Jump to content

Golf 6/Jetta - Bluetooth


ferro
 Share

Postare recomandată

Este un UHV premium - merge si cu Iphone... etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un 9W7, daca nu ma insel, nu vine cu butoanele respective. Voice Command merge activat daca suporta playerul masinii, cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Florin. Ideea este ca ei au spus ca este varianta Plus si ca daca vreau si voice command (pe RCD 510) tre sa mai iau separat si acel modul cu 3 butoane care am inteles ca ar activa acest voice command.

Daca zici ca ar fi premium, o fi si mai bine. Nu imi dau seama fata de plus cu ce ar fi mai bun.

de functionat functioneaza super bine. Este cam cel mai tare car kit pe care l-am avut pana acum. Ma aude lumea de parca as vorbi direct la telefon. Am avut in trecut Parrot MKi9200 (si mai am unul sigilat inca), Bury CC9060 si nu s-au ridicat nici pe departe la inaltimea celui de fabrica de la VW. 

Stie oare cineva cum merge pe voice taguri acest voice command de la VW? Recunoaste vocea care a inregistrat voice tagurile?



Rave, din cate am inteles voice command-ul merge doar activat numai pe RNS-uri...nu pe RCD-uri, pentru care trebuie un alt modul de voice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un 9W7, daca nu ma insel, nu vine cu butoanele respective. Voice Command merge activat daca suporta playerul masinii, cred.

Voice comand se activeaza pe modulul bkluetooth, dar doar pentru telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti te rog sa elaborezi un pic? Mie mi-au spus de la dealer ca mai trebuie nush ce alt modul pt voice command.....acum sunt chiar in ceata.



Oricum eu ma refer strict la telefon...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul meu 3C8.... are voice comand, dar doar pentru teleon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comenzile vocale la modulul meu bluetooth erau predefinite, practic cand activam functia de comanda vocala imi erau prezentate optiunile pentru meniul principal, exemplu: Music, Phone etc (nu stiu exact ce optiuni mai aveam), după ce rosteam unul din cuvintele oferite ca optiuni, imi erau prezentate urmatoarele optiuni din meniul ales.

 

In combinatia initiala cu modul bluetooth+RCD310+comenzi volan (fara cele trei butoane de pe plafon) erau functionale comenzile vocale din sectiunea telefon (call number sau ceva de genul) si posibil si cele de la muzica pe cd (nu sunt sigur nu am incercat). Cand eram pe muzica de pe telefon prin bluetooth, nu mergeau nici comenzile vocale nici cele de pe volan sa schimb melodia.

 

Intre timp am montat un RNS510, acum pot schimba melodiile de pe telefon prin bluetooth folosind comenzile de pe volan sau comenzile de pe ecranul RNS-ului. Nu am incercat comenzile vocale dar sunt convins ca merg si ele ca sa controlezi muzica. Le voi incerca in zilele urmatoare cand voi avea timp sa activez din vcds butonul de voce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci baieti de precizari. Oricum un lucru e sigur la al meu bluetooth: nu are voice command, ca nu gasesc pe un numar, optiune de voice tag....

Andrei, poate tu ai avut modulul bluetooth pus din fabrica cu toate cele. Eu l-am pus la o saptamana dupa ce mi-a venit masina..dar oricum cei de la dealer ar fi trebuit sa imi spuna ca ce imi ofera nu are voice command. Dar nu prea se pricep baietii la fineturi.

Mie imi trebuie acest voice command numai pt voice taguri sa apelez numere din agenda telefonica. Dar pt inca 800 RON in plus, cred ca pot trai si fara. A costat deja 1900 RON jucaria. Este oricum calitativ cu mult peste tot ce se gaseste after market.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar TDR, si eu zic ca ar fi Plus (high). Mi-au dat si manual de Plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Scriu si in topicul dedicat, poate cit

 

Salut!

 

Sper ca postez in locul care trebuie si ca ma puteti lamuri intr-o anumita privinta.

 

Masina
mea vine din fabrica dotata cu modul bluetooth, microfon, unitate
RCD310. Am incercat, fara succes, sa ma folosesc de functia de handsfree
cu mai multe telefoane:

Nokia E51-telefon incompatibil

HTC Desire (root+custom ROM)-nedetectat

Samsung Galaxy SII sau III (root+custom ROM)-nedetectat

Nokia 7230-telefon incompatibil

HTC One X+ (stock)-telefon incompatibil ceea ce mi se pare chiar aberant, la fel ca si in cazul lui Nokia E51

 

Unitatea
pare sa aiba memorata din incercarile anterioare un Samsung Galaxy
Note, deci nu vad de ce nu ar functiona cu alte terminale Android.

 

Am urmatoarele intrebari:

1.
Este cumva nevoie (si se poate) sa se faca un update al firmware-ului
sau al listei telefoanelor compatibile pentru a reusi sa imi conectez
telefoanele la modului bluetooth?

2. Unitatea radio are vreo legatura in problema asta?

3. Imi scapa ceva, cumva?

 

Va multumesc anticipat!

 

Am revenit cu poza, acesta este modulul de BT montat:

 

IMAG0065.jpg

 

 

 

Cunosc pasii astia.

 

Telefonul
actual, precum si celelalte telefoane, nu au gasit unitatea bluetooth
de pe masina, dar in cateva cazuri unitatea a vazut telefoanele, numai
ca in cazurile acelea imi dadea eroarea de incompatibilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o nelamurire in legatura cu un KIT BT pe care vreau sa il cumpar pentru masina din semnatura. KIT-ul este asta: http://www.carsystems.pl/vw-bluetooth-kit-3c8035730b-retrofit,id213.html

Mi-a fost recomandat de cei de la reprezentanta pentru ca este compatibil cu iPhone, insa vad ca nu este recomandat pentru masinile care NU au volan multifunctional (masina mea nu are MFSW).

Este o problema daca iau acest KIT (ma refer la utilitatea lui: paritatea cu iPhone, comanda vocala pentru tel. si comenzi RNS510, afisare pe BC+ etc.)?

Modificat de CRISTI K
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie volan multifunctional pentru a face pairing-ul cu telefonul. Ai putea sa-l pui pe o masina cu ceasuri albe si volan multifunctional, sa faci pairing-ul acolo, dupa care sa-l muti pe a ta.

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu iei 7P6 care e pentru masinile fara volan multifunctional ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate vad depinde din ce an este masina, pana in 2010 sau 2011.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am citit, dar RNS-ul nu a venit in echiparea de fabrica, abia ce l-am cumparat. Se poate afla din interfata lui in ce an este fabricat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu iti poti da seama din ce scrie pe carcasa..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu iei 7P6 care e pentru masinile fara volan multifunctional ?

Pai astia de la service au zis ca asta nu merge pe Golf, ca e pentru altceva (parca Tuareg)... :dry:  si mai ziceau ca 3C8035730C este singurul care se potriveste pe configuratia mea si stie de iPhone...

P.S.: cel cu 7P6 vad ca e UHV-Standard..., deci crezi ca "vede" iPhone???

Modificat de CRISTI K
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7P6 a fost montat de mine pe o octavia 2 fara maxidot si volan multifunctional si din ce-mi aduc aminte merge cu iphone.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva, contra cost, cu montarea unui microfon la un RNS 315? Sau un tutorial, in caz ca este o operatiune simpla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
micuzzu_marius

La cablul BT din link unde se leaga firele libere, banuiesc alimentare 12 V doua dintre ele, dar celelalte? Daca celelalte se leaga la Can, la care pini se conecteaza?

http://www.aliexpress.com/store/product/VW-BLUETOOTH-WIRING-HARNESS-FOR-RNS510-TIGUAN-GOLF6-GTI/909381_673891092.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!