Jump to content

Schimbare volant masa dubla (DMF) cu volant cu masa simpla (SMF)


Xeo
 Share

Postare recomandată

Cea inconjurata. E o nuca oscilanta. Avea putin joc.

9a04cb0ea97cf4409447ed9289bf853c-129434-700_700.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut și eu kit cu masă simplă și același joc l-am avut la "nuca aia" la discul de ambreiaj. Făcea un zgomot ciudat la relanti parcă era pe lanț. La apăsarea pedalei de ambreiaj sunetul dispărea. volant cu masa simplă era în stare perfectă, placa de presiune și discul de ambreiaj nu aveau uzură iar rulmentul era ok.

Am schimbat cu un kit cu masă dublă Sachs și am scăpat de zgomote.

In cazul mașinii din semnătura este "PUȚIN" altă mașină.

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha ,deci din acest motiv face si al meu ambreiaj asa?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alinmanolache

Salut forumisti.Am passat 1.9 tdi 2006,cu kit ambreiaj 4p inlocut recent.La relanti aud zgomotul specific volantei pe duca.Adica un carait pe partea stanga a motorului.Cand calc amreiajul nu se mai aude.Intrebare: Este posibil sa se defecteze volant in aproximativ 2000 km?Stiu ca cele cu masa simpla sunt mult mai fiabile.Va rog,astept raspunsurile  celor patiti

Modificat de Alinmanolache
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi volant mai rezistent, dar problemele apar la discul de ambreiaj. 

 

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alinmanolache

Deci ar fi cazul sa verific daca s-a defectat ceva la ambreiaj...deja!! Sau sa merg asa pana incepe sa faca urat.Momentan masina merge foarte bine,are vlaga,ma pot baza pe ea.Numai zgomotul acela este in plus

Multumesc pentru sugestia topicului,insa eram interesat daca e posibil sa se defecteze volant cu masa simpla asa repede,ori rulmentul...ce-o fi.Zgomotul se aude ca si atunci cand ai rulmentul de presiune defect si apesi pedala de ambreiaj la jumatate,insa la mine este prezent in continuu.Cand apas ambreiajul ,dispare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sebi74vwpolo  tu ai schimbat ambreiaj pe garantie sau pe bani tai? ( ca sa scapi de acel zgomot facut " pe liber").

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu aveam garanție, dar dacă ai garanție ar trebui să încerci să o schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am schimbat kitul de ambreiaj original la vw caddy 2007 1.9 bls 310.000km- da m-a tinut atat si inca mai mergea

am pus un "no name" kit masa simpla si totul este ok-volant, disc, placa presiune si rulment
am aproape 10mii de km cu actualul kit si merge f bine, nu tremura, nu bate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,dar de tras trage la fel de bine?recent am pus kit valeo pe altea si parca,parca am pierdut un pic in cuplu....cu toate ca valeo zice ca transferul de cuplu este acelasi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi forumisti . 

Se apropie timpul sa schimb si eu volant  la un B6 1.9 TDI de 105 cp si ma bate gandul sa iau un kit de volant cu masa simpla . Cautand pe net am dat de un kit de la KAWE ( Olanda ) 

http://www.volante-si-ambreiaje.ro/articol/VW/Passat_2005>/SET_AMBREIAJ_si_Volanta_Rigida_Passat_B6_|_1.9_TDi,_77Kw.-490.html

Intrebare : a folosit cineva kituri de la aceasta marca ? Pretul e destul de bun , garantia este de 18 luni , exact ca si la kiturile Valeo http://www.volante-si-ambreiaje.ro/articol/VW/Passat_2005>/SET_AMBREIAJ_si_Volanta_Rigida_VW_Passat_B6_|_1.9_TDi,_77Kw.-356.html   

 

Modificat de Red Bull 2017
Greseala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 02/12/2017 at 4:03 PM, ionut10a said:

Salut,dar de tras trage la fel de bine?recent am pus kit valeo pe altea si parca,parca am pierdut un pic in cuplu....cu toate ca valeo zice ca transferul de cuplu este acelasi

Pierderea de cuplu din cauza ambreiajului este doar daca acesta patineaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat valeo sh pe seat...in primii 50 km a patinat desi discul era destul de gros ,avea 8-9 mm...acum merge bine,fara zgomote

Ciudat ca am tot valeo pus nou si pe Passat si e zgomotos,montat acum vrem 70 kkm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate e volant mai usoara, se pierde cuplu la turatii mici dar se castiga sus in ture (teoretic) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu nu gasesc nimic despre marca de kituri de ambreiaj Kawe . Nu cunosc pe nimeni care sa fi montat asa ceva . Pretul e ok , acum nu stiu daca e si fiabil .In schimb vad ca despre KM Germany lumea spune de bine . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 02.12.2017 at 5:03 PM, ionut10a said:

Salut,dar de tras trage la fel de bine?recent am pus kit valeo pe altea si parca,parca am pierdut un pic in cuplu....cu toate ca valeo zice ca transferul de cuplu este acelasi

nu a pierdut nimic, nu simt diferenta
poate daca pui pe dyno vezi exact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, am un Passat B6 2.0 110cp CBDC din 2010.

A venit momentul sa schimb ambreiajul si ma gandesc sa fac conversia la volant cu masa simpla.

Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu dețin b6 2010 1.6 cayc 105 cp, cv 5 trepte. Cu start-stop. A mea are masă dublă. Are un început de sfârșit dar numa' nu mai ajung ziua aia. Am studiat intens subiectul și am aflat că Skoda superb, începând cu 2011, a plecat din fabrică cu exact același motor și cutie ca al meu (cayc+cutie MDM, start-stop) NUMAI CU AMBREIAJ MASA SIMPLĂ. tot passat, b7, tot cu cayc, doar că are cutie cu 6 trepte, a plecat din fabrică cu ambreiaj masa simplă. Sunt foarte hotărât să pun masă simplă dar nici nu umblu acolo până nu devine evident că am o problemă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 05.01.2018 at 18:43, cretzu194 a scris:

Va salut, am un Passat B6 2.0 110cp CBDC din 2010.

A venit momentul sa schimb ambreiajul si ma gandesc sa fac conversia la volant cu masa simpla.

Ce parere aveti?

Ceva pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu scutesti mare suma, parerea mea ca nu merita la cat de rar se schimba un ambreiaj. confortul nu e acelasi, daca ai cutie in 6 vit e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune ce ai pe masina,atentie ca smf ul e mai usor,masina o sa urce in ture un pic mai repede

 

eu am de 4 ani smf si in curand o sa trec la dmf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
On 04.11.2013 at 9:12, cata_cretu a scris:

sal. am trecut si eu pe varianta de ambreiaj valeo dar intampin mici dificultati.  in sarcina intre 1800-2600 ture se aude cred rulmentul de presiune ce atinge pe placa de presiune iar dupa vreo 2 ore de functionare la plecarea de pe loc are o usoara trepidatie aproape insesizabila la plecarea de pe loc in rest parca am masina pe benzina , pedala de ambreiaj moale ca la benzinaz si motorul pare mai elastic.    totusi daca are cineva idee de sunetul ala de rulment si a remediat cumva problema zicetimi si mie va rog. multumesc si la mai muti km .

Salut. Aceeași problema o întâmpin și eu la un ajm 6 trepte. Doar in demaraje mai puternice se aude acel zgomot pe la 2000 de turații, apoi nimic. Ieri am schimbat kitul de ambreiaj cu unul cu masa simpla  

va rog dacă știe cineva, este grav sau sa i dau înainte așa și asta e?

multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 6 trepte nu se recomanda...se poate sparge cutia,sunt destui care au patit-o.

Sa nu zic si de vilbrochen....ce este drept mai rar,dar riscuri tot sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pentru Octavia 2 fl 1.6 TDI CAYC, cutie 5 trepte, se recomanda montarea acestui kitului Valeo 4p?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!