Jump to content

Porsche Bucuresti Aviatiei


R4z
 Share

Postare recomandată

Incep sa ma gandesc ca nu am facut chiar cea mai buna alegere cumparand de la PBA (am descoperit forumul cam tarziu si nu am apucat sa citesc tot), am intrebat tot ce era de stiut, toata lumea zambitoare pe acolo, m-am urcat prin toate masinile din show-room, nu a stat nimeni pe capul meu sa ma preseze + ca nu vad de ce sa fi luat din alta parte masina, consilierul mi-a zis ca o revizie e cam 500 RON la ei si am zis ca pare ok.

In cele din urma am vazut ca la AVIA ar fi un card cu avantaj client, iar la brady cu cd-playerul .. better not, am deja un Pioneer ce vreau sa-l pun pe masina cand vine.

Daca e ceva bun de zis despre PBA, v-as fi recunoscator sa scrieti pe topicul asta, sa ma mai linistesc si eu smile.gif, anyway .. comanda e deja facuta si pana la urma eu cu firma de leasing am treaba dupa ce vine, nu cu PBA.

Fiti cat mai critici posibil smile.gif !

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu ai nici o treaba cu PBA. Esti liber sa mergi unde vrei cu masina la revizie sau orice alta problema(numai sa fie service autorizat Skoda).Eu am luat masina tot de la ei si am facut prima revizie la AVIA, a doua ramane de vazut...

Doar ti-au vandut masina ..nu te leaga cu absolut nimic de ei

PS: Parerea mea este ca se misca mai repede dacat ceilalti la departamentul de vanzari.

Modificat de yan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

cum a zis si Ionut , poti sa faci la dealeri autorizati reviziile ( lista dealeri pe Romania - http://www.porsche.ro/skoda/skoda.html )

Legat de PBA nu pot sa-ti zic ca sunt pentru unii muma , iar pentru altii ciuma. Motivul acestor doua purtari nu cred ca-l stie cineva exact. Oricum, stai linistit ca si in alte parti e la fel (in familie mai am si un Ford si un Renault - ambele trecute prin revizii obligatorii - unele service-uri au fost groaznice si au facut lucruri ce nu se fac , iar altele au fost ok. La ambele tatal meu inca nu a gasit un service sa-l multumeasca).

Si cu skoda va fi la fel. Intr-o parte te simti bine in alta nu. Pentru probleme de garantie (nu revizii) recomand sa citesti topicul "Dealeri si serviceuri" . Multi avem greierasi in masina sau pe creier si vrem sa avem un loc unde sa fim primiti pentru investigarea lor.

PS: daca nicknameul tau a fost ales pentru ca ai vrut sa cumperi un polo si te-ai ales cu fabia sa sti ca putem sa-l redenumim. Da-mi pm in acest caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10x ptr raspunsuri pana acum .. chiar incep sa ma simt mai bine :P, in fine .. de la inceput am vrut la PBA ptr ca mi-a placut cum am intrat in legatura cu ei, rapid, eficient si m-au informat imediat ce si cum sa fac ptr a avea comanda facuta ..

vorba ta @yan .. ei doar imi dau masina, mai departe sunt liber sa merg pe unde vreau (si pot dpdv oficial) la revizii, service .. toata chestia e ca cei de la AVIA sa nu aiba "resentimente" fatza de masinutza mea ptr ca nu e luata de la ei ..

imi amintesc ca am intrebat in ziua comenzii, pe consilier daca pot aduce eu ulei-ul de motor la revizie (mi-a intrat in cap de pe forum :P) si a zis ca "ma tem ca nu este posibil, cei din service pun ulei recomandat de producator si e vorba de garantie" .. si am ramas :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Achizitie de la PBA in februarie 2003.Multumit la livrare.

Prima revizie in 2004 la vechiul service unde acum functioneaza dealerul CITROEN.

Singura interventie dupa expirarea garantiei a fost inlocuirea sondei e control temperatura lichid de racire care defecta fiind martorul EPC ramanea aprins permanent.

In general multumit de serviciile lor.Adevarat ca nici nu am avut mari probleme.

Personal imi convine ca locatie fata de locuinta si servici. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand mi-am luat Fabiuta acum un an am facut-o prin PBA. Totul OK, dupa parerea mea, baietii stiu sa vanda.

Am un coleg care si-a luat Fabia acum de la Brady si l-au tratat cum te trateaza unii de pe la Dacia, adica de parca esti la mana lor.

Prima revizie am facut-o in mai tot la PBA. Mi-au luat cheile si talonul si m-au trimis la plimbare. Dupa 2,5 ore m-au sunat ca e gata si m-a costat 570 RONi. Ca o mentiune au pus ulei de la ei in mod obligatoriu (Shell 5W40 pentru ca asa veneau si masinile din Cehia)

A doua revizie am facut-o la Brady in noiembrie. M-au lasat sa stau langa masina pe tot timpul reviziei si astfel am vazut daca au facut tot ce scrie in fisa de revizie si cat de seriosi au fost. Jos palaria si m-a costat doar 500 RON desi am exagerat si am pus ulei Valvoline 0W40, cumparat de la ei. Ca si comparatie cei de la Brady te lasa sa vii cu uleiul tau, daca-l considera OK (binenteles cu bidonul sigilat). Am uitat ca in cei 500 RONi mi-a schimbat si toate cauciucurile (vara cu iarna, binenteles aduse de mine)

Concluzie:

PBA - OK la vanzari, un pic dubiosi la revizie si mai scumpi

Brady - "rom

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

1000 de puncte pentru PBA !! Stiu, entuziasmul mi-e mult mai mare decat ratiunea acum si s-ar putea sa postez cu mari astfel de influente :) ... daca in contract scria 10 - 12 saptamani pana la livrare, exact asa a si fost (este) ... ieri (14.02) am fost informat ca masina este in Curtici *comanda pe 14.12.2005 -> 14.02.2005 = aproape 9 saptamani (astazi 15.02)* .. asadar, dupa ce am platit casco .. astept sa se vireze banii catre PBA, ei confirma plata, aduc masina in Buc si eu o primesc .. exact in intervalul stabilit in contract ..

Nu stiu cum e in alte locuri, dar din partea mea tot respectul pentru PBA si felul cum mi-au tratat comanda..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@d`artagnan .. ce ai spus tu .. are - ce legatura cu topicul ? ? eu am spus ca la PBA, ce au spus aia au facut ;)! am intalnit cazuri la amici, sau chiar la useri d p forum care au intampinat probleme la livrare, din diverse motive DAR au avut intarzieri la livrare ! Eu unul cred ca altfel ii este luata comanda dealerului importatorului general fata de un alt dealer care da o comanda de 10 masini la 2 luni (e doar un caz teoretic, nu fac aluzie la nici un dealer din RO) .. nu ridic in slavi PBA dar trebuie sa-i recunosc "talentul" de vanzator, relatia cu consilierul vanzari a fost (si este) super, am fost mereu informat si ce a fost scris in contract s-a respectat PUNCT

( :) - Am simtit o oarecare urma de rautate in postul tau @D, nu e frumos, sa stii!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
BogdanPotenza

Sincer sa fiu eu mai am putin si fac un an cu masina de la PBA si prima revizie tot acolo am facut-o. Nu mi-a impus nimeni sa-mi pun Shell am intrebat care este cel mai bun ulei pentru motoru meu mi s-a recomandat Castrol asta am pus.

Masina este tunnata estetic la spoiler fata si spate la ei in prima zi cand mi-am adus masina adica a venit azi a doua zi o aveam gata de drum. Am avut mici probleme cu schimbare soft la cd am fost chemat a durat 20 minute totul k. Inca n-am de ce sa ma plang.

O problema pentru mine a fost cu PBN cu vopsitoria dar cu garntia oferita s-a remediat problema, sper ca acum ca sa ridicat si vopsitoria sa fie k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Colegul de la biroul de langa mine s-a dus sa-si ia omul Octavia 2. Ce-i drept s-a dus in trening si cu banii in buzunar. As dori si eu informatii despre Octavia 2. Vreti sa cumparati vine raspunsul. Da. Luati pliantul asta si veniti cu banii.

PBA. ;) Acum are un Citroen C5 1,8 benzina ultimul model, luat de peste drum de PBA ............ ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Se poate posta aici despre PBA, ca dealer SEAT, sau fac alt topic? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza aici si poate rugam un moderator sa editeze titlul sa ramana doar PBA fara dealer skoda.

Despre seat am si eu multe laude despre modul cum s-au comportat cu mine si cu un coleg cand am fost pe acolo. Masina a venit in 4 zile ( o ibiza all inclusive)..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh...eu nu am chiar asa de multe laude, insa cu cat trece timpul cu atat constat ca se imbunatatesc lucrurile acolo.

Cand am primit masina a fost chiar o bataie de joc din partea lor...ma rog, dupa ce am semnat contractul (ca inainte erau ca ingerasii). Adik mi-au promis ca in 2 luni imi aduc masina si a ajuns in fix 3 luni + ca nu au avut curajul sa ma sune sa-mi spuna ca intarzie livrarea si ma tot amanau cu 2-3 zile ca sa scape de mine; nu raspuneau la telefoane si trebuia sa merg acolo de 2 ori pe saptamana ca sa aflu ce se mai intampla...

In fine, asta a fost de mult (asta insemnand acum 1 an), iar daca aveam si eu putina experienta (sau daca ar fi existat mai multe informatii pe forum) as fi avut o idee la ce sa ma astept si nu m-as fi enervat asa mult.

In alta ordine de idei, mie mi se pare ca in ultima vreme se poarta din ce in ce mai amabil: pe langa telefoanele de "buna ziua...ce mai face masina dumneavoastra?" pe care le primesc (lucru la care in nici un caz nu ma asteptam) si comportamentul lor mai atent, am fost placut surprins de modul in care s-au miscat la revizia de 15000 km care am facut-o recent (ma rog...asta ar intra la service). De asemenea personalul de la accesorii auto pare mai destins si mai receptiv la intrebari decat alta data.

Ca o concluzie: sunt multumit in general de PBA, mai ales in ultima vreme, insa avand in vedere numele companiei si preturile pe care le practica, mai au totusi mult de munca ca sa ajunga la stanardele pe care toti ni le dorim.

P.S. Nu stiu de ce, insa am impresia ca stikerul de vwforum a contribuit si el cu ceva la aceasta schimbare (fata de mine cel putin). Poate ca cei de acolo citesc ce se mai scrie pe aici.

Observatie: aceasta a fost o parere pur subiectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de preturi. Si eu am fost si voi fi un alt client al Porsche Bucuresti Aviatiei si va pot spune ca au mai redus si din preturi. Cel putin la piese ofera un discount de peste 10% ceea ce cred eu ca nu este de ici de colo. In rest se vad diferente in bine mari intre ceea ce a fost Porsche Aviatiei. Ai impresia ca ai de-a face cu o alta firma. Intradevara acolo s-a schimbat ceva...........si pot spune ca in BINE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut.

de cateva zile mi-am ridicat masina de la PBA, un 1.6 FSI.

va pot spune ca din punct de vedere al vanzarii si relatiei cu clientul totul a fost de nota 10. :Driver:

chiar nu am ce sa le reprosez, in plus daca am ocazia ii recomand cu toata raspunderea.

am mers pe mana celui care mi-a facut contractul la multe chestii care nu le-am stiut, in toate cazurile am primit informatiile porivite mie.

nu am fost trimis de vreo "relatie", pur si simplu tipul pe care l-am gasit liber cand eram in cautari si calcule, la el m-am dus...si am ramas.

nu cred ca am voie sa dau nume aici, daca vrea cineva o pot face pe privat.

pe scurt, tot respectul.

:offtopic: sa vad acum cum stau la capitolul service :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Dragi colegi,

Eu unul am fost cu masinuta la PBA in service. Catastrofa...Am vopsit masina si va pot spune ca sunt RETARZI. Mai jos incerc sa detaliez problemele:

1. Nu au vopsit tot pragul pe partea dreapta cu toate ca pe nota de constatare de la Casco - Titiac, era specificat revopsire prag si nu jumatate de prag.

2. Cand am ridicat masina din service am obs ca in bord nu imi mai arata usa dreapta deschisa - se dusese suiciul din broasca - a treb sa ma cert rau de tot cu ei. Am ajuns pana la director, dar pana la urma s-a rezolvat - cu nervi dar sa rezolvat.

3. Mi-au gazat usile

4. Pe bara fata era scursa vopseaua

Sfatul meu: Inainte sa ridicati masina, daca totusi vreti sa mergeti la PBA, uitati-va cu atentie la lucrarile pe care le-au realizat. Refuzati sa reveniti ulterior cu masina pentru a corecta problemele aparute (ati plecat cu masina - comanda se inchide si sunteti voi raspunzatori de ce nu au remediat ei)

5 Eu unul a trebuit sa revin in fiecare zi timp de o saptamana pentru a remedia problemele.

6. Au montat bandoul pe usa dreapta spate f prost. L-au pus aproape de cel din fata. In momentul cand am deschis usa spate dreapta, bandoul atingea in bandoul din usa fata si drept urmare acesta s-a rupt. Din nou cearta cu ei - cu vorba buna nu am facut nimic.

7. Multe alte faze...mi-ar trebui 2-3 ore sa scriu.

Modificat de bogdan.cocea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3. Mi-au gazat usile

Asta e un lucru comun pentru unii dintre angajatii Porsche, nu pentru firma in sine. Am patit si eu acelasi lucru la PBN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hahaha.halal incurajare,masina mea e la ei chiar acum!maine o iau,am vopsit juma de bara pt 2 zgarieturi!brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am ridicat masina de la vopsitorie,ce sa mai zic,MAGIC!PERFECT!mi-a revenit zambetul pe mecla.cel putin eu recomand...brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am avut masina de 2 ori acolo si de fiecare data am plecat super multumit de la ei. Vopsitorie, tinichigerie, mecanica, relatii cu clientii... totul perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am ridicat masina de la vopsitorie,ce sa mai zic,MAGIC!PERFECT!mi-a revenit zambetul pe mecla.cel putin eu recomand...brgds

Am si eu o usa cu o zgarietura de 4 cm, si a doua de circa 20 cm.Stiti cumva oare se pot vopsi si partial sau doar toata usa? A durat mult programarea? Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata,te-am gasit!eu am avut o zgarietura pe bara fata,si s-a vopsit fara a se da elementul jos.a fost un retus,dar au reusit sa piarda perfect vopseaua.acum ce sa zic,am dus masina la pranz,seara era gata,am avut un coleg de scoala ce lucreaza la seat,ca relatie.

pretul a fost 220 lei,cu factura.acum la tine trebuie vazuta masina,unde sunt zgaibele,unde se pot pierde,etc

vorbeste si cu kostas,el a busit masina serios,si tot acolo a fost.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut masina cumva lovita in partea de colt jos stanga fata,luata putin vopseaua si putin infundat,am reparat-o la midocar vitan chiar daca era skoda octavia si m-a costat 300lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Acum o luna de zile am luat de la ei o Skoda Octavia.

Sunt foarte incantat de masina si sunt la fel de incantat de colaborarea cu reprezentantul de vanzari Mihai Boldoi. Mi-a recomandat dotarile, echiparea de care am nevoie fara sa incerce sa-mi vanda altceva. A fost foarte operativ, masina ajungand cu 3 saptamani mai repede fata de termenul stabilit.

Mi-a facut mare placere sa lucrez cu el. Overall, foarte atent si foarte profesionist. Vi-l recomand cu incredere daca aveti nevoie de un dealer!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!