Jump to content

De ce NU... RCA ieftin?


Laurentiu_LWR
 Share

Postare recomandată

toti aveti dreptate...in felul vostru

@rave...tu judeci acum un popor care asa este el obisnuit...asa a fost crescut...unde este mai ieftin...hop si el...unde este reducere...hop si el...toata treaba este psihologica...nu cred ca in majoritatea cazurilor este vorba de bani...drogul este "IEFTIN" si "REDUCERE"...ai vazut ce se intampla la deschiderea cate unui nou magazin...

oamenii nu ii poti schimba...ca sunt multi...dar societatile sunt putine..si CSA-ul este doar unul...si daca ii dam exemple de nereguli ale acestor societati poate avem noroc...

imi pare mai simplu sa convingi CSA-ul decat milioane de oameni...

asta a fost ideea mea...

OT si app...la motorul tau...cat ai platit asigurarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu sigur ca nu este vorba de bani, doar stiu oameni cu foarte, foarte multi bani care-si fac asigurare la X5-ul cumparat nou-nout la cea mai ieftina firma posibil...

Prefer sa nu spun cat am platit RCA anul asta pentru ca se va transforma topicul in cu totul altceva. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca fiecare asigurator are un anumit plafon. Spre exemplu ma astept sa fie diferit plafonul de despagubire de la Carpatica pentru daune morale decat are Allianz.

Asa ca daca vatamatul nu e multumit in special de despagubirile morale te poate actiona in judecata ca sa recupereze de la tine direct. E corect ce spun?

Ma gandesc cum este la asigurarile de malpraxis, desi sunt la inceput la noi in tara si difera mult de un simplu RCA. Se axeaza in primul rand pe despagubirile morale. Multi nu recomanda sa se faca asigurare de malpraxis pentru suma minima, dar multi medici asa procedeaza din pacate.

Diferenta intre una iefina si una scumpa este tocmai cuantumul daunelor morale.

Ca fapt divers, asigurarea de malpraxis este obligatorie.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o fi corect...nu stiu...stiu doar ca se face ciorba din acest topic...suntem la a 3-a pagina si nu este decat exemplul meu in care ASTRA a platit o dauna dupa cam 2 luni de cand s-a produs dauna :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este si postul lui cristi_eftimie, din care se deduce cum Astra nu plateste si el e chemat in instanta ca martor la 8luni dupa accident.

L.E: Corectat :icon_thumleft:

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astra nu plateste, Omniasig l-a chemat in judecata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut un incident... acum 2 luni aproape, si am avut asigurare la carpatica, m-au bagat pe mine vinovat , deci daunele au fost ceva...
te-as ruga sa dai o interogare si sa o afisezi sa vedem si noi dupa cat timp s-a platit daca s-a platit..etc http://cedam.csa-isc.ro/index.php?id=9 cat despre restul...can can...povesti auzite din batrani si pareri personale... scopul acestui topic era sa vedem exemple...prin interogarea de mai sus...la cat timp sau daca nu s-au platit daune de catre acesti asiguratori solutia cu "sa ii ocolim"...sa zicem ca ii ocolim noi...cei de pe vwforum...dar..oare suntem singuri pe strada?suntem singuri in tara asta?

Intradevar vad aici ca nu e platita nicio suma, dar aia amandoi miau dat mesaj ca s-ar fi platit :-?? si ca totul este in regula :-??

Nu stiu ce sa zic, imi cer scuze daca am zis gresit, dar asa am fost instiintat de cei doi "pagubiti"!

post-115397-0-61499500-1357304548_thumb.

Modificat de 06psiBV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plata 50-50 la care a fost supus colegul nu e din cauza a ce spui tu dar ok...

Si mai stiam si ca daca reparatia depaseste o suma X - in functie de valoarea masinii - masina e declarata dauna totala...

Ca in orice alt caz de pe lumea asta, exista exceptii si un avocat bun va face minuni. Pentru ca legea lasa loc de chitibusuri si sunt mai multe legi care se bat cap in cap. Dar fie ca tine !

Eu sustin in continuare ca am dreptate pe partea mea in timp ce tu ai pe partea ta, ambele solutii sunt viabile si au existat. Daca nu vrei sa crezi nu te obliga nimeni.

Bag seama ca te-ai pus pe contrazis fara sa te obosesti macar putin sa vezi despre ce este vorba. Nu, nu exista partea mea si partea ta. exista doar ce spune legea si ordinele CSA. Despre ce solutii viabile vorbesti tu? Tu aduci drept argumente niste povesti care contrazic clar legea asigurarilor si ai pretentia sa te cred cand eu am in fata o LEGE si un ordin CSA? :(

Spui ca nu am dreptate si ipoteza mea din postul anterior este falsa (cu privire la documentul postat de Guadalcanal). Recunosc, n-am citit documentul, ci doar ce a evidentiat colegul in postul cu pricina, restul a fost doar o ipoteza.

Ei bine, am citit acum (doar 3 pagini din 9) pana am dat de hotararea instantei de fond. Pe tine te sfatuiesc sa-l citesti pe tot, sa intelegi motivatia si sa incetezi cu contrazisul asta aiurea. Spicuiesc:

Examinand actele si lucrarile dosarului, instanta de fond a constatat urmatoarele:

1. iar in cazul stabilirii despagubirii prin hotarare judecatoreasca, drepturile persoanelor pagubite prin accidente produse de vehicule aflate in proprietatea persoanelor asigurate in Romania se exercita impotriva asiguratorului de raspundere civila, in limitele obligatiei acestuia, stabilita in prezentul capitol, cu citarea obligatorie a persoanei/persoanelor raspunzatoare de producerea accidentului in calitate de intervenienti fortati.

2. ...Ca urmare a accidentului rutier autoturismul a fost prezentat in vederea efectuarii reparatiilor la unitatea reparatoare SC S.

Service SRL- fila 84 dosar-,ce a emis devizul de lucru, stabilindu-se o valoare de 30.151,45 lei.

3. Prin raportul de expertiza auto, s-au indentificat daunele efective prin producerea accidentului, s-a stabilit costul si manopera pentru reparatie,ajungandu-se la suma de 25.173 lei plus Tva, expertul constatand ca masina are o vechime de 7 ani, coeficientul total de uzura fiind de 69 %, valoarea reparatiei fiind mai mare ca valoare pe piata la data accidentului si ca valoare ramasa, stabilita de asigurator, limita maxima de despagubire fiind calculata la suma de 12.897, 09 lei, la data producerii accidentului iar valoarea de circulatie a masinii, la data accidentului, stabilita in conformitate cu Standardele Internationale de Evaluare, din dec. 2007, este de 24.890 lei.

4. In raspunsul dat la interogatoriu, parat 1 (adica asiguratorul) a aratat ca nu-l poate despagubi pe reclamant decat in limita sumei maxime de despagubire, conform art 54 din L nr. 136/1995, de 12.897,09 lei.

5. Conform art. 27 din L nr. 136/1995, actualizata, despagubirile ce se platesc de asigurator se stabilesc in functie de starea bunului din momentul producerii riscului asigurat.

Si concluzia

Cum art. 54.din L nr. 136/1995, actauliazata stabileste ca drepturile persoanelor pagubite prin accidente produse de vehicule aflate in proprietatea persoanelor, asigurate in Romania, se exercita impotriva asiguratorului de raspundere civila, in limitele obligatiei acestuia, astfel cum se prevede si in art 22. din aceeasi lege, prin raporate la art 12 pct 1 si art 49 din Ordinul 113133/2006, aplicabil la data faptei, instanta a apreciat ca despagibuirea acordata de acesata poate fi numai in cunatum de 12897, 09 lei, suma cu care asiguratorului a fost de acord sa-l despagubeasca pe reclamant, conform adresei aflate la fila 12 dosar, iar pentru diferenta de valoare, astfel cum a fsot stabilita prin raportul de expertiza, urmeaza a-l obliga pe interevnientul fortat, in baza principiului general al repararii intergarle al prejudiciului cauzat prin fapta ilicita, care presupune nu numai prejudiciul efectiv ci si beneficilul nerealizat de reclamant.

AHA, adica exact ce am presupus, pentru ca altfel LEGEA asigurarilor ar fi fost tocmai buna sa ne stergem undeva cu ea...

Oricare societate de asigurari ar fi procedat la fel aici, pentru ca nu ar fi fost nebuni sa incalce legea si sa plateasca mai mult decat saunt obligati s-o faca. Citeste ce am spus in postul anterior, iar daca iti menti afirmatia ca altul este motivul, te rog sa-mi explici care ar fi acesta...

Da, sunt de acord ca societatile "proaste" tergiverseaza mai mult decontul decat celelalte, dar daca cunosti legea si lasi de-o parte povestile auzite la piata, vor ceda, pentru ca nu sunt nebuni sa plateasca, pe langa paguba, atat cheltuielile de judecata cat si despagubirile pentru fiecare zi de intarziere

Banuiesc ca fiecare asigurator are un anumit plafon. Spre exemplu ma astept sa fie diferit plafonul de despagubire de la Carpatica pentru daune morale decat are Allianz.

Asa ca daca vatamatul nu e multumit in special de despagubirile morale te poate actiona in judecata ca sa recupereze de la tine direct. E corect ce spun?

Este corect, cu precizarea ca desi plafonul difera de la societate la societate, este impus un plafon minim prin ordinele CSA

Legat de topic, pentru ca discutia noastra isi are locul in alta parte, atata timp cat vor exista oameni care se uita doar la pret fara a se gandi si la ceilalti participanti la trafic sau la consecintele faptelor lor, vor exista si firme care vor profita de prostia, necunoasterea sau zgarcenia lor in detrimentul altora

Nu inteleg de ce as fi eu obligat moral sa achizitionez un serviciu la un pret mai mare decat am posibilitatea sa o fac? Un RCA la un pret mai mare poate insemna un plafon mai mare, o carte verde valabila in mai multe tari, etc, dar daca pe mine nu ma intereseaza toate acestea, de ce ar trebui sa ma simt obligat sa platesc mai mult pe RCA? Eu am platit si astept serviciul pe care l-am platit. Mai departe nu este treaba mea. Nu cumva este responsabilitatea CSA-ului mai departe?

Laurentiu, nu stiu ce speri tu cu acest topic. Initiativa este laudabila, dar cam inutila, cred eu. VW forum si toate celelalte forumuri din tara reprezinta un procent prea mic pentru numarul de clienti pe care il au acest companii de asigurari pentru a-i afecta in vreun fel. CSA-ul ar trebui sa intervina aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa mine potopul!

Mai departe nu este treaba mea.

... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu speram prin acest tipic...sa gasesc sa zicem 50 de cazuri care au interogat acel istoric daune din care reieseau niste nereguli in privinta platii daunelor de catre aceste societati...

cu aceste exemple dadeam un mail care CSA...si ii intrebam direct ce au de gand sa faca cu aceste societati in conditiile in care..in baza acelor exemple se vede clar ca sunt rauplatnici si alte motive, pentru care unii ii evita sau chiar ii judeca pe cei care ii contacteaza in vederea intocmirii unei polite RCA...

asta speram eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, cazul asta expus este depasit. in prezent despagubirile maxime legale sunt de ordinul sute de mii de euro. adica sa ai grija sa nu troznesti vreun lambo sau veyron,sa platesti diferenta din buzunar. in rest, nu vad de ce sa calculez eu formule de afaceri,sa-mi fac nervi si griji pt viitor. Totul este legal, polita este ok. restul sunt speculatii si calomnii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@megamotoreta...cred ca ai citit allt topic si ai raspuns aici...

in acel caz...nu a fost problema ca dauna a depasit plafonul asigurarii...dauna depasea valoarea masinii

problema a fost ca asigurarea nu a vrut sa plateasca mai mult decat valora masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact.

Constat ca foarte multa lume habar n-are de legea asigurarilor. Va sfatuiesc sa va documentati mai bine, ca este mult mai probabil sa loviti o masina comuna, decat un Veyron si cu toate astea sa platiti zeci de mii de lei din buzunare... si nu neaparat din vina asiguratorilor.

Laurentiu, a impresia ca aia de la CSA sunt mana-n mana cu hotii din asigurari. Nu stiu ce sorti de izbanda ar fi, mai ales ca reclamatiile trebuie facute de pagubiti. Poate ar misca mai mult daca ai trimite in presa rezultatele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa vad istoricul meu dar nu pot. Nu am asa ceva? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact.

Constat ca foarte multa lume habar n-are de legea asigurarilor. Va sfatuiesc sa va documentati mai bine, ca este mult mai probabil sa loviti o masina comuna, decat un Veyron si cu toate astea sa platiti zeci de mii de lei din buzunare... si nu neaparat din vina asiguratorilor.

Laurentiu, a impresia ca aia de la CSA sunt mana-n mana cu hotii din asigurari. Nu stiu ce sorti de izbanda ar fi, mai ales ca reclamatiile trebuie facute de pagubiti. Poate ar misca mai mult daca ai trimite in presa rezultatele...

Si eu am facut accident acum cativa ani, am intrat in cineva dar el a fost vinovat deoarece mi-a taiat fata vrand sa intre de pe a treia banda pe o straduta. A schimbat directia de mers neasigurandu-se,si a facut manevra de schimbare a benzilor brusc si n-am mai putut sa-l evit.Dupa un scandal mare pentru ca cel in care am intrat a declarat cu totul diferit fata de ce s-a intamplat si sustinea ca eu am fost vinovat ca l-am lovit din spate, la politie a reiesit ca el este vinovat plus ca eu am avut si martori, mi-a dat asigurarea (ARDAF).Pana aici toate bune.M-am dus la asigurator cu constatarea de la politie, s-au uitat si ei la pagube dupa care mi-a spus ca este dauna toatala masina.M-a intrebat, ce vreau, epava si banii sau sa o repar in service? Eu ca omul normal nevinovat am zis ca o vreau reparata.Mi-au zis sa imi aleg un service in afara de reprezentanta AUDI deoarece acolo e scump, chiar daca masina este AUDI, si sa ma duc cu dosarul ce mi l-au intocmit ei, intr-un service si sa o repar. Ma duc intr-un service si surpriza, reparatia ma costa 220 de milioane vechi.Cam batea la ochi pretul reparatiei si ma intorc la asigurator si zic ca vreau sa mi-o repar eu in regie proprie avand si cateva cunostinte de mecanica.Mi s-a oferit epava si 30 de milioane vechi si atunci am facut scandal si am zis sa-mi arate devizul cu ce piese imi pun ei pe masina deoarece era editie limitata ei vrand sa imi repare masina cu piese comune de cea mai proasta calitate.Le-am dat seria de sasiu ca sa le demonstrez ca au fost doar cateva exemplare fabricate piesele costand foarte mult fata de un model comun si au trimis dosarul la Bucuresti dupa care am primit in 2 saptamani 2200 de euro si epava.Oricum si asa m-au pacalit deoarece trebuia sa primesc undeva la 3000 mii de euro dar nu mai aveam nervi sa mai umblu aiurea si am fost multumit si cu atat deoarece stiam ca daca o fac eu mai raman si cu ceva bani.

Ideea este ca daca bagam masina in service neintreband cat ma costa reparatia mi-o furam tare.Ramaneam si fara masina si fara bani deoarece diferenta de la 2200 de euro cat imi dadeau ei pe dauna totala si pana la 220 de milioane vechi trebuia sa o acopar eu ca sa pot sa-mi scot masina din service.Si normal ca nu ii plateam eu ca doar eu am fost pagubitul si prin urmare trebuia sa-l dau in judecata pe cel care mi-a provocat dauna si de atunci pana la a-mi recupera banii era o cale infinita plus ca ramaneam si fara masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Legea prevede ca asiguratorul sa instiinteze pagubitul in cazul unei posibile daune totale, sa ii comunice valoarea maxima de despagubire si modul de calcul.

In general , la masinile mai vechi se ajunge la dauna totala foarte usor, mai ales daca devizul este intocmit de reprezentante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am aflat pe pielea mea raspunsul la intrebarea asta :))

Mai exact pe data de 08.09 m-a lovit unul care avea asigurare la Euroins...

O sa va dau niste termene sa va faceti singuri o parere

 

08.09.2013-ACCIDENT

16.09.2013-CONSTATARE

27.09.2013-AM DEPUS PROCESUL VERBAL LA DOSAR(accidentul a fost in orasul Horezu/Rm-Valcea...s-au produs niste incurcaturi,am alergat dupa procesul verbal pentru ca nu mi-la dat politistul pe loc etc...)

03.10.2013-AM DEPUS CERERE DESPAGUBIRE PENTRU REPARATIE IN REGIE PROPRIE

11.10.2013-DOSARUL A INTRAT LA FINANCIAR IN VEDEREA EFECTUARII PLATII

17.10.2013-S-A EFECTUAT PLATA

 

Devizul a fost de 3468ron si eu am primit 2790ron deoarece am obtat pentru regie proprie si din suma initiala s-a scazut TVA-ul...

Eu personal am fost multumit de cum au decurs lucrurile deoarece in tot acest timp eu m-am folosit de masina...masina nu a stat printr-un service abandonata si blocata acolo ca nu platea nu stiu cine...deci nu a fost stresul prea mare

Nu le iau apararea...dar parca nu e dracul asa negru cum se spune :)

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-a mai spus :)) probabil probleme sunt la accidente mai grave...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Probleme sunt la cei care vor sa faca masina cu piese originale la reprezentanta. Daca iti faci masina la service de cartier cu piese eventual second hand, in regie proprie, iti mai raman bani. Poate zice cineva, dar de ce piese second hand? -Pentru ca si masina lovita nu este noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca nu este tocmai topicul potrivit sa dezvoltam subiectul...dar multi se bucura ca li se pun piese noi...si putini stiu ca acele piese noi sunt AM si de multe ori nu pica la gauri...sunt mai mici..mai mari...etc...

Am trecut prin asta si acum tocmai din motivul de a pune piese originale(din dezmembrari de ce nu?) am ales sa imi fac masina eu cu manutele mele...

Putem crea un topic Elemente caroserie noi AM VS Elemente caroserie sh OEM si daca supunem si la vot cred ca 80% ar alege varianta a 2-a...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere probleme sunt pentru ca sunt ascunse formulele de calcul si limitele de despagubire. Poate daca am avea mai multa transparenta de la asiguratori am alege una mai scumpa.

Modificat de dizy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca tot ce inseamna masina de la statul roman (guvern, parlament, politie, salvare, agentii guvernamentale etc..) au rca la carpatica si mai nou am vazut ca au la euroins... nu vor disparea astia niciodata, pentru ca ofera pretul cel mai mic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucrurile au mers bine la Euroins pentru ca pana de curand n-au avut voie sa emita asigurari RCA din cauza reclamatiilor, nu-si permit inca o suspendare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost implicat anul trecut (cu o Dacia Logan MCV), de un alt conducator auto, intr-un eveniment rutier. Respectivul si-a recunoscut culpa si mi-a dat RCA la Carpatica. Acestia mi-au evaluat (cred ca au supraevaluat-o) paguba si mi-au dat dosarul de dauna. Inainte de a repara masina (cu piese originale, pt. ca anul trecut nu existau pt. Logan MCV facelift piese caroserie spate AM) am intrebat la cateva Service si absolut toate au vrut sa-mi repare masina. Pana la urma am reparat-o la un Service care mi s-a parut mai serios. 

 

Parerea mea este ca nimeni nu se ferea de Carpatica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!