Jump to content

Golf 6/Jetta - Bluetooth


ferro
 Share

Postare recomandată

Nu imi pun probleme de instalarea propriu zisa ca o sa ma duc la VW sa o faca ei ca la carte.

dar ce surpriza o sa mai ai cand o sa aflii ca profesionistii aia lucreaza dupa alte carti decat cele pe care ti le imaginai tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am reusit asa deschid linkul tau, dar eu ti+l recomand pe ASTA.

Este OEM si merge cu orice aifon

ok, gata, daca zici ca se potriveste sigur si pe RCD310 si iphone 5 e rezolvata problema.

Multumesc frumos pentru un raspuns atat de promt.

eu am comenzi pe volan insa nu ma incumet sa dau atat de mult pe acest kit. In afara de "blustut" stie si voice comande insa totusi .... Ideea este ca e destul de dificil daca nu ai comenzi pe volan, nici eu nu vad cum ai putea sa raspunzi in afara de telefon la care poti raspunde. Eu gasisem alt kit mai iefin si ce se poate instala pe aceste RCD-uri ... se numeste Parrot ck3000 si am inteles ca se integreaza cu RCD-ul. In plus la tine neavand comenzi poti folosi telecomanda lui. Informatia provine de pe un alt forum de prin america parca ...

eu am acest modul de bluetooth pe o skoda superb si functioneaza excelent, as da orice sa reusesc sa il faca sa merga si la mine, dar neaparat OEM.

a mai comadat cineva de la ei? cat a costat transportul? in cat timp a venit? a venit cu posta romana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca poti sa controlezi cumva bluetooth-ul daca nu ai nici comenzi pe volan si nici RCD/RNS510. Cel mult vei avea bluetooth audio momentan.

De la carsystems transportul costa 12euro si vine cam in 7zile prin UPS.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaa, corect si raspund la apel de pe telefon. iar cand o sa am si comezi pe volan o sa pot raspunde de pe el si voi avea si comanda vocala.Dar sms-urile vor aparea pe ecranul din bord, dintre turometru si acceleratie? Iar ce observ eu, e ca la modelul recomandat de @ionut_slatina, e ca este subliniat cu rosu urmatorul lucru: NOT for cars without multifunction steering wheel.Deci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, gata, daca zici ca se potriveste sigur si pe RCD310 si iphone 5 e rezolvata problema.

Nu am spus asta. Am spus doar ca recomandarea mea este (probabil) mai buna decat alegerea ta. Spun probabil pt. ca n-am vazut ce ai ales tu.

Eu zic s-o iei treptat:

1. Schimba 310-le cu 510

2. Schimba volanul cu unul cu comenzi

3. Cumpara unitatea, incerca si e ebay. O poti gasi mai ieftin

Sitemul asta OEM este foarte bun, se integreaza foarte bine in RCD, bord, etc si este pacat sa n-o faci cum trebuie

P.S. Fara punctul 2 nu vei putea face pairing-ul cu telefonul. De fapt poti, dar e mai complicat. Trebuie sa pui unitatea pe o masina cu bord alb si comenzi pe volan, faci pairingul, dupa care o muti pe masina ta. Ia-le pe rand, e cel mai bine...

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not for pentru ca nu poti sa controlezi optiunile de pe bc. Mai intai eu zic sa iei volan cu comenzi sau rns/rcd si sa lasi bluetooth-ul la final.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, din pacate pentru mine, voi aveti dreptate, fac asa cum ziceti voi, e mai sigur. multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi pun probleme de instalarea propriu zisa ca o sa ma duc la VW sa o faca ei ca la carte.

S-ar putea sa ai surprize cu instalarea la ei.

Si eu am instalat pana acum vreo 4 module si merg super ok, nu au fost probleme cu transportul sau cu modulele.

Si eu iti recomand la fel, daca nu ai bani de volan cu comenzi, macar RCD 510 ca sa ai de unde raspunde, sa vezi apelurile si agenda telefonica. faci pairing pe o alta masina si gata.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce s-ar putea sa am probleme la ei?

sincer sunt 2 motive pentru care nu m-as apuca eu de montaj si anume din cauza faptului ca s-ar putea sa apara greierasi prin bord si din cauza ca nu inteleg cum acel cablu relativ scurt ajunge din RCD prin bord pana la stalpul de la usa si de acolo pana sub scaun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Instalarea este foarte simpla, chiar si aia din reprezentanta o pot face, insa pe bani multi. :)

Ceva mai complicat este sa tragi firul microfonului la plafoniera, insa tot nu merita sa mergi la reprezentanta pentru asta. Daca citesti cu atentie din experientele altor colegi o sa vezi ca nu este mare lucru. Sau poti apela la ajutorul altui coleg de forum de pe langa tine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, o sa citesc mai mult despre instalare si poate cineva de pe forum, care sta aproape de Cluj sau Medias, imi da o mana de ajutor.

Acuma problema e instalatul volanului cu comenzi; nu stiu cat e de complicat si nu stiu daca trebuie sa aplez si la programul VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Nu iti recomand sa faci tu instalarea, daca spui ca nu te pricepi, mai ales la piese ce implica fire trase, tensiuni, etc. Presupun ca ai vazut pe la stiri masini care iau foc din senin...

Eu am modul bluetooth, luni sper sa cumpar si un 510, dupa care urmeaza partea de comenzi volan si cu toata nebunia ma voi prezenta la cineva care se pricepe. Sfatul meu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La bluetooth cablurile sunt plug and play, nu tragi "fire, tensiuni, etc"...

mede@ ai nevoie de VCDS ca sa codezi volanul multifunctional...pentru linistea ta eu zic sa apelezi la cineva care stie ce face...

Daca te hotarasti sa faci singur:

Montaj kitt bluetooth: http://www.carsystems.home.pl/instrukcje/bluetooth%20golf%20VI.pdf

Codare bluetooth: http://www.myturbodiesel.com/1000q/a6/9w7-VW-bluetooth-module.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am inteles ce trebuie facut, multumesc mult pentru sfaturi. dupa ce termin lucrarea, va anunt cum a iesit. Mersi inca o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Indrumati-ma si pe mine va rog,am o jetta HL cu RCD510+comenzi pe volan si vreau sa-mi cumpar un kit bluetooth de pe carsystems.pl dar nu stiu care s-ar potrivi + as vrea sa cumpar si camera rear assist.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai doua alegeri, fie 3C8 varianta premium cu antena externa + rSAP si iti vin mesajele pe cb, fie 7P cu antena interna, fara rSAP dar mai iefina cu 30euro.

http://www.carsystems.pl/vw-bluetooth-kit-3c8035730b-retrofit,id213.html

http://www.carsystems.pl/vw-bluetooth-kit-7p6035730l-retrofit-newest-version,id417.html

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi.(30 de euro nu mi se pare mult)

Pentru camera rear assist ce-mi recomandati?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil asta http://www.carsystems.pl/vw-rear-low-camera-kit-retrofit-5n0827566j-sharan-7n0-golf-variant-passat-variant,id391.html . Din pacate la niciuna nu scrie ca ar fi pt Jetta, dar cum deschiderea portbagajului este aceea ca la variant eu zic ca merge.

Atentie ca vei avea nevoie de alt RCD510 cu intrare video sau de un RNS510.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fie 3C8 varianta premium cu antena externa + rSAP si iti vin mesajele pe cb, fie 7P cu antena interna,

Despre ce antena interna/externa vorbesti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles acum.

Pai 7P, daca nu-i premium, nu are, ca n-are ce sa faca cu ea.

Ambele module au antena BT interna, de asta nu intelegeam ce vrei sa spui. Modelele mai vechi aveau antena BT tot externa.

Revenind, 3C8 are o antena (externa) in plus, cea pentru GSM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atat 3C8 cat si 7P6 sunt premium,si doar 3B8 are antena externa GSM,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si cum poate fi premium fara antena GSM? Daca nu are antena, inseamna ca nu are rSAP. Exista premium fara rSAP? Atunci cu ce se deosebesc modulele premium de cele high sau standard?

Conform Ross-Tech, 7P6 035 730 L este standard

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu 3C8 are o problema. Uneori pica sonorul si in BT Audio se aude doar pe o parte a masinii. Am scos RCD-ul si am constatat ca problema e mufa kit-ului care intra in el. Daca misc putin firele sunetul isi revine. Ce as putea sa fac. Cei de la carsystems nu mi-au mai raspuns la mail!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!