Jump to content

alcsalx
 Share

Postare recomandată

Vezi ca trebuie sa ai un jumper sau un fir ce trebuie taiat sa o treci de pe vacuumatica pe electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum a functionat la mine : pt PNI 288, golf 4 2003  1.6 16v BCB

-fir rosu +12v la borna 30

- fir negru+galben+galben/negru  la masa

- firele alb/negru(la verde/rosu) si alb(la galben/albastru)  legate in portiera la firele ce plecau dinspre broasca(vezi poza)  

- firele mov pt avarii( sub volan este un manunchi de fire , legat la negru/alb si negru/verde (vezi poza, nu prea e recomandata legarea direct la buton, si e mai simplu oricum legatul sub volan/ sau in pragul de la sofer)

 

Daca ma legam la firele ce ies direct din modului din portiera imi mergea doar deschiderea , inchiderea nu vroia sa mearga( probabil ca n`am reusit sa nimeresc eu firul potrivit din cele 20 prezente)

post-143322-0-75416200-1446496678_thumb.

post-143322-0-73978400-1446496712_thumb.

post-143322-0-52743600-1446496812_thumb.

Modificat de bulanuu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am un Bora din 2003 1.6 AZD, toata ziua m-am chinuit sa leg un modul de inchidere cu telecomanda, Am legat conform instructiunilor de pe site la verde/rosu si verde verde/galbem dar nu am reusit decat sa deschid masina. Inchiderea nu functiona deloc. Are cineva vreo idee de ce atat la mine cat si la colegul din postul anterior nu functioneaza pe verde/galben?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa imi facea si mie :)))

leaga`te cu albul la galben/albastru si o sa mearga si inchiderea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are nimeni un manual cu setarile impulsului din buton ? pt thunder ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am incercat sa leg la galben /albastru ca si tine si tot nu merge. Am observat ca am doua galben/albastru: unul mai gros si altul mai subire. Cu nici unul nu merge. Tu ai testat aplicand minus pe fiecare fir in parte pana ai dat de cel de inchidere?

Modificat de nelu245
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu informatii. Pana la urma, albastru/galben era cel corect. Am testat si cand aplica masa se inchide masina. Greseala mea era ca testam cu usa deschisa fara sa simulez usa inchisa prin blocarea piedicii din yala. Acum urmatorul chalege e sa-mi dau seama cum reusesc sa scot masa pe firele de la modulul de inchidere cand apasa inchis/deschis pe telecomenzi, E un modul King Cobra si din cate e putin diferit din ce am citi pe aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, va multumesc mult pentru ajutor. Ati fost de un real folos. Mi-am pierdut 3 dupa-mese cu montare unei inchideri centralizate din telecomanda dar incet incet ma apropriu de final.

 

Cu indicatiile pretioase de la colegul bulanuu  am indentificat corect cele 2 semnal de inchidere si deschidere. Alta problema a fost ca modul chinezesc comandat de mine era defect. Asta mi-a scos peri albi. Pana la urma am cumparat altul care functioneaza ok. As mai avea nevoie sa identific urmatoarele fire:

semnalizare am vazut ca sunt 2 optiuni: sub volan si in prag. Poate cineva sa-mi zica mai exact unde anume in pragul de la sofer pot gasi firele de semnalizare?

deschidere portbagaj - are cineva ideea ce as putea folosi ca sa se deschida portbagajul> Modulul meu are un fir pentru deschidere portbagaj si buton dedicat pe telecomanda.

 

Va multumesc!

Modificat de nelu245
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In prag in acel amnunchi de fire gasesti firele de la semnalizari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele negru/alb si negru/verde sint firele de la semnale stanga/dreapta ale masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Saluare, tuturor! Am un Golf 4 din 2001, AJM cu geamuri si oglinzi electrice.

Am cumparat si eu un modul chinezesc. Am gasit sub bord masa unde am pus firul negru si 12V continuu unde am lipit pe cel rosu. Modulul functiona aparent, adica la actionarea din telecomanda se auzeau releele in el si ledul se aprindea, insa nu trimitea impuls pe niciunul dintre cele 6 de inchidere decat pe 2 maro, adica pe avarii.

Am pus cele galbene impreuna cu negru masa dupa ce am citit pe aici ca declansarea pe face pe negativ la Golf 4. La fel, nimic

Am pus cele galbene impreuna cu rosu pe sarcina. Aici se schimba treaba. Am confirmarea ca declansarea la masina mea se face pe pozitiv. Functioneaza ca in schema, anume alb inchide, alb/negru deschide, am probat cu o mica surubelnita cu lantena si se aprindea lung. am schimbat si jumperul de pe electric pe vacuum dupa ce am mai citit pe aici. Impulsul era prea lung.

Pana aici cred ca e bine. am descifrat modulul si stiu ca declansarea e pe +. Dar cum leg acele fire, alb si alb/negru pe masina?

Modulul comfort nu influenteaza inchiderea, caci am scos mufa din el si tot pot actiona inchiderea din manerul usii. Daca scot mufa din portiera la motorasul de la geamul electric nu mai merge inchiderea de pe maner. Acolo trebuie sa gasesc firele si sa ma leg cu cele 2 albe din modul?

Am incercat la mufa care pleaca din broasca. Am decoperit 2 fire care imi aprindeau lampa de test, am legat la ele pe cele albe din modul insa nimc. Am descoperit si un fir caruia daca ii dadeam masa imi deschidea usile. Nu am insistat asupra lui ca eu am declansarea pe pozitiv. Am lasat tot pe maine caci s-a inserat, Dar tot nu stiu unde sa leg firele albe (alb si alb/negru). Modulul il montez sub bord. La mine nu a mers ca la BULANUU.

20151205 183715[1]

20151205 183656[1]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai descifrat gresit, declansarea la tot ce inseamna grupul VAG este pe minus. Schema de legara este postata de N-ori in topic. Nu descoperi tu acum apa calda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate. Tocmai ce am cositorit si ultima legatura. Galbenele am dus la masa. Eu faceam proba cu un bec pe care alimentam cu minus la ambii poli. De aia nu imi mergea mie. Inchiderea am pus pe verde sa aactioneze si geamurile. Sper ca e bine.

Inca o intrebare. Este necesar firul alb sa il duc la contact? Ajuta la ceva sa dezarmeze modulul cand e contactul pus? "ACC on/off - ACC remote control arm, only switch lock can disarm"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut,am si eu o problema vreau sa montez o inchidere centralizata after-market dar nu prea stiu de ce sa ma apuc stiu ca nu e greu de montat daca se poate o explicatie sau o schema,mentionez ca asina e un golf 4 1.4.

Va multumesc pentru eventualul ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna ziua.Sunt nou pe aici.As vrea sa montez si eu o inchidere centralizata la un golf 4 . Ce model recomandati si de unde il pot procura. O sa reusesc singur sa-l montez? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelul descris in topic. Si de unde sa stim noi ce abilitati ai ca sa putem sa-ti spunem ca il poti monta singur ?

Eu sunt increzator si as spune ca da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy, romanul este universal si crede ca poate face orice.  Am sa incerc, dar nu ma grabesc. Intai sa caut modulul,,,, si mai vorbim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Al  Bundy.

Astazi am vrut sa leg si eu telecomanda Thunder dupa schema prezentata de tine mai sus.

am legat toate firele dupa cum ai dat indicatii, mai putin ca in firele care duc in portiera nu am galben verde (este doar un fir foarte subtire portocaliu/verde) nu primeste niciun fel de comanda inchis deschis, decat se aprind semnalele luminoase de pe avarii indiferent pe ce apas.

in portiera am asa>

maro gros

rosu/galben suntire 1 mm

rosu/albastru mai subtire

rosu/verde de 1 mm

apoi mai am

rosu/alb gros

maro/portocaliu subtire

portocaliu/verde subtire

maro/verde subtire

E posibil sa fie defect modulul?

astept o parere.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU trebuie sa te legi la firele ce duc in portiera ci la cele din portiera, intre calc de usa si broasca, tu ai cautat in firele dinainte de calc de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În cazul acesta trebuie sa desfac faţa la portieră pentru a ajunge la acele fire, să lungesc firul, sî-l trec prin portieră.

Eu am încercat să leg la firele care duc în portieră de la mufa de lângă prag, fără a demonta faţa de portieră.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e bine cum ai facut. Trebuie sa desfaci fata de usa si sa ajungi la acele fire de care am amintit mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am ajuns la ele, le-am legat dar functionează numai pe deschis după multe apăsări pe telecomandă. Am simulat usa pe inchis dar nu merge. am inversat firele si tot nu merge.

ar mai fi o problemă, de ieri mi-a rămas portbagajul închis si nu pot să-l deschid pt. că nu merge cheia în broască de mai mult timp, influienţeză cu ceva

este golf variant

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reuşit pâna la urmă. Schema lui Al Bundy este foarte corectă pt. golf. 4. Numai că trebuie respectată culoarea la fir aşa cum a spus. roşu/negru înseamnă mai mult roşu şi puţin negru, nu invers, asta pentru începători, că altfel te legi rău şi nu merge.

mai rămâne la portbagaj să leg, se pare că după ce s-a blocat nu mai merge chestia aia care dă impuls la deschidere.

Mulţumesc Al Bundy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!