Jump to content

Masina noua dusa la RAR?


nelutzu
 Share

Postare recomandată

Saptamana asta a sunat dealerul (in speta topcar) cum ca masina din semnatura trebuie dusa la RAR fiind din primele 10 masini cu motorizarea ds 100 cai de pe Leon. Bine se ocupa ei de tot (taxe, dus masina si adus de la RAR) dar tot mi se pare ciudat faza cu RARul. A mai patit cineva la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa este. Motoriarea este o componenta importanta din orice autoturism si RAR trebuie sa omologheze fiecare masina noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si de ce nu fac omologarea inainte sa o vanda? Timp au destul si masini la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam ca primele 10 masini din fiecare model, tip, motorizare, etc. trebuie duse la Rar pentru omologare.

Avand in vedere ca odata cu modelul Seat Leon Spirit a fost introdusa motorizarea de 1,9Tdi-Pd 100cp pe Leon I, trebuie omologat. Si probabil ca nu s-au strans inca cele 10 exemplare.

Asta sa fie tot necazul, in rest numai de bine. Sa o stapanesti sanatos si fara probleme de fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

O masina cumparata de noua nu trebuie sa mearga la RAR decat in cazul in care nu are omologare de tip. MAi sunt cazuri in care modele mai putin vandute ( sincer stiam de mai mult de 10) nu au omologare de tip si trebuie sa mearga individual. Imi vine greu sa cred ca Leon 1.9 nu are de tip!Tu ai luat-o noua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce intreb daca era noua? Un prieten are o firma ce vinde masini noi care au 0-50 km, dar care au fost inmatriculate o data in afara (atunci cand vrei sa importi masini noi ocolind importatorul oficial alegi aceasta cale). Astea trebuie sa mearga la RAR. Sunt considerate second.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a fost luata de noua de la Topcar Cluj... intradevar are motorul 1.9 TDI PD de 101 cai (AXR) si probabil era printre primele din modelul respectiv aduse in tara... am luat-o in 4 decembrie 2005

Oricum s-a rezolvat..... era stresant pt mine ca m-au chemat pt RAR tocmai in vinerea dinaintea Craciunului... era nasol sa raman de sarbatori fara masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Nu prea suna logic, dupa parerea mea. Nici nu ar avea voie sa le comercializeze fara avizarea RAR. Daca nu ia (ipotetic) RAR-ul? O trimit innapoi?

OT: Maybachul cuiva o fi ajuns la RAR? Parca sunt numai vreo 2-3 prin Romania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu nu ti-o inmatriculeaza nimeni fara sa ai omologarea aia. Sefu de la reprezentanta Peugeot BN a stat de i s-a acrit pana i-au omologat aia de la Rar Buc masina - un 407 hdi, ca era prima cu cutie automata, si nu i-a inscris-o nimeni in circulatie pana nu a venit omologarea aia. Romanie plai de dor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e cu asta !tocmai am fost informat ca mi-a ajuns masina in tara si in curand o sa ma duc sa o ridic!mi s-a spus ca daca nu sunt inca 10 omologate trebuie trecut pe la rar!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!