Jump to content

Aburire faruri


Circoloco
 Share

Postare recomandată

O sa pun scoci de hartie, ca am de-ala lat.

LE: apropo: cand mi s-a ars becul, nu s-a aprins in bord niciun martor de avertizare. WTF? :huh: eu stiam ca Polo-urile au un soi de downgraded warning, in sensul ca nu-ti zic CE e ars, doar ca E ars, insa se pare ca nu e cazul.

Bine, nu-i crima, ca pe mine oricum ma racaie la creier orice chestie aprinsa in bord, daca e galbena sau rosie, da' asa, FMOI.

Doar pentru becurile din spate iti apare martorul in bord. In cazul becurilor din fata se considera ca vezi daca un bec este ars sau nu. Modificat de and_y
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun. Prima impresie cu noile becuri e buna :)

Nuanta luminii e una mai degraba apropiata de alb decat de galben cum era cazul celor de dinainte. Ce mi se pare ciudat, e ca farul din dreapta bate acum mai sus (sau o fi placebo? :huh: ) decat o facea inainte. De montat farul la loc, l-am montat sigur bine, ca s-a ghidat corect pe sine, l-am fixat cu suruburile de prindere fara sa le fortez iar clipsul de reglare a distantei a fost corect strans. Cine stie, poate doar mi se pare...

Cert e ca lumina e mai buna. Acuma, nu stiu daca as lua becurile asa, doar de amorul artei, pentru a le inlocui pe cele care vin pe masina, insa daca tot s-a ars unul, asa merita. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Nu ti se pare ca farurile bat prea aproape?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am apucat sa o vad noaptea. In schimb se pare ca se aburesc. Voi urmari..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia da, poti sa nu iti bati capul. Asa fac toate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa se abureasca, xenoanele ? La mine nu s-a intamplat... Cum sa fie normal asa ceva ?

 

Insa, in mod incredibil, e un mic (mic, mic) paianjen mort inauntru :)) Ce cred e ca s-a prins un ou de paianjan din fabrica, a crescut si a murit acolo. Daca era vreun loc pe unde ar fi putut intra, s-ar fi aburit si farurile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal daca se abureste, asa zice producatorul farurilor. Un proces care nu afecteaza functionarea lui. Nu e doar la Polo acest fenomen ci la multe modele.

De obicei la temperaturi mai scazute si in special pe umezeala (mers pe ploaie la 4-5grade). Poti sa urmaresti sa vezi daca e prezent si la tine fenomenul. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le mai verific, dar normal nu e. La audi nu am avut problema asta. Au avut aer, se va evapora...sper. Oricum cei de la dealer sunt ok si au zis sa revin daca mai face.

Afecteaza in primul rand cum bat..chiar daca nu afecteaza functionalitatea lor interna..nu lumineaza soseaua cum trebuie..nu e normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aburirea nu se produce langa grila si apoi pe muchia de jos putin?

De obicei acela este pattern-ul si nu afecteaza fasciculul luminos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine ocupa cam 30-40% din far de jos in sus,..si trece peste leduri si incepe sa ia din xenon. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Aburirea farurilor bixenon = normalitate

post-16307-0-71181300-1397419653_thumb.j

post-16307-0-04673000-1397419661_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

what?!

cei de la dealer stiu de problema in general. astept sa mai faca a doua oara si ma duc sa revizuiasca. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut, am si eu o problema, dar cu stopul dreapta spate la Vw 6R, acum dupa ninsori si zapezi si inghet, dezghet am observat zilele astea ca este aburita parte alba, unde este semnalizarea si becul de marsarier,care ar putea fii rezolvarea?problema?

Modificat de enimem
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

aveti aici doua videorui in caz ca vreti sa demontati complet Farulrile  sau farurile de ceata 

 

demontare faruri 

demontare faruri ceata

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!