Jump to content

Golf 6/Jetta - Bluetooth


ferro
 Share

Postare recomandată

Buna ziua ,

Am un Golf VI din 2009 .

Am senzori de parcare din fabricatie .

Am observat la alte masini din aceasi gama ca au afisajul pe displayul de pe radio .

Daca stie cineva cum pot activa si bluetooth-ul .

Stie cineva daca se poate activa ?

Multumesc frumos .

post-79019-0-76154300-1345022511_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de modulul de bluetooth ca sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe display imi apare ca are bluetooth .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il ai si fizic sub scaunul pasagerului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verific maine si te anunt .

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de modulul bluetooth. Se poate monta la reprezentanta? Sau cei care ati montat dupa...sfaturi legat de montaj. Pretul mi se pare ok. Era 400-500 euro acum 1 an cand ma uitam eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E 200 euro pe www.carsystems.pl si montajul mai mult de 200 lei nu este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta spuneam ca la 200 euro e ok pretul acum. Montajul 200 ron unde? Recomandari? Merci.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Administrator

Folosesc de cateva zile un G6 cu bluetooth OEM... Intampin o problema la conectarea Blackberry-ului 9790 Bold in sensul ca se "vad" insa imi da o eroare pe telefon care-l deconecteaza la OK...

Mentionez ca iPhone-ul se leaga fara probleme iar pe BB am BES activ

Ceva pareri?

Sent from my iPhone  using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BB asta stie rSAP? Daca nu, asta e problema. Daca da... n-am idee!

LE:

Incearca una din astea:

1:

(Translated from German UI)

* On the VW Premium Phone Kit: Start Searching for devices

* On Bold: Start Setup Bluetooth

* On Bold: Answer question whether to search for devices or listen for searching devices LISTEN

* On VW PP: After a while you will see a 16 number PIN

* On Bold: Enter that 16 number pin from the VW PP

* On VW: It shows a screen labelled "PIN Code" now. That really made me wonder what that means. The manual did not help. I guess you can choose a ne (shorter) Bluetooth PIN now. The UI is, however, very strange.

It looks like this

PIN Code

[0]

Now you can cycle through the numbers from 0-9 using the up and down buttons on the steering wheel. OK selects a number.

But how do I leave this screen? Well, just cycle down to 0 and the hit the down button once more. Ahhh! Then we get other options down there like Cancel, OK and Reset.

After you have chosen a new PIN your done

2:

On BB, In bluetooth options checked boxes Data Transfer and SIM Access Profile

Turned Bluetooth on BB, then on Car

On BB in Bluetooth selected Add Device and selected Listen

On car, searched for devices, it found the BB, then i selected connect

The car said connecting for quite while, then said not compatible, tried again and it said not found, tried again waited quite a while and it came back with a code. Whilst all this was going on the BB said enter a code, don't until the car returns a code, mine came back as 4444 5555 6666 7777 (if I remember right), this code I then entered on the BB, the BB then had the Skoda on the bluetooth list. I went into the options for the Skoda connection on the BB and set Encryption to Disabled. On the car, searched again for devices, it found the BB and asked for a code, this code is the one you enter if you turn the BB off and back on again, remember to choose to Save the code not just OK it, i could not do this using the large screen but could using the one between the Rev Counter and Speedo. And that was it connected.

Using this set up switches off the typical blackberry functions email etc, but it returns as soon as you switch the car off. The BB shows SOS but it does work.

All things seemed to work, dialled numbers, received numbers etc etc. Full phone book downloaded very quickly as well.

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Punctul 1 descrie cam ce se intampla. Voi incerca maine si anunt :)

Multumesc de ajutor!

Sent from my iPhone  using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aifonul se conecteaza atunci sigur modulul de telefon stie si HFP, nu numai RSAP. Problema e in alta parte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Multumiri de ajutor inca o data... Pin-ul de la punctul 1 este cel al cartelei SIM, pt a o accesa... So, it works now :)

Din pacate, deconectand telefonul pierzi push-ul...

post-3944-13510966175058_thumb.jpg

Sent from my iPhone  using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine ca s-a gasit o modalitate, poate ii ajuta pe cei care se mai lovesc de problema!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Am instalat si eu astazi un kit bluetooth luat de la carsystems.pl si nu reusesc sa fac pare cu telefonul. Cred ca nu dau de cap la setarile din VCDS. Am fost deja la 2 persoane care se ocupa de asa ceva si nimic. Poate ma poate ajuta cineva cu acele setari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te ajut eu....

Stai asa ca nu reusesc sa ma conectez cu globul de cristal... Imi da connection failed

Ajuta-ma tu si spune-mi ce modul ai luat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog mult sa ma ajutati si pe mine! Am luat acest kit bluetooth de pe www.carsystems.pl

http://www.carsystem...ofit,id213.html

L-am instalat singur dupa pdf-ul cu instructiuni de instalare de la ei de pe site dupa care am fost sa mi-l codeze cineva cu vcds. Dar nu a reusit si cred ca mi-a si facut calculatorul cam varza ca acum daca apas butonul de microfon de pe volan incepe sa spuna ca nu e nici un device conectat. Are cineva niste poze cu setarile care trebuie facute in vcds? Nu reusesc nicicum sa fac pair-ul cu iPhonul. Nu vede rcd-ul sub nici o forma. am asteptat si cele 5 minute cum am vazut pe youtube… Va rog frumos poate ma puteti ajuta. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca am reusit sa conectez globul... :)

Incearca asta:

020000010100010000000400

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diseara ma intalnesc cu cineva sa mi-o puna iar la pc si incerc codul asta. La electronics1, telephone, code77 nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la modulul 77.

Daca este acelasi tip care ti-a codat gresit de la inceput, spune-i sa se uite in directorul debug al VCDS-ului. Acolo ar trebui sa gaseasca codul initial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat. Am gasit un baiat capabil tot de aici de pe forum si mi-a rezolvat problema. Se aude ok in convorbire si foarte ok in bt audio. Multumesc mult pt ajutor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema sta in felul urmator, am cumparat un golf 6 CL, care avea initial instalat un RCD 210, dar fostul proprietar l-a schimbat cu RCD 310. Acesta are in meniu bluetooth on-off, dar sub scaunul din dreapta lipseste modulul de bluetooth. Intrebarea este urmatoarea, daca eu nu am comenzi pe volan si instalez modulul de bluetooth pe masina, cum raspund la apeluri? Apare comanda de a raspunde pe RCD? @rave mi-a recomandat doua modele de blutooth printre care acesta http://www.carsystems.pl/vw-bluetooth-kit-5k0035730e-retrofit,id311.html. Acum, cum aflu eu daca acest model functioneaza si pentru iphone 5? Cum aflu daca functioneaza si pe RCD 310, asta pana in momentul in care trec la RNS 510? Si daca va functiona si in momentul in care o sa schimb volanul si o sa trec la unul cu comenzi pe volan?

Astazi am sunat la VW sa aflu si pretul lor, iar discutia a fost urmatoarea: initial mi-a spus ca acest modul costa 1600lei, iar dupa aceea a revenit intrebandu-ma daca am comenzi pe volan. Cand i-am spus ca nu am, mi-a spus ca atunci e destul de complicata problema si ca mi-ar recomanda solutia la 1300lei cea cu telefonul prins in plansa de bord(destul de demodata solutia, dupa parerea mea). Acum vin intrebarile mele, solutia de 199

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am reusit asa deschid linkul tau, dar eu ti+l recomand pe ASTA.

Este OEM si merge cu orice aifon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am comenzi pe volan insa nu ma incumet sa dau atat de mult pe acest kit. In afara de "blustut" stie si voice comande insa totusi .... Ideea este ca e destul de dificil daca nu ai comenzi pe volan, nici eu nu vad cum ai putea sa raspunzi in afara de telefon la care poti raspunde. Eu gasisem alt kit mai iefin si ce se poate instala pe aceste RCD-uri ... se numeste Parrot ck3000 si am inteles ca se integreaza cu RCD-ul. In plus la tine neavand comenzi poti folosi telecomanda lui. Informatia provine de pe un alt forum de prin america parca ...

Modificat de ionut_slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!