Jump to content

New Skoda Superb


ARDEI_IUTE
 Share

Postare recomandată

in schimb spatele e ... hidos :) :ph34r: daca ramane asa ?! (postul #41) , am vazut o gramada de variante pana acum

hai ca merita un... :) 6 (sase)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Noua Skoda Superb

Skoda a prezentat oficial prima fotografie cu cel mai de lux model al sau din gama personala si anume Superb ce a ajuns la a doua generatie, aceasta fiind lansata in anul ce urmeaza in luna martie la Salonul Auto de la Geneva.

Desi sunt frati, Superb va fi un model mai agresiv si mai mare decat VW Passat , acesta va deveni un sedan cu usor aspect de hatchback precum fratiorul mai mic, modelul Octavia.

Motorizarile disponibile pe Superb vor fi la fel ca si cele pe VW Passat sau celalalt model de succes ceh, Octavia adica cea mai slaba motorizare va fi de 1.6 FSI iar cel mai putenic motor alimentat pe benzina va fi de 2.8 V6 FSI, iar cel mai mai puternic motor pe motorina va fi cel de 2.0 TDi.

Acestea fiind spuse asteptam si noi cu sufletul la gura sa vedem si sa testam noua Skoda Superb ce va fi lansata in martie anul viitor la Salonul Auto de la Geneva. [ continuare articol:]

Noua-Skoda-Superb-2008-picture01.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie-mi place! Pare masiva :)

Tipic VAG sa bagi in balena asta motor 1.6FSI :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi place cum arata partea frontala, chiar daca unii mai carcotasi ar putea spune ca are ceva din design-ul bmw la acele faruri.

Sunt tare curios sa vad cum va fi si partea din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din mini-comunicatul de presa nu s-a spus nimic de 1.6 FSI, ci de 1.4 si 1.8 TSI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect...si eu am citit de 1.4 TSI de 140 Cp motorizare de baza la benzina. Sunt curios de diferenta de pret intre 1.4 TSI si 1.8 TSI. Pt ca la Passat B6, este de ~175€ CIP intre 122Cp si 160Cp.

Despre aspect nu stiu ce sa zic...nu e prima masina care pare urata in poze iar dupa ce o vezi in realitate zici ca e OK. Mie de exemplu si Passat B6 mi s-a parut uratzica la primele poze iar cand am vazut-o in realitate mi-am cam schimbat parerea.

Ramane de vazut preturile, daca vor fi la fel de mari ca la Passat nu va avea mare succes din cauza caroseriei. In segmentul mediu se prefera limuzinele in 3 volume si nu liftback, hatchback si alte variante de back. De altfel doar Ford Mondeo si Mazda 6 ofera doua versiuni de caroserii berlina de 4 si 5 usi. Si parca Nissan Primera dar e model deja vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata cam ciudat in poze, dar vorba lui Diesel...sa o vedem si in realitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina arata excelent, insa am o intrebare. Am vazut ca la capitolul motoare nu sunt noutati extraordinare fata de ceea ce exista in momentul de fata in grupul VAG. Motoarele actuale nu indeplinesc normele de emisii pe care Comisia Europeana le va impune incepand din 2012. Asa ca daca imi iau un Superb sa zicem la sfarsitul anului viitor, cand probabil va apare si pe la noi, si o sa tin masina minim 3-4 ani, ce credeti ca se va intampla dupa 2012? Probabil vor apare niste impozite usturatoare pentru ce depaseste maximul de emisii acceptat. Care e viitorul? Voi ce-ati face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata, cei cu masini non-euro sau euro 1 platesc mai mult doar la rovinieta. Poate ca in viitor se va umbla la impozitele acestor masini pentru a "forta" posesorii sa le scoata din circulatie.

De asemenea, cred ca din 2010-2011, Skoda va incepe "alinierea" motoarelor la noile norme de noxe auto ce vor veni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

...frumoasa,asteptam s-o vedem "in carne si oase" p'acilea! :icon_thumright: daca apare pana-n toamna intra si ea in competitie pentru "my next car"!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cica ar aparea prin martie :icon_cool:

alte poze :

post-9782-1199178983_thumb.jpg

post-9782-1199178989_thumb.jpg

post-9782-1199179001_thumb.jpg

post-9782-1199179020_thumb.jpg

post-9782-1199179035_thumb.jpg

post-9782-1199179047_thumb.jpg

Modificat de Georgik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca va fi la Salonul Auto de la Geneva 2008... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100% va fi ! imi place scrisul de pe faruri, ceva nou la skoda

post-9782-1199266456_thumb.jpg

post-9782-1199266466_thumb.jpg

post-9782-1199266472_thumb.jpg

post-9782-1199266480_thumb.jpg

Modificat de Georgik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Georgik: De unde ai schitele alea ? Cred ca e PRIMUL sistem functional de deschidere mixt hayon + capota intr-una singura ! Cat e de credibil asa ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...din ce se vede in poza 2 de la postul 62 deschiderea e tip hayon !! Daca e si sistem mixt cu atat mai bine!! :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@garfield: In ultima schita se vede ca exista AMBELE sisteme de deschidere incorporate intr-unul singur ! Prima deschidere se face tip "capota", iar a doua deschidere se face tip "hayon" !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tipla masina ,place... place... place .... :icon_thumright: parca e prezidentiala:))

Modificat de Georgik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumoasa, mai putin antena de 2 lei de pe plafon.

Modificat de Nexi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!