Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

Iata ce scrie pe cutia de G052 512 A2

 

G052521A2-min.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, SergiuD said:

SacreDro - toate sunt uleiuri de cutii manuale, daca te uiti si pe alte catalaoge la alti producatori sau aici http://www.oilspecifications.org/volkswagen.php ce ai tu e 75w90

Unde ai gasit ca ar fi vorba de 75w80?

 

HRTS

-cutiile manuale transfersale in 5 trepte dupa 2000 din grupul vag folosesc doar API GL-4 fiindca folosesc doar 75w, daca te uiti la uleiurile 75w ele sunt doar GL-4 normate.

-75w nu e vascozitate derutanta, e doar mai subtire decat 75w90, codurile cu terminatia 512, 726, 171, 178 toate sunt 75w, practic cred ca sunt acelasi lucru in bidoane

Asa am vazut ca au zis unii mai sus, ca ar fi mai bun 75w80 pt manuala dupa 2000 decat 75w90 ca ar intra mai usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, SergiuD said:

.

-75w nu e vascozitate derutanta, e doar mai subtire decat 75w90, codurile cu terminatia 512, 726, 171, 178 toate sunt 75w, practic cred ca sunt acelasi lucru in bidoane

Super! Mersi de info. Vineri il pun in cutie. Pana atunci bidoanele stau frumusel sigilate ;)

O intrebare: 75W este cumva ulei monograd?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SacreDro - se poate sa lucreze cutia mai usor cu 75w80 fata de 75w90...

HRTS - da, e monograd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra greu in viteza 1 la cald,ma poate ajuta si pe mine cineva cu o părere.

Ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am pus uleiul G051 512 A2 (norma SAE75W) in cutia manuala GSD.

Uleiul scurs din cutie era relativ nou - aproape curat. Nu stiu ce ulei a fost in ea - abia am luat masina

Rezultat:

1. Pot trece din treapta a-II-a in a-I-a in timp ce masina ruleaza. Inainte nu se putea. (cu Fordul sotiei puteam face asta si ma enerva VW meu din acest motiv)

2. Pot cupla treapta a-I-a cand masina ruleaza cu spatele (parcarea este in  panta si las masina sa se duca la vale in timp ce cuplez a-I-a). Inainte nu puteam decat cu masina oprita complet

3. A disparut complet senzatia de agatare/rezistenta la intrarea in treapta a-I-a. Cateodata aveam senzatia ca maneta nu a avansat complet, ridicam usor abreiajul, si abia dupa ce masina se misca usor maneta termina cursa in fata pt treapta a-I-a

 

Pana acum (o zi si aproximativ 20 km) rezultatele sunt f bune in urma punerii uleiului "oficial" VW pt cutia mea.

Am verificat la service si ei aveau in software-ul de comanda piese/uleiuri norma 75W90.pt Golf IV 1,6 FSI (BAD). Nu aveau trecut codul cutiei de viteze (doar cod masina si cod mototr). In schimb in Autodata aveau pentru aceeasi masina trecut SAE75W la ulei cutie. S-au uitat si ei lung la aceste diferente - pana sa faca aceste verificari ei se uitau doar in software-ul de comanda piese si nu verificau daca uleiul corespunde ca norma si in Autodata...

Nu aveau ETKA...

Concluziile le trageti singuri...

 

 

 

Modificat de HRTS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, pana la urma la o cutie de Seat Leon ASV, cred ca are codul la cutie ( 02j 301 107 c ) ce ulei trebuie 75w sau 75w90? Neaparat API GL-4?

Daca e sa merg pe OEM ce trebuie, care e bun ?

1.G 060 726 A2

2.G 070 726 A2

3.G 052 512 A2

4.G 052 532 A2

5.G 052 171 A2

Tot nu inteleg care e diferenta intre aceste coduri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Ma poate ajuta cineva cu un cod OEM al uleiului pentru cutia de viteze in 6 trepte - tip cutie JYJ ?

Masina este Golf 5,an 2007, motor BXE

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cutie JYJ

- G052171A2 - ulei de transmisie 1L - pret MSRP - 189Lei/L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmeaza in august sa fac revizia si sa schimb si uleiul din cutia de viteze, cod motor 1.9 BKC an 2004, sau e cutie JCR sau e HXU o sa ajung la cartea service din masina si am stickerul acolo pe coperta.

 

Stiu ca intra 2.2 litri de ulei, dar as vrea sa-i pun ulei non OE ci de la alt producator, Ravenol sau Fuchs sau LM, ca si vascozitate e bun 75W80? GL4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,multumesc frumos ...... oare contine platina de e asa de scump ? :)))))

Parca e nevoie de 2,3 l...... e ceva de investit pe OEM..... 

Care ar fi o alternativa mai ieftina....bineinteles si calitativa ?

Multam'

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti cauta si la magazinele de piese, acelea nu sunt obligate sa comercializeze la pretul impus de VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, deenman said:

Stiu ca intra 2.2 litri de ulei, dar as vrea sa-i pun ulei non OE ci de la alt producator, Ravenol sau Fuchs sau LM, ca si vascozitate e bun 75W80? GL4?

eu am pus in JCR ravenol 75w-80 GL4 si sunt foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Ma puteti ajuta si pe mine, va rog, cu un cod pentru ulei OEM pentru cutia de viteze si ce cantitate este necesara?

Nu cunosc codul cutiei. E vorba de o Skoda Octavia Tour din 2005, cod sasiu TMBDG41U458814148.

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut poate sa apară vreo problema dacă am băgat hexol 75w90 GL5 scrie ca înlocuiește și GL4. E vorba de o bora alh

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fiecare crestere a nr API-GL creste si aditivul special pus in ulei pt cresterea EP-ului, aditiv care este daunator pt anumite cutii de viteze...

Recomandarea este sa respecti indicatiile producatorului.

 

" EP means extreme pressure and refers to the additive used in gear oils. This additive is designed to stop metal-to-metal contact taking place between transmission components. The EP additives are usually based on sulphur and phosphorous. These elements bond to the metal surfaces where there are points of extreme pressure and temperature, forming a sacrificial chemical layer. The sulphur gives gear oils their characteristic smell."

" Depending on the age, make and model non-EP gear oils may be required for use in gearboxes and final drives. Certain designs contained a lot of phosphor-bronze (copper containing) components that are sensitive particularly to the sulphur extreme pressure (EP) additive. The sulphur attacks the copper and destroys the integrity of the meshing gear surfaces."

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc  o sa il schimb în toamna cu GL4. Pana acum funcționează foarte bine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, astazi am schimbat sonda marsarier, timp in care a curs putin ulei din cutie (arata destul de rau dupa spusele mecanicului, aspect/consistenta de cafea???). Masina in cauza Golf V, 1.6Mpi, 12/2005, cod motor BSE, cod cutie viteze FVH cu 254000 km la bord (banuiesc ca nu a fost schimbat niciodata uleiul). Avand in vedere situatia data, m-am gandit ca ar fi oportun sa schimb uleiul, si v-as ruga sa-mi faceti o recomandare in sensul asta. As merge pe ulei original, chiar daca ar fi putin mai scump.

Multumesc.

P.S. sonda veche avea o piulita, cea noua nu, in schimb pe filet cea noua are un fel de guma.

 

Modificat de Smiley_69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat pana la urma 2 litri, G 052512A2 - original VW, banuiesc ca asta este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 13 ore, soriin06 a scris:

Mulțumesc  o sa il schimb în toamna cu GL4. Pana acum funcționează foarte bine. 

Daca ai folosit un GL5 intr-o cutie pentru GL4 nu ai timp sa astepti pana in toamna, doar daca nu circuli cu masina.

 

în urmă cu 12 ore, Smiley_69 a scris:

... Golf V, 1.6Mpi, 12/2005, cod motor BSE, cod cutie viteze FVH...

Ulei cutie FVH:

- G052512A2 - ulei de transmisie 1L - pret MSRP ~101Lei/L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, am gasit cu 60 ron/l - sper sa fie asta, am un prieten cu firma de piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masina din semnatura, cutie de viteze DQY, ce ulei trebuie si cati litri intra in cutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎02‎.‎03‎.‎2016 at 12:51, Dolfin a scris:

- G070726A2 - ulei transmisie - DQY

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!