Jump to content

Diferentiere jante aliaj replici fata de OEM.


lambda_dryver
 Share

Postare recomandată

Am cautat pe forum, dar nu prea am gasit ceva concludent asupra acestui subiect. Imi cer scuze daca am postat gresit sau daca mai exista ceva legat de acest subiect pe forum si se repeta aici.

Pentru inceput trebuie mentionat ca este vorba, in majoritatea cazurilor, de jante din aliaj, indiferent de dimensiune. Din cunostiintele personale, stiu ca jantele OEM sunt insemnate pe interiorul acestora, insemne care includ, dar nu se limiteaza la tara de origine, firma/fabrica producatoare si un cod de produs. Acestea, evident, pe langa insemnele care descriu caracteristicile respectivei jante.

Ce ma intereseaza? Pai, in mod normal, ochiul meu foarte putin format poate face distinctia intre o janta OEM (stiind sigur ca aceea este OEM) si o janta produsa in China, fara niciun marcaj, de calitate indoielnica si dintr-un aliaj care in prima groapa se-ndoaie, dar, crescandu-mi recent interesul pentru niste jante, am observat ca exista niste seturi de jante, care arata perfect OEM, dar la niste preturi mult mai mici decat altele, la fel, care sunt la vanzare pe piata SH. Cum poate cumparatorul de rand sa faca diferenta intre o janta OEM si o replica exacta?

Caz concret:

Am gasit un model de jante care m-ar interesa. Caut pe net si pe langa multimea de seturi de jante la preturi exorbitante, gasesc 2 seturi care aveau un pret bun. Primul set are totusi un pret ceva mai bun ca al doilea. Acum, in primul rand, diferenta de pret (in jos. si care nu este nici aceea de neglijat) dintre cele doua seturi mi-a atras atentia si m-am apucat sa ma uit dupa reperele mentionate mai sus, dar cu stupoare am bagat de seama ca ambele seturi aveau insemnele pe interior. Diferenta fizica dintre cele doua seturi de jante este urmatoarea: un set are sigla marcii, codul de produs si "Made in Germany" + alte cateva insemne, scrise pe butucul central - in jurul prezoanelor, iar cel de-al doilea are codul de produs (acelasi), sigla marcii + alte insemne, scrise pe spite/brate sau cum s-or numii. Evident ca ambii vanzatori spun ca setul lor este original, dar niciunul nu poate prezenta o factura sau vreo dovada de provenienta. In rest, la caracteristici, cele doua seturi sunt identice cu specificatiile de pe site-ul producatorului.

Concluzie, sunt in dilema, mai ales deoarece setul mai ieftin, pe langa acest fapt, este si din Bucuresti, pe cand cel de-al doilea, mai scump, este fix din partea cealalta a tarii...

Multumesc celor care posteaza aici si sper sa ajute si pe altii pe viitor!

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul si in al doilea rand, uita-te dupa marcaje.

Acestea pot fi ori pe exterior, langa prezoane(daca jantele au capace):

IMG_0064.jpg

Ori pe interior, pe spite:

ad3dff31cdfcb13947bd1547abebdf4c-219152-700_700.jpg

In al treilea rand vezi sa fie aceleasi dimensiuni ca cele OEM, asta include mai ales ET-ul. De multe ori replicile pastreaza latimea si diametrul, dar cu alt ET.

Cele mai comune sunt replicile de Detroit care au ET 35-45 in loc de 51 cat au cele OEM.

In al patrulea rand, chiar daca sunt ieftine s-ar putea sa fie originale.

Ori vanzatorul nu stiu ce vinde, ori le-a luat ieftin si tot isi scoate banii pe care ii vrea, ori vrea sa scape de ele repede, ori snt strambe, sparte, reparate etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune ceva poze aici sa ne dam cu parerea. Diferenta o fac marcajele de pe spate de multe ori.

Replicile pot fi mult mai grele decat echivalentul oem, dar nu la fel de rezistente.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa gasesti codul VAG pe spatele jantei, in relief!! Adica e scris in matrita. Cere-le poze si pune-le aici.

Modificat de CristianMarin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Deci primele doua poze sunt de la setul mai scump si ultimele doua de la cel mai ieftin. Tind sa inclin ca primul este OEM si al doilea o replica foarte buna, dar nu-mi strica niste confirmari :D.

L.E: Ah, uitasem. Amandoua seturile au dimensiunile de 9J cu ET52, care sunt exacte conform site-ului producatorului.

post-106153-0-58537600-1351875036_thumb.

post-106153-0-68776300-1351875071_thumb.

post-106153-0-76690000-1351875076_thumb.

post-106153-0-33951600-1351875081_thumb.

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa marcajele de pe al doilea ar fi jante de Audi speedline si trebuie sa aiba:

Audi Speedline rims sl 1970 - 9x19H2 ET 52, 8J0 601 025, daca au acest cod sunt originale.

Ai o poza si din fata sa vedem ce model sunt?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am pus in aceasi ordine ca in postul de mai sus: Poza 1 - setul scump, Poza 2 - setul mai ieftin.

Uitandu-ma mai atent acum am vazut ca scrie intr-un colt de poza pe una din jantele din setul scump ca are 8.5J cu ET48. Ceea ce n-ar corespunde cu descrierea data de vanzator si nici cu cea de pe site-ul Audi. Modelul acesta de jante este si pe alt model Audi in afara de RS4? SI daca da, au altfel specificatii?!

post-106153-0-63677600-1351877170_thumb.

post-106153-0-00553300-1351877175_thumb.

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca nu vrei sa pui jante de Audi pe CC!

Sent from my Galaxy using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, da :tomato: ... Din pacate, si nu zic ca nu-mi plac, dar o varianta OEM VW nu gasesc. In afara de Sagitta, care sunt enorm de scumpe la noi, nu pot spune ca ma incanta nicio alta varianta. Ar mai fi Talladega pe 19", dar care nu-mi plac destul de mult cat sa justifice pretul :dry:. Cochetez si cu un set de 3 bucati de Sagitta din SUA, dar nu reusesc sa mai gasesc o bucata la SH, iar sa dau pe o bucata la PBN, cat pe celalalte 3, mai bine lasa!

Oricum, nu e dracul atat de negru:

Stai ca m-ai bagat in ceata. In primul link scrie ca ET este de 48 cu 8.5J, ceea ce s-ar confirma pentru primul set gasit de mine, si in plus, din ce vad eu din poze codul celor din Setul 1 este 4F0 601 025 BA. Dar dupaia in al doilea link postat de tine, scrie ca Offset-ul este de 29 mm(?!), cu 9J si codul este diferit. Astia au facut doua tipuri de jante cu model identic numai ca au dimensiuni neglijabil diferite?! :sly:

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau trecerea pe 19" daca tot schimb gumele, deci pe 18" pica si oricum am pe 18" acum si Mallory care imi plac mult cum arata si ca sunt rare... M-am uitat si la Lugano, dar am gasit doar un set de vanzare si ala la un pret dublu fata de astea de Audi (ce-i drept, cu tot cu cauciucuri, dar eu vreau Runflat-uri). Si nici nu pot spune ca ma omor dupa Lugano. Arata ok, dar nu ma pot convinge sa dau atatia bani pe ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am incaltat tractorul pt iarna si am luat jante de Audi fara nicio jena! Am coborat la 16" pt sezonul rece si nu mor pt ca nu-s OEM VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In conceptia mea, este "tradare, tradare si iar tradare" a marcii, dar arata bine rau si la un pret decent. Nu am venituri colosale sa pot investii o suma colosala in jante...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La jante 19" trebuie investiti multi bani si in anvelope, pentru ca e pacat sa nu ii pui niste anvelope premium.

Numai spre oem te uiti?

http://www.ebay.de/itm/BBS-8-5x19-ET-35-CK001-Alufelgen-brilliant-anthrazit-235-35-R19-/221142619439?pt=Auto_Komplettr%C3%A4der&hash=item337d20952f#ht_643wt_951

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt misto BBS-urile, dar nu cred ca s-ar preta pe un CC...

Ca anvelope m-am orientat catre ContiSportContact Runflat, pe principiul ca sunt RF-uri si ca ofera si performanta/durabilitate ok. De aici a si plecat ideea cu jante pe 19" tocmai fiindca schimb anvelopele si diferenta nu este mare de la 18" la 19"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!