Jump to content

De ce NU... RCA ieftin?


Laurentiu_LWR
 Share

Postare recomandată

Cum spune titlul...de ce sa tot ocolim aceste societati de asigurare?

Aceste societati sunt autorizate de catre CSA sa practice asigurari...cu ce suntem noi vinovati sa platim mult mai mult la alte societati serioase

http://cedam.csa-isc.ro/index.php?id=4

Toata lumea afirma ca nu platesc la timp...nu platesc deloc...sau ca sunt dati in judecata...de catre cei care i-au lovit sa plateasca din buzunar...DE CE? din moment ce sunt asigurat la o societate autorizata de catre CSA...ce treaba mai am eu?

Propunerea mea este sa facem cat mai multe reclamatii catre CSA impotriva acestor societati si poate reusim sa le scoatem de pe piata...poate pare ceva imposibil dar putem incerca...suntem multi pe forum...

Ideea ar fi sa adunam cat mai multe cazuri concrete...si sa facem reclamatie SCRISA care CSA dupa ce dam o interogare aici

http://cedam.csa-isc.ro/index.php?id=9

Dau eu primul exemplu...in care se obseva data evenimentului...societatea si data platii

post-14266-0-76605600-1357238362_thumb.j

As avea rugamintea sa posteze doar cei care pot da un astfel de exemplu...nu poasturi gen...nu fac la aia ca am auzit eu pe bunica...sau mi-a zis mie nu stiu cine...

Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut eu reclamatie pt carpatica dupa ce mi-au acordat f putini bani pt o dauna facuta de un asigurat de-al lor.

mi-au explicat ca pot cerceta dupa ce exista deviz si cat a fost reparatia. adica sa repar pe banii mei si sa duc factura sau sa repar in service-ul carpatica (astept luni de zile si probabil iese vopseaua la pensula).

exista varianta sa ii dau in judecata dar acolo trebuie bani si timp (avocati,infatisari) si nu mi s-a parut ceva de urmat.

nici astra nu plateste/plateste putin?! nu stiam...de celelalte 2 stiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti dreptate, sunt rau platnici sunt neseriosi etc,dar ce ne intereseaza pe noi daca acea societate nu e serioasa precum cele despre care s-ar spune ca sunt firme consacrate si serioase??

bun, ati putea zice ca sunt subiedctiv si egoist, ca si eu poate o sa ma aflu in acea situatie de a ma lovi un tampit si de a ma confrunta eu cu recuperarea daunelor de la aceste societati neserioase.dar prefer sa platesc minim pt ca toate societatile de asigurari sunt niste hoti, inclusiv pt daune incendii cutremure etc. sunt capuse care se sustin fictiv pe posibilitatea unui incident in viitor pe bani reali , ai nostrii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai despre asta este vorba...si eu vreau sa platesc minim...dar sa nu risc sa fiu dat in judecata sau altceva...

ideea era sa facem reclamatii catre CSA sa ia o decizie...ori le scoate dupa piata...ori ii obliga sa plateasca la timp ca si celelalte serioase...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad de ce sa fii dat in judecata atata timp cat tu ti-ai facut rca.Esti liber sa alegi pe cine vrei tu.

Nu e treaba ta cum decurg lucrurile in ''bucataria'' lor.

Din punctul meu de vedere nu ar trebui sa existe pe piata daca sunt neseriosi.CSAul e vinovat ca le permite existenta.

Ce-i drept nu mi-am facut rca la firme de genul asta,doar din dorinta de a evita un posibil stres .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect...si dorinta aceasta de a evita un posibil stres costa nu?de la cateva sute de lei pana la dublu cat ar fi o asigurare la Carpatica de ex...

de ce sa scoatem mai multi bani din buzunar decat trebuie?

Trebuie sa facem ceva cu CSA-ul...sa ii stresam cu reclamatii de ex...dar cu cazuri concrete...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa nu ma intreb ce ar face cei carora 4-500 de lei li se pare mult intr-o tara ca Marea Britanie...

Din pacate CSA-ul nu poate face nimic pentru ca aceste societati nu prea incalca legea... Si daca nu incalca legea sub care opereaza nu au ce sa pateasca, asta e motivul pentru care isi permit astfel de magarii.

Ai de ales, ori platesti cat trebuie si stai linistit si tu si cel pe care il lovesti (in caz ca...) ori platesti putin si te astepti sa ai probleme in momentul in care se intampla ceva...

Singura metoda de a scapa de astfel de societati este ca nimeni sa nu mai faca asigurari la ei, dar se pare ca asta nu se va intampla prea curand...

prefer sa platesc minim

si eu vreau sa platesc minim

Nu vad de ce sa fii dat in judecata atata timp cat tu ti-ai facut rca.Esti liber sa alegi pe cine vrei tu.

Nu e treaba ta cum decurg lucrurile in ''bucataria'' lor.

Pentru ca exista cazuri in care intra in tine unul cu asigurare la astfel de societati. Bagi masina in service pe RCA-ul lui, masina e gata intr-o saptamana. Service-ul nu-ti da masina pana cand societatea de asigurare nu face plata. Trece o luna, masina ta e tot acolo, o platesti din banii tai, pentru ca ai nevoie de ea si chemi in instanta societatea de asigurare pentru a-ti recupera banii. Trec 6 luni in care nu se intampla nimic si procesul se taraganeaza, chemi in instanta pe cel care te-a lovit ca sa-ti recuperezi banii. Si uite asa, cel care si-a facut RCA ieftin, se trezeste nevoit sa plateasca X suma de bani din cauza ca nu a vrut sa plateasca 200 de lei in plus pe an...

de ce sa scoatem mai multi bani din buzunar decat trebuie?

- pentru a scuti alti oameni de neplaceri

- pentru a te scuti pe tine de neplaceri

- pentru a nu da bani unor nesimtiti care nu fac nimic(si stii asta cand faci polita la ei)

- pentru a scapa de ei odata pentru totdeauna

Stiti vorba aia "dai un ban da' stai in fata..." Eu prefer sa dau cateva sute de lei in plus pe AN si sa stau linistit in caz ca se intampla ceva. Prefer sa stiu ca cel care nu are nicio vina ca am intrat eu in el isi repara masina repede si fara probleme, ca doar nu e vina lui ca am fost eu bou. Si as prefera sa stiu ca sunt tratat la fel in caz ca intra altcineva in mine...

Daca mi s-ar intampla mie sa intre cineva in mine si societatea sa nu plateasca eu l-as da in judecata pe cel care a facut polita acolo doar ca sa vada si el cat de rau e.

Daca eu am probleme din cauza lui atunci o sa fac tot posibilul ca si el sa aiva probleme din cauza mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai pus pe ganduri. Cum adica sa ma dea pe mine in judecata ca nu-i plateste firma asiguratoare dauna ? Pai ce vina am eu ? Asta anuleaza chiar conceptul de RCA. Stie cineva vre-un exemplu unde vre-un judecator a pus pe vre-un asigurat la plata ?

De cand s-a liberalizat piata RCA am avut asigurare la Allianz. Nu mi-a folosit la nimic. Tot timpul am platit mai mult ca la altii. Anul asta sar totusi calul. Mai mult decat dublu. Am sa renunt la ei cu toate riscurile de rigoare. Cred ca vor sa scape de divizia RCA si nu stiu cum altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am verificat ultima data , diferenta de la carpatica la astra/asirom (nu stiu exact ce am acum) era de pana in 50 lei. am preferat sa platesc putin mai mult decat sa bag banii in firmele astea tepare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca este adevarat. In momentul in care chemi in juedecata vinovatul, iar acesta se prezinta cu asigurarea valabila, intreaga raspuindere pica pe firma asigurare, dar pentru asta trebuie un nou proces. Pentru a castiga timp, victima trebuie sa cheme in judecata ambele parti, asigurat/asigurator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intreaga raspuindere pica pe firma asigurare,

Nu chiar... Eu am dreptul sa-mi recuperez banii din orice surse, adica de la tine, si apoi tu sa-ti recuperezi banii de la societatea ta de asigurare.

Sunt cazuri patite, mama lucreaza la tribunal si a vazut pe viu cazuri de genul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma discutia nu era care este diferenta de bani dintre societatile de asigurari...

discutia era ca CSA-ul nu isi face treaba...sa scoata de pe piata firmele mentionate...si sa facem noi ceva...sa ii tragem de maneca cum s-ar spune...

@ Rave...si eu i-am ocolit...nu ma intelege gresit...nu ma plang ca nu imi permit sa fac asigurare...problema este de ce sa existe pe piata...ca sunt foarte multi acre fac asigurari la ei...nu ai cum sa ii lovesti pe toti sa vada cum e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wow...

Se pare ca la euroins am si eu asigurarea.Acum am fost in masina sa ma uit.Nu am stiut pana cum la cine am asigurarea pt ca am facut-o pe 6 luni cand am inmatriculat masina si nu i-am dat importanta asa ca feriti-va de mine.

Ori cum o sa tin cont de discutiile astea cand imi fac din nou asigurarea.Ori cum mi-au trecut clasa B0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am verificat ultima data , diferenta de la carpatica la astra/asirom (nu stiu exact ce am acum) era de pana in 50 lei. am preferat sa platesc putin mai mult decat sa bag banii in firmele astea tepare.

esti sigur ca doar atat?

post-14266-0-57913000-1357242607_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut la City Insurance la un coleg de forum pe 6 luni la 465 lei cel mai ieftin in cazul in care urmatorii si adica Astra etc.incepeau de la preturi cu pana la peste 100 lei.Eu zic ca este ok.Am avut la mai multe societati asigurarea facuta in trecut si nu pot sa zic ca a fost ok si anume la un eveniment de acum cred 4 ani la care eu nu am fost vinovat,am facut amiabila,omul si-a facut masina pe casco iar mie mi-a dat rcaul lui la Tiriac.Dupa ce repar masina,cam dupa 3 luni,ma trezesc ca primesc la posta un plic in care eram facut vinovat 50% de eveniment si trebuie sa platesc daca mai tin minte acum vreo 700 si ceva lei.Bineinteles ca m-am dus la ei scandal mare,director chemat,i-am bagat de unde s-au nascut si am plecat spunandu-le ca nu vad de la mine nici 2 lei.End of story.

Modificat de fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema este de ce sa existe pe piata

De acord cu tine...insa e ceva tipic natiei noastre,pe principiul tampit de ''a manca si gura lui o paine''.

Pana nu se va scapa de mentalitatea asta nu o sa ne revenim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cei de la City Insurance ce stiti,sunt la fel ca cei de la Carpatica si restul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intreaga raspuindere pica pe firma asigurare,
Nu chiar... Eu am dreptul sa-mi recuperez banii din orice surse, adica de la tine, si apoi tu sa-ti recuperezi banii de la societatea ta de asigurare. Sunt cazuri patite, mama lucreaza la tribunal si a vazut pe viu cazuri de genul...

Asiguratul nu plateste nici un ban din buzunar decat in situatia in care instanta stabileste ca valoare de despagubire o suma mai mare decat plafonul maxim stabilit de polita RCA. In rest nu se poate. Asiguratorulm poate incerca sa amane plata despagubirilor sau sa le diminueze nejustificat,dar si pentru asta in instanta va plati 0,2% din paguba pe zi. Daca esti asigurat iar culpa este stabilita definitiv, asiguratul nu plateste din buzunar. La instanta care judeca cazul se depun toate actele, inclusiv polita de asigurare

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu parere de rau pentru ceilalti participanti la trafic mi-am facut asigurare la carpatica pe 6 luni cu 300 de lei. Sunt student si nu imi permit sa dau 560 pentru a 2-a cea mai ieftina asigurare pentru 6 luni. S-a adoptat un criteriu foarte retardat de calcul pentru polita de asigurare, cum e si taxa de poluare, cum e si poporul roman.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asiguratul nu plateste nici un ban din buzunar

Privesti astea dintr-un punct de vedere gresit... Incearca asa:

Tu ma accidentezi pe mine. Din punctul meu de vedere tu esti vinovat pentru accident, nu societatea ta de asigurare asa ca tu esti responsabil de plata daunelor, nu societatea ta de asigurare.

Doar pentru ca tu ai un contract prin care societatea de asigurare se obliga sa plateasca daunele accidentelor in locul tau nu inseamna ca esti absolvit de responsabilitatea accidentelor.

In mod normal, banii ar circula de la societatea de asigurare la vinovat, de la vinovat la victima si de la victima la service. Se adopta drumul direct pentru a scuti timp si taxe bancare...

Asa ca daca tu ma accidentezi pe mine si societatea ta de asigurare nu plateste tu tot esti vinovat si tot esti responsabil de plata daunelor in fata legii. Asa ca eu te dau pe tine in judecata, instanta te obliga pe tine sa platesti daunele - pentru ca eu nu am nicio treaba in contractul tau cu societatea de asigurare - si apoi tu iti recuperezi banii de la societatea de asigurare.

Orice avocat este in stare sa castige procesul asta doarece contractul tau cu societatea de asigurare nu ma implica pe mine. Eu am treaba cu tine, nu cu societatea ta de asigurare.

Acelasi lucru se intampla si cand societatea de asigurare da faliment, si cand refuza sa plateasca si daca tu esti baut / minor (caz in care societatea de asigurare se spala pe maini) etc.

Si lucrul asta e valabil pentru toate societatile de asigurare. Doar ca cele mari platesc si nu se prea ajunge la situatii de genul asta. Cele mici, despre care e vorba aici, uita mai des sa plateasca si se ajunge destul de des la procese si chestii de genul.

Un fin de-al nostru a castigat un proces fix in modul asta cu cineva care avea masina inmatriculata si asigurata in Bulgaria, de-aia stiu ce se intampla si cum se poate pune problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu nu poti ulterior sa ii actionezi in judecata pe cei de la Astra? In baza politei care specifica clar cuantumul despagubirilor.

Din pacate tu ai fost exemplu de regres pe Casco. Asta e si motivul pentru care se scumpesc asigurarile, unele polite casco deja exclud evenimente ce implica masini de BG pentru ca ei au multe procese de acest gen si bani multi de recuperat de la asiguratori neseriosi.

Problema e ca nu inteleg de ce nu se fac controale serioase la Carpatica/Euroins/Astra si care mai sunt pentru ca sunt probleme de ani de zile cu intarzierea sau chiar fara plata. Stiu principiul romanesc de las ca merge si asa, pentru o dauna de 1000euro, ei zic ca se rezolva si cu 200 la un atelier din colt de strada.

Asta e mentalitatea care trebuie starpita si nu se rezolva prin cresterea politei pentru ca problema e de sus.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

Momentan astept sa se termine procesul actual,sa vad ce decizie se va lua,si apoi vedem ce e de facut,ca eu oricum nu am de gand sa le dau niciun ban

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara, eu astazi am facut asigurarea, si tot asa am avut de ales intre multe altele... toata lumea m-a sfatuit sa aleg CARPATICA, cik se tin de treaba si sunt si ieftini!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt ieftini pentru ca nu platesc despagubiri, sper sa nu ai nevoie de ea.

Poate ai citit cazul colegului de sus care este chemat in instanta din cauza neplatii de catre Astra a reparatiei.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!