Sign in to follow this  
Followers 0
marckuss

obligatii / auto vandut !

63 posts in this topic

Buna ziua la toata lumea ! Deoarece ma confrunt cu o situatie mai incurcata as dorii sa va intreb daca la vanzarea unui autoturism eram obligat sa anunt primaria localitatii in care cumparatorul este domiciliat ca i-am vandut acestuia autoturismul ? Adica eu din jud.Mures aeram obligat sa anunt primaria jud.Iasi ca i-am vandut auto D-lui X ?

0

nu trebuia,de ce nu a declarato la fisc ?

0

Obligatia vanzatorului este ca dupa obtinerea certificatului de radiere de la politie sa mearga la Primaria de domiciliu (taxe si impozite locale) unde sa opereze scoaterea autoturismului de pe rolul fiscal.

Nu ai nicio treaba cu Primaria cumparatorului.

0

Daca ai facut acte si ai radiat masina, nu e treaba ta daca el o declara sau nu.

Oricum nu o poate inscrie pana nu o declara la primaria de domiciliu si primeste stampila pe fisa de inmatriculare.

0

Este obligatia cumparatorului sa se duca la fisc si sa isi inregistreze masina in termen de 30 zile daca nu ma insel.

0

sa va dau cateva detalii . in prilie 2011 am vandut auto in Iasi (eu fiind din jud mures ) , cumparatorul nu a trecut auto pe numele sau decat in decembrie 2011 insa in august 2011 a comis o contraventie , in noiembrie 2011 a venit pe numele meu o amenda , l-am sunat pe cumparator insa acesta a ignorat ,,, cei de la impozite mi-au venit pe cap cu amnda respectiva , Trimis din usa in usa am ajuns la judecatorie unde am facut o plangere contraventinala . Tarasenia a durat pana in septembrie 2012 cand judecatoria a anulat pv de contraventie insa primaria a facut recurs pe motiv ca pv a fost intocmit legal si ca vina i-mi apartine pt ca nu am anuntat "instrainarea " autoturismului . mentionez ca nu mi-a solicitat nimeni sa confirm cine a condus auto la data la care s-a savarsit contraventia , eu am primit direct amenda !

Edited by marckuss
0

Primaria din Iasi a facut recurs?

In momentul in care ai primit amenda trebuia sa le arati contrractul de v/c celor de la fisc si gata.

0

Ai mentionat pe talonul de inmatriculare acolo unde scrie vandut catre......, la data de........ ? Probabil ca nu. De aceea cumparatorul poate circula cu ea in voie, inscrisa la politie pe numele tau.

Normal era sa fii intrebat cine a condus masina, inmatriculata pe numele tau, la data si ora savarsirii infractiunii.

Tu ai fost la fisc sa o radiezi?

Edited by dic
0

Legea spune ca nu ai voie sa instrainezi o masina fara sa intocmesti acte.

Cred ca esti bun de plata, deoarece nu ai cum sa demonstrezi ca masina era la el cand a savarsit infractiunea.Apare numele lui undeva pe amenda?

0

primaria Iasi a facut recurs ! am aratat celor de la fisc contractul de v/c . acestia au inteles situatia momentan ! pe talon am scris "instrainat catre ,, la data de " . cumparatorul a transcris masina doar in decembrie 2011 . masina e radiata de la fisc !

Edited by marckuss
0

Asa spune, pai daca ai facut acte ce au cu tine?

Trebuia sa-i inscrii tu masina?El nici nu avea voie sa circule cu ea , deoarece practic masina era radiata,chiar daca avea numerele si talonul.

0

daca ai radiat masina de la fisc inainte sa fie emisa contraventia e ok, cumparatorul avea nevoie de fisa de inmatriculare /radiere pt inmatricularea viitoare pe numele sau , banuiesc ca nu degeaba a hotarat instanta in favoarea ta oricum contractul de vanzare cumparare e datat si acea data se considera data de la care nu mai este in proprietatea ta inclusiv fiscal

@florin r. cumparatorul avea dreptul sa circule cu ea doarece masina este inscrisa in circulatie are civ+talon+placute + itp etc , faptul ca a fost radiata de la finante nu inseamna ca nu se poate circula cu masina din acest motiv , ea va fi radiata din circulatie de catre politie de pe vechiul proprietar in momentul in care se va face inmatricularea pe noul proprietar sau la solicitarea expresa a vechiului proprietar (conform legii amandoi au termen de 30 de zile de la vanzare sa inscrie respectiv sa radieze masina cel mai bine parerea mea este sa mearga direct vanzatorul sa o radieze din evidentele politiei cine stie cand are chef sa o inmatriculeze noul proprietar si sa fie radiata din oficiu poate o vinde la altul etc si se intinde dar asa macar esti sigur )

Edited by GTD
0

pai de unde au aflat cei din iasi ca tu ai contestat o amenda, fiind in mures? ce tangenta avea primaria iasi cu tine? dupa ce ai vandut masina, ai radiat-o de la primaria ta? i-ai dat fiscalul cumparatorului?

sau primaria ta a trimis amenda la iasi, conform actului depus de tine la radierea masinii?

0

Data la care s-a vandut auto a fost aprilie , data la care s-a savarsit contraventia a fost august , data la care am primit amenda a fost noiembrie , data la care cumparatorul a inscris masina pe numele sau a fost decembrie ! Eu nu am putut sa radiez masina deoarece toate actele le-am dat cumparatorului cand am incheiat contractul de v/c !

Contraventia a avut loc in Iasi , la aceea data masina era inca pe numele meu (nu era radiata) primaria din Iasi a emis amenda pe numele meu , eu am depus plangere contraventionala deoarece vandusem autoturismul din luna Aprilie deci nu aveam cum sa savarsesc eu contraventia . Contestarea amenzii a trebuit sa o fac la judecatoria Iasi !

0

Tu trebuia sa te duci la circa financiara de la tine din oras sa o scoti . Ai facut si acest lucru? Atunci nu mai ai nici o treaba.

0

eu am scos-o de la finante insa la data respectiva masina era in circulatie pe numele meu !

0

E mare amenda?

0

eu am scos-o de la finante insa la data respectiva masina era in circulatie pe numele meu !

Conform legii, nu ai nici o obligatie dupa ce ai facut acele lucruri.

0

Tu nu aveai decat obligatia sa o radiezi la tine la primarie si sa scrii pe talon la rubrica INSTRAINAT CATRE - numele noului proprietar si DATA. In felul acesta , noul proprietar mai poate circula cu masina pe numele tau maxim 5 zile, dar chiar daca in acest interval, iti vine o amenda, in baza celor acte (act vanzare-cumparare + mentiunea din talon ) esti absolvit total de orice vina. Daca nu este asa, aia sunt idioti, si trebuie sa ii dai in judecata apoi pentru daune si timpul pierdut de tine.

0

Salut, sunt din Iasi si pot confirma ca la aceasta primarie lucreaza cei mai ordinari, incompetenti si hoti la drumul mare din toata tara asta. Cu un avocat bun o sa ai drept de castig + despagubiri daca te enervezi un pic.

0

marckuss,dupa ce ai facut in aprilie act de V-C cu respectivul,ai mers la primarie cu fisa de inmatriculare si cu un exemplar V-C sa-ti puna stampila si sa se emita certificat fiscal?

Edited by R Z F
0

NU, el era obligat sa merga la primarie (finante locale) si sa declare achizitia in 15 zile.

0

sa le i-a draq "(scz ) de despagubiri ! eu vreau doar sa ma scap de "tarasenie" pt ca am nevoie de un fiscal ! Va multumesc tuturor pt sfaturi ! sper sa nu ajunge-ti in situatia mea !

0

omule,ai creat o confuzie. ai radiat masina de la fisc sau nu? ca spui ba ca ai radiat-o, ba ca nu ai putut pt ca ai dat actele cumparatorului....

1. pt ca daca ai radiat-o fiscal, amenda de la primaria ta este redirectionata conform contractului v-c la primaria cumparatorului. astia de la iasi, prosti si nesimtiti, in loc sa-i dea aluia amenda ca n-a inscris masina in termen de 30 zile,au trimis-o tot la tine inapoi, ca la ei nu figurase ca ala si-a luat masina...si in loc sa-l caute pe ala la poarta sa-i dea amenda,au trimis-o la tine inapoi.

2. n-ai radiat-o fiscal si acuma tu platesti impozit si amenzi la ea?!

0

A radiat-o pana la urma dar cand a fost data amenda nu era radiata. Din aceasta cauza a fost normal sa vina amenda la tine. Greseala a fost a ta ca nu ai scos fiscalul cand ai facut si v-c. De asta te-am intrebat daca amenda este mare ca o plateai si gata scapai de toata mizeria asta.

0