Jump to content

De ce NU... RCA ieftin?


Laurentiu_LWR
 Share

Postare recomandată

La Euroins nu este chiar asa bogata oferta...adica mai sunt doar 4 service-uri care mai lucreaza cu ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucrurile au mers bine la Euroins pentru ca pana de curand n-au avut voie sa emita asigurari RCA din cauza reclamatiilor, nu-si permit inca o suspendare.

De fapt e invers, de vreo 2-3 luni NU mai au voie sa incheie asigurari RCA din cauza reclamatiilor.

In ceea ce priveste Carpatica, in ultimul an au fost multe schimbari in bine, cred :). S-a schimbat echipa de management, au platit datoriile catre service-urile partenere, au deschis noi centre de constatari daune (in Bucuresti din cate stiu aveau un singur centru de constatari), au adaugat service-uri pe lista cu service-urile partenere, chiar si reprezentante.

Nu fac reclama, nu lucrez si nici nu am actiuni la aceasta firma, deci nu sariti pe mine. :)

Modificat de xbk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Lucrurile au mers bine la Euroins pentru ca pana de curand n-au avut voie sa emita asigurari RCA din cauza reclamatiilor, nu-si permit inca o suspendare.

De fapt e invers, de vreo 2-3 luni NU mai au voie sa incheie asigurari RCA din cauza reclamatiilor.

 

Parca nu e chiar asa :

 

http://1asig.ro/EUROINS-poate-relua-vanzarea-de-RCA-dupa-trei-saptamani-de-interdictie-articol-2,3,100-47356.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. Multumesc, nu am stiu ca au ridicat suspendarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva de CITY Insurance (pe RCA)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi mancare de peste.

 

Toti ii injura pe astia 4 dar cand e vorba de reinoit tot la ei isi fac... :dry:

Pretul face legea se pare.

Modificat de maverick1508
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,pretul. Pentru ca nimeni nu-si cumpara RCA pt ca se pregateste de accident, ci pt ca este obligatoriu,trebuie s-o arati la politai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimeni nu isi doreste accident :)  :ceuameni: , depinde cat de sofer esti pe soselele romaniei ! poti face accident si din cauza la alti  :zzzzz:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Categorie: Ultimile ştiri

 

Creat la 11 Decembrie 2013

euroins.jpgProcesele curg gârlă pe capul asigurătorilor de la "Euroins"; firma de asigurare figurează ca pârât sau debitor în mii de dosare aflate pe rolul instanţelor

- Până şi marile companii îşi recuperează banii de la "Euroins" tot prin intermediul instanţelor; "Dante International" (Emag) şi "Allianz Ţiriac" au câştigat recent două procese  

- Pentru "bunele practici" în relaţia cu clienţii, Consiliul Autorităţii de Supraveghere Financiară a decis în august 2013 sancţionarea EUROINS cu interzicerea temporară a practicării asigurării RCA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suntem in Decembrie...cu ce ne ajuta o stire din august?mass-media in ultimul timp sunt cam in foame...nu prea mai au subiecte si arunca astfel de stiri...este adevarat...in august li s-a interzis sa mai practice RCA...dar la scurt timp li s-a ridicat aceasta restrictie...cum si azi daca vrei sa iti faci RCA la euroins iti poti face...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citeste mai atent. stirea e de ieri.

in august a fost sanctiunea, apoi ei au inceput sa faca plati catre pers fizice (cazul tau) pt ca sa isi spele putin imaginea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stirea este de ieri...dar sanctiunea este din august...si nu a durat mult si acea santiune a fost ridicata...deci...ce ma intereseaza pe mine AZI...ca afost ea sanctionata in august...

Deci in prezent Euroinsul o avea mii de procese...dar in acelasi timp poate incheia polite RCA...asa trebuia sa sune stirea...ca nu intereseaza pe nimeni ce s-a intamplat in august...intelegi ce vreau sa zic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa facem un sondaj sa vedem cele mai multe asigurari unde se fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde e ieftin!

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg faptul ca simtul nostru civic pe care toti il avem super dezvoltat cat si dorinta de bine al co-nationalului nostru, ar trebui sa ne impinga spre asigurari mai scumpe pentru a scuti eventualul pagubit de alergatura si durere de cap?

In mare parte totul depinde de cheful si starea de spirit a oamenilor care lucreaza la respectivele firme, si rezolvi repede sau mai greu dupa sistemul romanesc (pe cine cunosti).

Casco am avut intotdeauna la Astra, am avut maisna lovita in parcare, in 3 zile a fost gata. Masina parintilor la fel, au lovit un animal pe fabuloasele noastre autostrazi si a fost necesara schimbare: bara fata, un far si masca. A durat 4 zile fix cu reparatie la reprezentanta. Nu ii pot catloga decat excelenti.

Asigurare am de la Euroins pentru ca nu este justificata decat de ceea ce spuneam mai sus valoarea mai mare a asigurarii si recunosc, la cele 0 accidente pe care le-am avut din 2003 incoace, nu ma astept ca cel care ma pocneste sa detina o asigurare premium la Asirom, City Insurance, Carpatica etc. Pentru asta ma bazez pe CASCO.

 

Sunt si situatii in care Astra a intarziat plata, dar, dupa ce spuneam mai sus, masina a fost gata cu mult timp inainte sa vina plata. Era un caz de vandalism in fabuloasa capitala.

 

Rezultatul interogarii Data eveniment Societate de asigurare Data primei plati 19-03-2010 UNIQA S.A. 17-06-2010

 

Si dupa cum zicea si Muale, da, asigurarea este facuta unde pretul este cel mai mic. Nu vi se pare normal, in normalitatea in care ne aflam?

Modificat de Bogdan Moraru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu! Nu mi se pare normal!

 

Daca eu tot merg linistit pe strada, calm, imi vad de treaba mea, si sunt lovit de un bou din cauza ca a fost el prost, nu vorbesc de cineva anume dar asta e rolul RCA-ului, atunci ma astept ca macar dauna sa se rezolve repede. In loc de "Imi pare rau"...

Nu cred ca e normal ca, pe langa faptul ca am masina lovita si trebuie sa o tin blocata in service pana se repara, din cauza unui prost, mai adaug si cateva saptamani intarzieri din cauza ca asiguratorul prostului nu vrea sa plateasca, cum se intampla cu firmele sus-mentionate. Asta inseamna ca eu sa sufar de doua ori din cauza lui si lucrul asta nu e normal in orice societate am trai...

 

Normal sau nu, e vorba de respectul pe care il arati colegilor tai din trafic si mai ales celui care sufera din cauza ta. Nu toata lumea are casco si nu e nimeni obligat sa-si faca din cauza ca sunt prosti pe sosele. Si crede-ma, daca o sa treci prin asta, brusc o sa te razgandesti si o sa incepi sa-i injuri pe cei care-si fac asigurari la firme care au obiceiul sa nu plateasca sau sa intarzie plata. Si apoi o sa realizezi ca si tu ai asigurare la firma aia... si atunci ce faci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rave sa nu facem un flame din asta.

 

Ti-am dat un exemplu concret in care Astra si-a facut treaba ca la carte si un altul in care a virat banii dupa 3 luni de zile, 3 luni.

Sunt si alte exemple in care asiguratorii intarzie plata, fac investigatii de frauda, sunt multe procese care trebuie parcurse.

Sa incep sa am simt civic si responsabilitate cand stau in Prahova si se varsa toata Dambovita peste mine? Iarta-ma dar nu imi permit asta. Imi este de ajuns ca evit zilnic toti idiotii care urca la munte cu cauciucuri de vara si se fac praf pe ruta Comarnic-Sinaia mai ales pe serpentine. D-asta am casco, sa ma feresc de altii.

 

Ca rezumat, Din punctul meu de vedere Astra a fost si este Ok, usor scumpisoara.

 

LE: Conform poll-ului din aceasta sectiune 68% din forumistii care l-au folosit, nu au casco, conteaza pretul politei pentru ei, dar si-ar dori ca individul care ii pocneste sa aiba asigurare la un grup puternic si recomandat. Si vorbim de normalitate sau respect in trafic? Ne mai si umflam in pene ca noi platim (si nu nominalizez sau arat cu degetul pe nimeni) rca mare sa ne respectam participantii in trafic) dar nu ne facem un casco?

 

Nu e mai practic sa platim o asigurare mica toti si sa ne facem si casco? Fiecare isi repara masina unde vrea, cum vrea si foaia doar o alatam la politisti ca doar suntem obligati?

 

Rezultatul interogarii Data eveniment Societate de asigurare Data primei plati 05-08-2013 CARPATICA ASIG S.A. 13.11.2013 25-02-2009 OMNIASIG VIG S.A. 09-04-2009

 

 

E de ajuns? E buna plata dupa 3 luni? Am completat eu data platii, ca in sistem inca nu apare.

post-22182-0-97585100-1386928189_thumb.j

Modificat de Bogdan Moraru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de niciun flame, e doar o discutie cu caracter general, nu ma adresez nimanui anume.

 

Strict financiar, costa mai mult sa dai 500 de lei pe RCA ieftin si 2.000 pe Casco decat sa dai 800 pe RCA bun. Si daca toata lumea ar da 800 pe RCA nu ar mai avea nevoie nimeni de Casco.

Cel putin nu ca masura de aparare impotriva celorlalti de pe strazi si doar ca masura de aparare impotriva ta. 

 

E o gandire foarte simpla: "Sunt prost? Platesc!" De ce ar trebui sa plateasca si alti oameni pentru ca sunt eu prost?

Intr-adevar, toata lumea vrea sa plateasca cel mai mic pret posibil la RCA dar si-ar dori sa fie loviti doar de cei cu cel mai bun, nu neaparat cel mai scump, RCA posibil de pe piata. Asa, si?

 

Romanii, in general, au o gandire foarte proasta. Totul se rezuma la "Da' ce ba? Eu sunt prost?" - in cazul asta "Eu sunt prost sa platesc mai mult la RCA? Nu, normal ca nu. Da-l in %$# mea!", cand, de fapt, gandirea in general, ar trebui sa fie "Da' ce ba? Eu sunt mai destept decat aia? Da, ba, sunt!" - in cazul asta "Eu am bun simt cat sa nu-i provoc suferinte ulterioare saracului om pe care l-am lovit chiar daca majoritatea romanilor nu are? Da, am!"

 

E simplu! Daca toti ar face ce trebuie am trai in cu totul alta lume. Pe mine nu ma intereseaza ce fac altii, eu imi fac partea mea din a face strazile mai curate si de a rezolva accidentele cauzate de mine mai simplu si mai usor. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

 

Nu este datoria mea sa ma informez ce societati platesc sau nu, sau in cat timp platesc!

Este vina autoritatilor ca permit functionarea aceastor societati.

Eu am RCA la Astra, nu am vrut la Euroins pentru ca am avut probleme cu un casco la ei si am refuzat sa mai contribui la profitul acestei societati, catusi de putin.

In 8 ani de sofat nu am avut nici un accident, doar un fier atins intr-o parcare.

Sper sa fie la fel si sa nu aflu la ce asigurator are cel care ma pocneste :)

 

Sarbatori Fericite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putem schimba lumea prin puterea exemplului (bun sau rau)

 

EX: In tarile civilizate(civilizate sunt alea care stau bine la educatie  -  nu e cazul RO) exista benzi pt taxi si transport in comun si se respecta regula aceasta. In momentul in care ajunge romanul needucat acolo e cumva fortat prin exemplu pozitiv sa stea la coada pe banda destinata automobilelor.

In RO exista exemplu negativ  in care  -  Dc toti(a se citi suficienti) merg pe linia de tramvai, nu dau prioritare la pietoni,biciclete...etc atunci merg si eu.

 

Pe acelasi principiu se bazeaza si RCA - Dc majoritatea aleg prin prisma ieftin si prost atunci eu dc sa nu fac la fel. Pt ca ala ma poate da in judecata? -

N-are decat....

 

In momentul in care natia o sa isi schimbe mentalitatea o sa dispara si exemplu negativ si implicit companiile rau platnice.

 

Pana atunci nu e suficient ca eu (si inca 2) sa fiu corect..parerea mea. Singurul lucru care ar functiona e sa se schimbe\aplice legea legata de RCA in care beneficiezi in functie de ce platesti/cum mergi.

Modificat de saibot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

haideti sa vedem realitatea, anumita categorie de soferi plateste si 800lei pe 6 luni la euroins. e un pic aberant sa fi suparat pe o astfel de persoana ca nu a avut 12 milioane sa dea pe 6 luni sa isi faca la astra si vreo 16 mil pe 6 luni la alianz.

 

anumiti soferi din cauza tarifelor sunt obligati sa faca rca-uri la euroins/carpatica. asta e realitatea. la cum cresc tarifele din ce in ce mai multi soferi se vor indrepta catre asiguratorii cu pretul cel mai mic. cand iei de pe masa si dai la asigurator parca iti piere orice simt civic.

daca se mai scumpesc in nestire rca-urile o anumita categorie de oameni o sa isi faca rca la imprimanta (sa il arate in caz ca e oprit de politie) si atunci cand te va lovi iti va spune ca nu are niciun rca si da-l in judecata si i-ai ce NU are.

vorbeam cu o fata care incheie asigurari la o ghereta d asta si zicea ca acum 2-3-4 ani aproape toata lumea nu era interesata de carpatica/euroins, acum e fix invers sunt fff putini cei care se feresc de astea 2 pt ca deja diferentele au ajuns mult mai mari intre cele2 si urmatoarele. sa nu mai zic ca si sa iti faci la euroins a ajuns un chin f mare financiar pt multi.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu e suficient sa fie 2 din 1.000 corecti, dar oricine conteaza.

 

Ia exemplul asta: "1.000 de oameni arunca gunoiul din masina pe geam. Nu e suficient ca eu sa nu arunc ca sa fie curate strazile." Corect? Pai... nu e corect. Desi nu o sa fie curatenie, orice cutie sau hartie in minus pe strada conteaza.

Si nu e o solutie sa crestem salariile gunoierilor sau sa angajam mai multi gunoieri ca sa fie strazile curate, cum se zicea mai sus sa facem rca-uri ieftine si casco pe langa ele. Trebuie rezolvata cauza, nu efectul.

 

Asa ca trebuie sa convingem companiile sa fie corecte sau sa dispara de pe piata. O solutie este sa nu mai faca nimeni, sau din ce in ce mai putini, asigurari la companiile cu istoric de rau-platnice. In felul asta or sa fie obligati sa fie corecti sau sa dea faliment...

Si nu e vorba doar de bani, exista unele companii ieftine care platesc cum/cand trebuie si exista si companii scumpe care fac figuri. Hai sa nu mai separam intre "ieftin si scump" ci intre "bun si rau", desi in 95% din cazuri inseamna acelasi lucru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fim corecti(a se citi bine intentionati) pana la proba contrarie.

 

Sunt corect 1 an - platescRCA(cu pana la 100% mai mult)  la o companie considerata corecta. Ma loveste unul asigurat la o companie considerata necorecta. Ok - soarta dar eu sunt in continuare bine intentionat si anul viitor procedez la fel. Dupa care patesc acelasi lucru.

 

Pai in situatia asta, eu care sunt cetatean bine intentionat, mai platesc pana la 100% mai mult ca sa-l protejez pe cel care prefera sa plateasca la una din companiile de mai sus? Probabil ca cei care constata treaba asta pe propria piele vor spune NU - nu mai platesc

Modificat de saibot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal ce zice RAVE. Rau platnicele trebuie obligate sa devina ori bune platnice ori sa dispara.

Sincer, nu cunosc legislatia in domeniu si nu stiu cat poate sa dureze, conform legii pana cand un asigurator trebuie sa plateasca. Insa mi se pare incredibil sa stai 3 luni cu masina in service sa nu o poti ridica ca nu stiu ce asigurator nu a platit. Daca nu platesti TVA-ul la stat ti se emite frumos titlu exectoriu si esti executat. De ce nu se poate introduce si in legislatia cu privire la asigurari ceva similar?

 

Eu am RCA la Allianz, masina fiind in leasing nu am putut opta eu pentru ce asigurator doresc. Inteleg ca sunt printre cei care sunt (destul de) seriosi.

Am ajuns odata fata in fata cu un domn care lucreaza pentru ei si efectiv m-a dezgustat comportamentul lui. Aproape ca nu mi-a zis ca nu are chef de mine, mai era un pic si ma trimitea pe mine la Posta sa dau hartia pe fax. Asta pe langa ca mereu ridica din umeri si spunea ca nu stie ce e de facut. Suna la Bucuresti la un alt agent si ii vorbea numai cu "hai, frate", "nu ma intereseaza", "pentru ce salariu imi dati chiar muncesc prea mult", etc. Daca asa e la (unele agentii) Allianz, nici nu vreau sa-mi inchipui cum e la firmele din titlul topicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de curand am avut parte de un mic incident in trafic.am fost tamponat in spate de un logan care avea asigurarea la Astra..

conduceam t4-ul tatalui meu.

ca daune..am avut doar haionul infundat..nu se mai putea repara..

a2a zi am facut constatarea..si in 8 zile lucratoare am avut banii in cont..4100 lei

recunosc ca m-am speriat putin cand am vazut ca cel cu loganul are asigurarea la Astra..dar pana la urma am fost mai mult decat multumit !

la golf am de la euroins 520lei pe 6 luni.mi se pare enorm sa platesc pt RCA atat de mult..in 2 ani mi-a crescut RCA ul de la 280 lei pe 6 luni la 520 lei..si nu am avut niciun accident..are dreptate cineva care spune mai sus ca :

daca se mai scumpesc in nestire rca-urile o anumita categorie de oameni o sa isi faca rca la imprimanta (sa il arate in caz ca e oprit de politie) si atunci cand te va lovi iti va spune ca nu are niciun rca si da-l in judecata si i-ai ce NU are."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!