Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

The Current version is:
Release 16.8.3
Data Version 20161010

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca a aparut de ieri. Nu am facut un autoscan sa vad daca incarca mai repede ASAM data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am pus pe un A6 4G-nu mi se pare ca s-a miscat greu. Nu era versiunea 16.8.3 ci 16.8.1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut, am si eu de putin timp un passat din 2002, cand am cumparat masina "chipurile" mecanicul cu care am fost a pus tester-ul pe masina si au fost toate bune, am mers pe increderea in mecanic, fiind mecanicul la care mergeam de ceva timp si nu m-am uitat in laptop sa vad ce si cum, masina merge bine zic eu si nu am martori aprinsi in bord, l-ma rugat sa o treaca in engleza, fiind in germana, si mi-a spus ca nu a mers, apoi am incerc cu altcineva sa fac treaba asta si la testul portului da k1 ok, k2 short to ground, can not ready (de can nu mai stiu sigur sigur daca asa scria), nu am reusit sa testam nici un modul, testerul pe un passat cc si o octavia din 2003 a mers fara probleme doar la mine nu. am citit cate ceva si de aceea spun ca nu sa schimbat casetofonul e cel original, si nici nu sa pus sau scos nimic de pe masina, ce ar trebui sa verific pe unde si cum, fara sa stric ceva, stiu sa folosesc un multimetru si poate reusesc asa sa rezolv problema.

Modificat de Nicolae Badea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e necesara testarea portului decat daca s-a facut update la o alta versiune de soft a interfetei. sa inteleg ca nu s-a putut scana masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur nu, atata timp cat are eroarea asta  k2 short to ground

http://www.ross-tech.com/vcds/tour/option_screen.html

Daca nu ai radio aftermarket, trebuie cautat si depistat care modul are probleme - si remediat. Din pacate o sa ai ceva de munca.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!Am un Golf 4 din 99 cu motor 1.6 16v ATN si as vreau sa cumpar un VCDS.Pe care serie(mai vechi sau mai noi) i-mi sfatuiti ca sa comunice cu MARELLI 4LV 3290.Sau nu-i de aici problema ca 01314 - Engine Control Module: No Communications.Cu stima!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe acest topic se discuta doar despre interfete de diagnoza originale. Deci, daca iti cumperi una, vei avea intotdeauna ultima versiune de VCDS.

Iti recomand sa incerci la cineva care are VCDS, si sa-ti rezolvi problema cu comunicatia, inainte sa cumperi o interfata de diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da stiu,am incercat, altfel de unde as stiu,comunicatia ramane de vazut ca inca nu stiu de unde sa incep.Oricum multumesc pentru sfat!!!

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

The Current version is:
Release 16.8.4
Data Version 20161128

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Colegu ai citit putin ca pe forum nu se discută despre clone. O interfață cu licenta isi face treaba cu adevarat. Este interzisa discutia despre clone. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA distribuitorii autorizati ai www.ross-tech.com cat si la colegul nostru voinea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna dimineata si LA MULTI ANI ! scuze daca postez unde nu trebuie , dar am cautat si nu am gasit raspuns la ceea ce cautam. deci scuze inca o data ! ma poate ajuta cineva ,sa imi spuna cum se codeaza cu VCDS , luminile de semnalizare sa stea aprinse ,US style signal, la un Golf 6 din 2009 .Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge cu VCDS-ul la Golf 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The Current version is:
Release 17.1.0
Data Version 2017010

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca a inteles, nu-i bai.... ii explicam - Seven - pe forum sunt interzise discutiile despre soft-uri piratate, interfete clone, etc - cazul din link-ul de mai sus.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/7/2017 at 6:19 PM, pronet said:

The Current version is:
Release 17.1.0
Data Version 2017010

Am facut si eu update si de multe ori, la autoscan primesc eroare cum ca aceasta functie necesita o interfata licentiata.

Ai intampinat asemenea probleme ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nope. Chiar ieri am scanat un golf vi cu noua versiune fara pb. Incearca o dezinstalare si apoi sa o pui din nou. Vb eventual si cu Dana@rosstech.  Vezi ce zic si ei. Incearca autoscan-ul fara selectarea platformei, doar ptr cele care stiu de can.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris si pe forumul lor, sunt multi cu problema asta, chestia e ca nu face la fiecare autoscan, doar din cand in cand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pb respectiva ai identificat-o in urma ultimului update? Intreb ca asa erori sporadice de conectare am mai avut si eu, unele chiar fara explicitarea bitilor, la iesire sinreconectare apareau insa normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, a aparut in urma trecerii la vers 17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am citit si eu despre pb respective semnalate catre support. Cristi, verifica unde e instalat. Uwe zicea de ceva erori generate de instalarea in program files si nu direct in root.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!