Jump to content

Uleiuri Liqui Moly


toni
 Share

Postare recomandată

Va readuc in atentie ca topicul se numeste ca in titlu!

Orice post ce nu se incadreaza strict in titlu (strict conform regulamentului) va fi sanctionat.

Multumesc pentru intelegere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

De vreo 6 luni, Liqui Moly a facut niste modificari pe la uleiuri. Din ce am vazut eu s-au modificat retetele pentru Leichtlauf HT 5W40 si Synthoil HT 5W40.

Ei zic ca pentru Leichtlauf au folosit niste aditivi mai buni, care le permite sa atinga un punct de curgere de -45degC. La Synthoil punctul de curgere a crescut de la -45degC la -42degC.

Eu vroiam de ceva vreme sa-l incerc, iar de cand cu aceasta modificare m-au convins si urmeaza sa-l folosesc la urmatorul schimb.

 

Comparativ cu Synthoil, producatorul le categoriseste cam asa (stanga Leichtlauf, dreapta Synthoil):

 

DSC_0775.jpg

 

Leichtlauf este dat ca avand proprietati de reducere a uzurii si a frecarii mai bune, stabilitatea filmului de ulei mai buna, dar la noua sticla de Leichtlauf nu apare rezistenta la imbatranire. Oare au ceva de ascuns? :)

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a venit vremea sa schimb (trecut anul) uleiul la honda. motorul modificat puternic, limitator la 9000 rpm, motoarele din seria B se stie ca "servesc" ulei, al meu n-a papat nimic. stau cu 1L in portbagaj de la schimb da' de terbuie....nimic.

recomand maxim synthoil 5w40. tot asta o sa pun maine :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

un coleg cu filtru de particule ? foloseste tipul asta de ulei ? daca da , care anume ? 

multumesc .

vreau sa pun la 1.9 bls 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca trebuie norma 507, deci din lista de pe topical cu uleiuri aprobate rezulta:

Liqui Moly Pro-Engine M600 SAE 5W-30 50400/50700

Liqui Moly Top Tec 4200 SAE 5W-30 50400/50700

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Unde scrie data productiei pe o cutie de 1L Liqui Moly Top Tec 4200?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fie printata cu albastru pe fundul bidonului. Asa aveam eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ultima oara am bagat LM 5w40 si mi-a cam consumat...as vrea sa bag tot LM dar 10w40. 

LM Leichtlauf 10w40 cu normele VW 501.01 / 505.00 / VW 500.00 e ok pentru masina din semnatura? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu rezolva consumul un ulei mai gros la rece si la fel de vascos la cald :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primele luni nu prea a consumat, abia dupa 4-5000 mii a inceput sa manance din el cam mult. 

Imi recomandati alt tip de ulei?

Modificat de iAntonio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super Leichtlauf 10w-40 e bun pt motorul tau dar torentmonkey are dreptate, incearca un 5w-50 daca il papa si pe asta pui segmenti semeringuri supape etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A inceput sa ti-l consume dupa 4-5000 fiindca uleiul a devenit uzat dupa acea perioada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat ti-a consumat?

Daca pana la 4-5k km nu ti-a consumat deloc ma astept ca pana la 10k km consumul de ulei sa fie destul de mic. Eu as accepta oricand sa consume ceva ulei decat sa trec la 10W40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inceput sa completez aproape 1L in timp de la 4-5 mii la 7k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca a inceput sa il manance dupa un nr de km inseamna ca uleiul este uzat sau contaminat nemaiputand sa tina vascozitatea specifica la cald. Incearca un ulei cu tbn mai mare si sintetic. In cazuri extreme, un ulei heavy duty 5w40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum eu am fost multumit cu LM 5w40 Leichtlauf High Tech. Daca l-as schimba la timp la 5-6k nu ar fi nicio problema, doar ca ar trebui probabil sa completez putin pe final. 

 

Edit:

 

Doar ca din cate stiu dupa un anumit numar de km e recomandat 10w in loc de 5 iar eu am 192k.

Modificat de iAntonio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea sunt povesti. se recomanda 10w ca e mai ieftin si nu va mai fi deranjant la buzunar consumul de ulei. insa va consuma mai mult 10w decat 5w. asta pot sa fac pariu

pentru a scadea consumul de ulei, trebuie crescuta a doua cifra, cea a vascozitatii la cald. deci w50 sau w60

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sal. 

Tocmai am facut schimbul de ulei :D . Am ales ptr a doua oara 10W-40 mos2 si  sunt mega multumit; folosesc produsele LM de 8 ani si jos palaria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa care logica alegi 10W in pragul iernii? Intreb si eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa folosesc la urmatorul schimb Top Tec 4100 5w40 (VW 505.01), insa am o nelamurire: in TDS scrie ca

 

Note:

Use only in conjunction with sulfur-free diesel fuel!

Full effectiveness can only be ensured when the

product is not mixed!

 

Nu am mai intalnit asa ceva in descrierea uleiurilor. Care e faza? Eu parca stiu ca motorina de la noi are si Sulf...

Modificat de enescuus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are sulf ( sau are in anumite limite admise)

Poti folosi fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok mersi Andrei. Vreau sa schimb uleiul si am de ales intre Ravenol VPD, LM Diesel High tech si LM top tec 4100, Valvoline Durablend Diesel (toate 505.01). Cele doua LM vad ca au aceleasi specificatii pe TDS...oare sunt aceleasi uleiuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt diferite.

Diesel HIGHTEC este mineral, Top tec 4100 este Semisintetic ( sau Hidrocracat)

Recomand Durablend sau Vpd pt ca au pretul mai bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pretul este problema. Vreau aprobare 505.01 si calitate maxima la ulei. Ciudat este ca cele doua LM amintite mai sus au exact aceleasi proprietati din TDS, unul fiind "semi synthetic" si unul "synthetic technology" din descrierea de pe siteul oficial :sly:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diesel hightec nu are aprobare, doar recomandare de la LM, scrie si pe eticheta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!