Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

si codul respectiv se poate vedea doar prin inspectie vizuala ? sau ne putem da seama si din alte surse(vin, etc.) ce calculator de airbag avem?

multumesc.

Inspectie vizuala .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si versiunile peste 8 pot strica modulul airbag?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori un sfat pentru achizitionarea unui vag-com pentru Golf IV TDI 2003, chinezarii-nechinezarii, versiuni...

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RRS, la versiunile de la 6 in sus nu mai este nici o problema. Se pot scana linistit airbag-urile.

Daffster, daca ai nevoie doar pentru masina ta, iti ajunge o interfata KKL care merge cu VagCom versiunile 3... si 4... pe care o gasesti in 100Ron. Daca vrei si pentru masini mai noi sau te gandesti ca iti vei schimba masina, iti trebuie o interfata pe Can Bus, care merge cu VagCom versiunile de la 6 in sus, si care te va costa in jur de 300Ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Se gasesc si la preturi mai mici, de exeplu pe ocazii. Indiferent de provenienta, sunt oricum destul de problematice in ceea ce priveste pierderea licentei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,vin si eu cu citeva intrebari de incepator;....as vrea sa-mi cumpar un laptop cam la vreo 5-600ron maxim,si o interfata cu versiunile de la 6 in sus....sint incepator,dar cu ajutorul vostru poate ma descurc.....mam saturat sa tot dau 50 ron la fel de fel de meseriasi care habar nu au .....daca poate sa-mi dea cineva un sfat ar fi binevenit....multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[ Maine voi incerca sa vad ce se intampla la activarea modului "transport" si va voi comunica tuturor.

@victor blackedition : N-ai sa observi cine stie ce diferente, modul transport este setarea care se face ptr transportul auto noi pe platforme/trenuri speciale catre proprietar,si in esenta reduce unii consumatori si "inhiba" anumiti senzori ai alarmelor (gen anti-tractare, anti-inclinare , etc) pana la momentul cand va trebui ca masina sa fie data jos de pe platforma si sa fie predata beneficiarului..

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ce vag se pot citii km la edc16?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Cu VCDS908 si parca 812(nu mai tin minte).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,am si eu o intrb daca ma poate ajuta cineva cu un pm,as vrea sa intru in posesia unui vag-com,si as vrea sa stiu de unde pot achizitiona unul,spunetimi si mie cum pot luat softul care il pot instala pe laptop,si cablul,daca se poate sa imi dati linkul daca este sa il pot downloada.

multumes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,numai cu vag tacho se poate activa functia range la golf 4?sau merge si cea pentru golf5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,am si eu o intrb daca ma poate ajuta cineva cu un pm,as vrea sa intru in posesia unui vag-com,si as vrea sa stiu de unde pot achizitiona unul,spunetimi si mie cum pot luat softul care il pot instala pe laptop,si cablul,daca se poate sa imi dati linkul daca este sa il pot downloada.

multumes

Varianta originala am cumparat-o de la ASPAD SRL, mai este inca un distribuitor oficial in Romania.

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Ce parere aveti de vag-com 409-1 ? Cat este de bun sau sunt altele mai complete la acelasi pret? M-ar interesa pt. masina din semnatura. Multumesc

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge 409 pt masina ta

dar mai bine ia un 805 macar ca nu e diferenta mare de pret

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am o intrebare la voi cei cu experienta in domeniu....ce ar avea daca as face scanari cu calculatoru din casa de exemplu...am garaj f spatios si ca su nu mai dau bani pe un laptop,imi amenajez un birou in garaj imi mut sculele acolo si ma apuc de treaba...intrebarea mea este ...daca exista vreo diferenta in afara spatiului in masina ,ca e greu cu monitoru in masina si tastatura etc,si ce tip de interfata miar trebui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza ca folosesti laptop sau desktop. Ambele functioneaza identic. Diferenta este data de dificultatea in transportul lor :icon_thumright:

Pentru masina ta, Golf IV, ai nevoie de o interfata KKL cu VagCom versiunile 3 sau 4.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista posibilitatea de prelungire a cablurilor USB : sunt unele "pasive" merg pe distante de ping pe la 5m, pentru mai mult sunt cabluri USB active.

Faci ca cei din service un suport pe roti pe care au calculatorul, monitorul,tastatura si mouse (in service au touchscreen, daca gasesti o folie touchscreen pt monitorul tau e ok), plus o imprimanta si un UPS.

exista vreun risc daca scanez cu un vag com 3.11 modulul de airbaguri de la un golf 4? pe site la ross tech e mentionat ceva legat de anumite tipuri de calculatoare de airbaguri de golf 4 care s-ar defecta chiar si dupa o banala scanare cu vag com.

E bine de stiut ca in cazul in care patesti treaba merge reparata cu o scula de airbag reset (merg si alea cu 2 butoane). Verificat personal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Vreau sa stiu daca VCDS VAG COM 908 (cel din poza) este compatibil cu masina mea deoarece parca am vazut pe la 8... ca suporta modele de la 2004 in sus sau poate nu am inteles eu bine. In descriere spune ca este, dar mai bine verific de 2 ori inainte sa dau banu`.

Multumesc si scuze daca par banal.

PS: nu-mi ziceti de ce nu iau 401 sau care mai se potrivese la mine, vreau una care sa mearga la mai multe masini ca poate o sa mai am nevoie.

P5fOJ.jpg

Modificat de casper_23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

908 suporta si modele mai vechi de 2004.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@casper_23 - interfata pe care ai prezentat-o tu in imagine, exceptand ca e o clona ( aspect mai putin important ), NU foloseste softul original , iar hardware`ul este putin diferit de `celelalte` clone, o alta arhitectura hardware, sunt folosite componente ieftine, totul pt. minimalizarea costurilor de productie.. Am observat ca au intrat in ultimul timp pe piata foarte multe astfel de interfete ( acest model ), la preturi mai mici decat clonele `clasice`. Din punctul meu de vedere, nu mi-as cumpara asaceva, sunt foarte problematice, iar cele care mi-au venit acest model la reparat, a le face sa funtioneze cu softul original, a fost putina bataie de cap.

Iti recomand sa cauti alt model.

Modificat de cniky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius Bogdan

doresc sa stiu daca acesti parametri pot fiverificati cu VAG-COM 311, daca se poate masura, doresc sa stiu in ce grup se masoara

Check Fuel Pressure

Check Intake System for Leaks (False Air)

Check Fuel Injector(s)

Check Evaporative Emission (EVAP) Canister Purge Regulator Valve (N80)

Check Exhaust System for Leaks

Check Secondary Air Injection (AIR) for Leaks

Check Vacuum Lines for Leaks

multumesc !

Modificat de Marius Bogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut , o intrebare se poate face la Touareg inchidere-deschidere geamuri din telecomanda, si deblocarea incalziri auxiliare (blocata accident) cu Vag-com, si cum

va multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doresc sa stiu daca acesti parametri pot fiverificati cu VAG-COM 311, daca se poate masura, doresc sa stiu in ce grup se masoara

Check Fuel Pressure

Check Intake System for Leaks (False Air)

Check Fuel Injector(s)

Check Evaporative Emission (EVAP) Canister Purge Regulator Valve (N80)

Check Exhaust System for Leaks

Check Secondary Air Injection (AIR) for Leaks

Check Vacuum Lines for Leaks

multumesc !

1 trebuie un manometru

2 verificare etanseitate

3 ???

4 se masoara electric

5 verificare etanseitate

6 , 7 la fel

Deci NU se poate cu vagcom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate recomanda cineva o interfata VAG-COM la un pret accesibil?

astept un PM cu un id de mess

cu respect

Marius Nistor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut , miam comandat si eu mufa pentru diagnoza , am gasit manualul in lb romana , dar unde pot gasii manual pentru procedura..readaptare clapeta si diverse , parametri . ptr vw golf 3 AEE

cum facem resoftare , sau resetare ecu

Modificat de Angel-Boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!