Jump to content

Golf 6/Jetta - Bluetooth


ferro
 Share

Postare recomandată

Salut. Am un Golf 6 din 2009 cu RNS510. Modulul bluetooth nu imi permite conectarea la telefoanele cu Android sau IOS insa merge perfect pe telefoane gen Nokia generatie veche (nu am scos modulul de sub scaun sa-i vad codul).

Am gasit pe un site romanesc la vanzare (din dezmembrari banuiesc) modulul 3C8035730E la 850 lei.

Avand in vedere ca actualmente merg toate functiile pe un Nokia vechi, este suficient sa cumpar decat modulul, sau trebuie sa mai cumpar si alte cabluri, antene etc. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar modulul. Si il codezi dupa ce-l pui. eventual tragi inca 2 fire de la modul la casetofon sa se auda stereo cand dai play la muzica de pe telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Am si eu cateva nelamuriri. Eu momentam am un rcd310 si nu am comenzi pe volan. Vreau sa-mi instalez un rcd510 + modul bluetooth dar fara comenzi pe volan. Daca imi instalez rcd510 cu bluetooth se poate face pairing cu telefonul direct din unitate fara comenzi pe volan sau imi trebuie neaparat comenzi ca sa fac pairing?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maxidot dar am BC simplu, cel in care poti doar sa vezi cativa parametrii: viteza, range,temp de afara etc.

Modificat de edyson1904
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista maxidot si minidot la Golf 6? Din ce stiu dimensiunea lcd-ului este aceeasi atat pt BC simplu cat si pt BC+

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunea este aceeasi, doar ca se numeste altfel, hai sa zicem BC la cel normal si BC plus sau premium la cel la care apare meniul.

 

Deci la edyson nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Deci daca nu am comenzi si cu BC simplu singura varianta e sa trec unitatea pe o masina cu comenzi, sa fac pairing si dupa sa o trec inapoi la mine, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am inteles discutia spune mi precis ce doresti sa faci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara!

 

Desi sunt membru de multi ani, cred ca este prima mea postare aici, drept pentru care in primul rand vreau sa va multumesc pentru informatiile pe care le-am putut culege de aici de-a lungul timpului.

 

As avea nevoie va rog de ajutorul comunitatii pentru urmatoarea problema (asupra careia am gasit informatiile "tehnice" in acest thread, dar nu in totalitate): in urmatoarele 2 saptamani urmeaza sa-mi iau un Golf 6 HK Edition BMT 1,6TDI, echipat cu volan cu comenzi si Maxi-DOT (scuze, este denumirea de la SKODA, nu o stiu pe cea de VW) color. Din pacate, desi masina are cam toate nebuniile posible ca si dotari (keyless, scaune incalzite etc), partea de audio este cea "standard", fara BT (actualmente este montat un modul BT de la Bury).

As vrea sa upgradez la (in ordinea preferintelor, dar nu m-am hotarat inca) un RNS 510, RCD 510, RNS 315, impreuna cu un modul de BT care sa suporte iPhone, inclusiv A2DP si PTT pentru comenzile de pe volan. 

Multumita acestui thread m-am cam lamurit ce trebuie sa cumpar si cam care sunt costurile. Intrebarile mele pentru voi sunt urmatoarele:

 

1. Exista in Iasi vreun membru care ar putea sa-mi asigure "tacamul complet" - achizitie, instalare, codare VCDS? I-as prefera pe cei cu review-uri/feedback excelente, chiar daca poate vor fi un pic mai scumpi decat la un "garaj obscur";

2. in cazul in care partea de achizitie nu s-ar putea rezolva in Iasi, ci doar instalarea, m-am uitat prin threadurile de servicii si unul din membrii care imi vin in minte este @Dany - ar mai fi si altii? Ma intereseaza sa evit bataile de cap - efectiv nu am timp de asa ceva, ma intereseaza sa pot spune ce doresc si sa vina exact ce trebuie din prima, fara necazuri, chiar daca vorbim despre sh-uri; ramane problema instalarii si a codarii in Iasi.

3. Iau in calcul si posibilitatea deplasarii in zona, cu cat mai aproape cu atat mai bine, daca in nu exista ce caut eu in Iasi, cu conditia ca review-urile membrului/,agazinului sa fie excelente - pe olx si alte site-uri de gen am gasit destule, dar nu stiu nimic despre oamenii aia.

4. (si ultimul) Considerati ca pentru masina specificata mai sus, s-ar justifica achizitia modulului premium cu WI-FI? Nu mi-e clar, dar presupun ca ar merge doar pe RNS 510 - e corect?

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru punctele 1, 2 si 3 consulta aria de Prestari Servicii.

Pentru punctul 4, nu e corect. Orice modul premium cu Wi-Fi functioneaza si cu RCD510. Cu RNS315 nu e cazul, are BT integrat.

http://www.carsystems.pl/vw-bluetooth-kit-3c8035730e-with-wi-fi-hot-spot-newest-version,id1097.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rns 510 o sa ti mearga fara probleme atat sa ceri codul la cel care ti l da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, dar tocmai de aia am intrebat explicit. Am folosit functia de cautare, ai am gasit doar anunturi vechi sau in care se facea referire la versiuni vechi de VCDS - am descarcat un .doc cu membri pe orase. Poate imi scapa ceva?

Poate fi si pe PM :)

Modificat de dexxter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

 

mai am o intrebare pt voi, legata tot de povestea cu upgrade/retrofit la unitatea radio. Va rog sa-mi confirmati daca am inteles corect:

In cazul unui upgrade la RNS 315 (cu BT incorporat) pentru un VW Golf MK6, singurul lucru pe care mai trebuie sa-l adaug ar fi microfonul de sus de la plafoniera; unitatea este PLUG&PLAY si "vede" comenzile de pe volan, nemainecesitand codare VCDS. Am inteles bine? 

Nu stiu daca trebuie codare VCDS pt microfon, in schimb. Multumesc frumos!

 

later edit: m-am lamurit, trebuie activata functia microphone cu VCDS. Ramane neclar raspunsul la prima intrebare.

Modificat de dexxter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua

 

am un vw golf 6. Cand conectez telefonul si caut in agenda pe rcd 510 si vreau sa sun pe cineva imi da mesajul dial up failed. Cand intru sa vad numarul de telefon imi da urmatorul lucru:

12434304_985420864857041_1242985606_n.jp

Ma puteti ajuta daca va rog?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare!


Am golf VI Variant 06/2011 luat sh din Germania. Are comenzi pe volan, Radio/Navigatie RNS 310, modul bluetooth Novero 5N0 035 730 D, comenzi telefon si in plafoniera.


Cum pot sa ma conectez cu noul meu telefon Huawei P8 Lite !? Din ce am vazut, imi apare "Mobile phone not compatible". Mai e ceva de facut?


Pana acum am avut Allview P5 Quad cu care m-am conectat fara probleme. De asemenea, am reusit sa conectez un HTC One Mini, iar in lista imi apare si un iPhone (cel mai probabil al fostului proprietar).


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

Intre timp ma vad nevoit sa imi raspund singur, dar sper sa mai foloseasca si altora daca li se intampla.  :001:

Se pare ca partea de conectivitate mai face figuri si a fost nevoie sa insist ceva mai mult. De data aceasta imi arata "login not possible". In concluzie, am reusit sa ma conectez pana la urma cu Huawei-ul. Observatia ar fi ca acum mi s-a afisat in mod clar ca aveam 3 telefoane memorate, iar sistemul nu permite mai mult de 3 conexiuni inregistrate. Astfel mi s-a cerut sa sterg una dintre conexiunile memorate (Allview, HTC, iPhone) inainte de a inregistra un nou telefon.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare !

Doresc instalarea unui modul Bluetooth Premium pe masina din semnatura (volan multifunctional si RCD 510), iar pentru a fi sigur ca fac alegerea corecta , as aprecia daca imi poate spune cineva un cod ptr un modul care sa fie compatibil si sa corespunda cerintelor. 

Multumesc ,

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 3C8 035 730 C de vreo 4 ani, l-am folosit pana acum cu Blackberry si Android si sunt foarte multumit de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Inca o intrebare : daca se deconecteaza unitatea RCD 510 (ptr instalare cabluri modul bluetooth), la reconectare va cere codul de siguranta ? Intreb ptr ca nu dispun de codul respectiv si nu prea am chef si timp de o plimbare la reprezentanta.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. Mersi , asta inseamna ca nu e nici o problema decat daca s-ar muta unitatea RCD pe alta masina...de exemplu...

Modificat de tz8drl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!