication - Intermittent

Freeze Frame:

Fault Status: 00110100

Fault Priority: 2

Fault Frequency: 1

Reset counter: 90

Mileage: 18198 km

Time Indication: 0

Date: 2000.00.00

Time: 10:09:28

Ce inseamna asta? Am mai dat undeva la OBDII si acolo zicea ca tot apar intermitente de comunicare cu acea usa, sa fie vreun fir cu probleme?

De ce la mileage apare mai putin decat pe ceas? Adica in bord apare 18600 km.

Si a tocmai am citit mai in spate, si eu am o varianta "virusata" adica un trojan, vanzatorul mi-a zis sa-l ignor ca este ok, e adevarat? Poate e o intrebare prosteasca, dar am vreo sansa ca acel troian sa-mi calareasca soft-ul masinii? :D

Modificat de poe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Ai avut o problema temporara cu controlerul din usa dreapta spate.

Exact cum iti scrie si in log, a fost o problema de comunicare cu acel modul la un moment dat, este o eroare Intermitenta, nu permanenta, o stergi si vezi daca mai reapare. In ceea ce priveste KM afisati, aceia sun KM pe care i-a avut masina cand a survenit incidentul.

Referitor la interfata, ai luat Vag-COM 908 cu soft crackuit , aici nu ma refer la faptul ca e clona, toate pana la 908 mergeau cu softul original, acum `baietii` aduc interfete care au si softul crackuit. Alea intradevar sunt de unica folosita, s-a defectat, sanse sub 10% sa se mai faca. Doar timpul va fi decisiv si vei vedea cat/cum iti va merge.

Amanunte in `episoadele viitoare` :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce imi recomandati(cei care cunosc doar!):

versiunea asta sau pe asta?

Multumesc anticipat!

Irinel

L.E. omu zice ca sunt full registered.

Modificat de nervoss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Nu lua 812 - este versiunea Beta si are limitari. In rest, ia ce/ de unde/cine vrei tu.

Modificat de cniky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc cniky, inca o intrebare, pot testa airbagurile fara nici un risc, auzisem mai demult ca-mi pot sari airbag-urile daca dau testare? Functia autoscan o pot folosi fara probleme?

As vrea sa codez si eu ceva, prima mea codare, vreau sa mi se confirme sonor cand activez si dezactivez alarma, am alarma plus din fabrica. Cum se face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Probleme cu `scanarea airbagurilor` era la vrsiunile 311/409 , si asta doar pr anumite modele de module airbag aflate pe G4/Bora 98/2001.

Versiunea 908 are meniuri directe pt. adaptari la modulele care suporta aceste functii.

Megi din meniul principal la "Select Control Module - > Select" -> 46 Central Conv -> Adaptation 10 , de aici iti las placera sa vezi ce alte functii interesante mai ai pe masina :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!