Jump to content

Un fel de muzeu Seat


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Am dat peste un filmulet interesant, in care se prezinta muzeul Seat, care probabil nu e disponibil pentru vizitare pentru public:

http://www.antena3.com/videos-online/nitro/centimetros-cubicos/mejores-momentos/nave-a122-seat_2012110100106.html

Apar cateva modele interesante, chiar daca nu e chiar la fel de spectaculos ca Porsche sau Audi Museum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O natiune mare care din pacate are doar o marca si aceea facuta numai din masini construite la inceput din CKD-uri, ulterior cu patente/tehnologie Fiat sau VW.

Mai aveam noi Seat acum daca nu era cu piese VW si design Walter da Silva?

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu mi-a placut ce a facut Walter da Silva. Cand vad Toledo de exemplu facut de el imi vine sa ma intorc cu spatele la el sa nu-l vad, in schimb Toledo din 2000 sau cel care vine acum este desavarsit. ( cele facute inainte si dupa Walter da Silva). Sau Leon 1M cum am eu, este frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gusturile nu se discuta, dar pe de alta parte esti intr-o minoritate.

Walter da Silva este Head of VAG Design, si nu cred ca te poti plange de cum a avansat vizual grupul.

Toledo creat de el a fost o eroare, dar "polita de flori" era la moda in anii aceia (Renaul Megane hatch, Vel Satis).

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat era aproape de faliment pe vremea cand apartinea de Fiat. Daca nu era luat de VW, noi nu mai aveam acum Seat. Dar Walter da Silva nu are nici un merit pentru asta. Modelul care a salvat/relansat marca Seat a fost Leon 1M si da Silva nu era atunci acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te contrazic, Leon 1M a aparut mult mai tarziu, relansarea Seat s-a intamplat odata cu finalizarea achizitiei Seat de catre VW, in anii 90. Putina istorie Seat:

http://en.wikipedia.org/wiki/SEAT

Ibiza Mk2 si Cordoba MK1 au salvat Seat.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi are perfecta dreptate si mai pot spune ca si Toledoul :icon_cheesygrin: de la acea vreme(1L) a pus si el umarul la sprijinul marcii.

PS: Toledo 1L(1.8i-90CP) a fost o masina care mi-a fost 100% fidela in cei aproape 8 ani pe care am avuto, ca urmare am cumparat mai apoi Altea de care nu ma plang dar cu ea am avut cateva probleme pe care la Toledo nici nu le visam.

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de mult au copiat la modelele vechi:Peugeot,Fiat,Renault,Yugo.Stiu k au fost parteneri cu Fiat,dar sunt si modele copiate de la alti fabricanti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Un alt film din acelasi muzeu Seat:

 

 

La final se pot vedea si cateva din conceptele de design care au inspirat modelele de serie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!