Jump to content

Schimbare volant masa dubla (DMF) cu volant cu masa simpla (SMF)


Xeo
 Share

Postare recomandată

La un Tiguan 2013 2.0TDI 180.000km ce kit ambreiaj e recomandat ? Evident cu masa dubla doresc. Valeo Luk ? Nu cunosc alti producatori ...

 

Multumesc !

 

P.S. mi s-a spus ca suna volantul la rece ? La cald nu ? Care e defapt adevarul cu sunetul ? Personal cred ca atunci cand suna e terminata ...

Modificat de Bernek9000
Greseli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oscileaza intre Luk si Sachs. Astea 2 marci vin in echiparea Vw. Acum...care este mai bun dintre cei 2 producatori, decizi tu.

Daca este cu DSG,schimba-o cat mai repede,daca este cutie manuala o mai poti lungi un pic,pana vezi ca incepe sa se accentueze(preferabil ar fi sa il schimbi in oricare dintre cele cazuri).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este dsg7 o notez si o schimb in viitorul apropiat. Sincer ma gandesc sa merg pe sachs (volant si kit ambreiaj). In orice service aurorizat e ok ? Sau e mai delicata procedura la dsg ?

 

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu,volant la DSG poate sparge cutia daca se merge mult cu ea facand zgomot sau trepidand la plecare. Preferabil ar fi sa o schimbi intr-un service care sa-ti ofere factura de montaj ptr ca piesele au inceput sa aiba o calitate de rahat si poate ai bafta ca cineva sa ti-o schimbe in garantie.

Modificat de cosminwon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar cu factura ca sincer eu tot am probleme și după schimbarea kit-ului, am pus sacks kit complet și mașină merge mai rău ca înainte cu kitul cu masa simpla, nu mia venit sa cred. Asa calitate de rahat sa fi ajuns toate piesele, ca totuși costa o groaza de cașcaval???

  Simptomele la mine sunt nasoale vibreaza la plecare și în marșarier, când accelerezi 2500+ simți în pedala tot motorul, are o rezonanta ca de bass cu pedala apăsata și neapăsată, iar acum mai nou vibreaza constant mașină slab ce e drept în relanti. 

  Cel mai aiurea simptom e de azi când am parcat,  am atins pedala de accelerație din greșeală și sa accelerat foarte puțin pana în 1400rpm  moment în care a apărut o vibrație urata însoțită de un sunet ciudat de la motor, am început sa studiez pb, am accelerat-o fff usor treptat  pana la pana la 2000, pana la 1400 vibreaza și scoate sunete groaznice, după 1400 dispare și vibrația și sunetul, dar reapar sub 1400 când mașină revine la relanti. 

 

   Ce sa mai înțeleg din toate astea, a mai patito careva??? 

 

 PS: E posibil sa fie ambreiajul, calitate proasta sau montaj ERONAT? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic nu ai ce gresi la montaj,iar o parte vin deja ansamblate de la ei si tu strangi doar suruburile ce prind volant de arborele cotit.

Modificat de cosminwon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A venit preasamblata într-adevăr și la asta mam tot gândit ca era doar nevoie sa fie atașată la arbore. Eventual problema mea e ceva mecanic din moment ce pe vcds e totul în regula. Urmează sa caut un alt mecanic ca deja mam saturat de replici de genul  "asa suna ele", "e veche ce pretenții ai", " uzura"... dar dat faptul ca îmi place mecanica ma gândeam ca poate îmi oferă cineva ideii cu eventuale lucruri de verificat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista posibilitatea ca mecanicul sa nu-ti fi pus volant noua? Ma gandesc ca poate ti-a pus doar discul cu placa de presiune. Nu vreau sa acuz pe nimeni,dar...

Modificat de cosminwon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa o dau jos cât de curând sa se facă o noua verificare la tot ansamblul doar nu am bani de aruncat în fiecare an pe ambreiaje ca totuși nu sunt ieftine deloc. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Bună am un passat cod motor cbdc cu sistemul start stop ,vreau sa ii fac conversie de la volant cu masa dubla la volant cu masa simpla ,din câte am citit aici este nevoie de o flansa care centrează volant și o îndepărtează ?Are cineva idee la ce cote se face flansa ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Personal nu iti recomand asa ceva ... la benzinare mai mici se poate dar la un diesel de 2.0 o sa scuture toata masina si o sa ai vibratii la greu. Motoarele astea efectiv nu pot functiona "normal" fara volant cu masa dubla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Buna ziua /seara ! Ambreiajul de la un awx a inceput sa "tacane"  semn ca  trebuie inlocuit ... va intreb daca sunt  colegi care au  pus volant simpla + ambreiaj cu arcuri si cum se manifesta aceasta in comparatie cu  o volant cu masa dubla . 

 Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

Pune ce e pe masina. Pui kit complet ambreiaj ca sa nu fii nevoit sa schimbi si cutia daca pui ce spui tu. Acest topic o sa ti-l inchida un moderator cat de curand

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am de un an kit conversie de ambreiaj și fac luni-vineri 60km dus 60 km întors in interes de serviciu 

chestii enervante - vibrează mai mult la turații mici, plecarea de pe loc *poate* crea vibrații puternice dacă grăbești plecarea de pe loc, frâna de motor este brutală dacă este folosită impropriu *poate* distruge cutia, dacă tractezi ceva va vibra excesiv, pleacă cu tot cu frână de mână dacă nu ești atent,  se decelerează mai greu în frână de motor, trebuie să schimbi doar discul placa si rulmentul dar nu le găsești separat de volant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare! 

Știe cineva dacă se potrivește volant masa simpla de pe Golf 6 motor 2.0 în 6 trepte, euro 4(asa zice proprietarul ca ar fi euro 4 golful 6 deși nu am mai auzit) la un golf 6 2.0 140 cai euro 5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, esti sigur ca s a montat masa simpla pe motorul de 2l 6 trepte?

eu masa simpla am vzt doar pe alea de 1.6 tdi in 5 tr

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!