Sign in to follow this  
Followers 0
marckuss

obligatii / auto vandut !

63 posts in this topic

pai se anuleaza automat in momentul vanzarii! Cand ai scris pe talon ''instrainat catre...'' respectivul e obligat sa faca rca pe numele lui, nu e valabil rca pe numele fostului proprietar! te duci cu foaia si le ceri sa-ti dea din bani inapoi,cate luni au mai ramas...

0

Poti face cerere de recuperarie a diferentei de bani intre data instrainarii masinii si data expirarii politei.

Implicit se anuleaza si polita.

Edited by loghy
0

Dar nu prin email asa cum a facut el. Te duci personal la Carpatica si ceri banii inapoi (pe care ii vei primi fara nici o indoiala) pentru perioada platita si la care renunti.

0

trebuie sa ai originalul, daca ai dat RCA-ul...

0

Pai nu poti sa dai masina fara RCA. El are dreptul legal 30 de zile sa circule cu masina pana isi schimba actele...deci polita ii la el. N Eu pot doar sa dovedesc ca ii vanduta si pe baza acelor acte sa anulez. Faza cu primitul inapoi al banilor nu sunt 100% sigur, am mai fost intr-o situatie de genul si am primit banii dar din ce am inteles s-a schimbat legea si nu mai primesti banii inapoi acum.

Multumesc pentru raspunsuri.

0

Nu iti trebuie polita in original, dar iti trebuie actele doveditoare ca ai instrainat masina si trebuie sa te duci la ei sau daca polita a fost incheiata printr-un broker, poti sa faci cererea la el.

Daca nu s-a schimbat in ultimul an de zile primesti banii.

Eu am fost in aceeasi situatie in septembrie anul trecut si am primit banii.

0

Pai nu poti sa dai masina fara RCA. El are dreptul legal 30 de zile sa circule cu masina pana isi schimba actele...deci polita ii la el. N Eu pot doar sa dovedesc ca ii vanduta si pe baza acelor acte sa anulez. Faza cu primitul inapoi al banilor nu sunt 100% sigur, am mai fost intr-o situatie de genul si am primit banii dar din ce am inteles s-a schimbat legea si nu mai primesti banii inapoi acum.

Multumesc pentru raspunsuri.

Daca masina are RCA expirat la momentul vanzarii esti cumva obligat sa ii faci RCA? Da, are dreptul sa mearga 30 zile cu masina pe numele vanzatorului. Banii se pot recupera pe perioada ramasa din momentul in care cumparatorul a trecut masina pe numele lui nu din momentul vanzarii. 

0

nu, nu are dreptul sa foloseasca rca-ul tau nici 24 ore, daramite 30 zile. masina se vinde fara Rca.

0

Si nu trebuie sa fi avut vreun incident ptr. a recupera banii.

0

Problema este ca nu mai am rca original....l-am predat noului propietar cand a cumparat masina si nici nu am posibilitatea sa merg personal la Carpatica. Voi vedea ce si cum.

Multumesc de indrumari.

0

Eu in Bucuresti(in general Bucurestiul e mai scump decat restul ), 26 de ani, motor tot 1.9, 77kw dar benzina ( nu am vw) e 430 lei cea mai ieftina pe 6 luni(am calculat acu). Am masina inscrisa din februarie 2012 (deci avem acelasi bonus malus).

Foarte ciudat, intr-adevar costa mai mult la cei sub 25 de ani, dar nici de 2 ori nu mi se pare in regula :(

poate mai e cineva sub 25 de ani sa vedem cat plateste el.

Edited by bossake
0

puterea motorului e de 85 kw, 115 cai, probabil din cauza asta..?? dar nu cred.

daca as pleca din tara si as dori sai las masina cuiva din familie, nu se pot trece 2 proprietari pe talon, sa poate circula fara probleme sa scoata si asigurarepe numele lui.

0

Va rog sa fiti atenti la ce informatii solicitati si oferiti.

Forumul nu incurajeaza discutii despre subiecte ilegale sau nelegale, deci, ATENTIE!

0