Jump to content

Golf 6 - Scartait bucse bara stabilizatoare


StefanSSD
 Share

Postare recomandată

Poti aplica in zona silicon sau un lubrifiant care nu ataca cauciucul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m am gandit la varianta cu vaselina dar am citit ca nu este chiar indicata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In nici un caz vasilina sau ulei.La mercedes multi mecanici folosesc silicon de bord :lol: .

Cel mai indicat este un spray degripant/gresant dar care sa stii sigur ca nu ataca cauciucul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucul din care sunt facute bucsele nu este perbonant, adica nu rezista la produse petroliere , cum ar fi uleiul sau vaselina.

Va sfatuiesc sa treceti cu vederea zgomotele pe care provoaca bucsele in cauza , care  dupa experienta mea , apar doar in sezonul rece.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am avut drum prin Suceava recent , si am trecut pe la Adria. I-am rugat sa investigheze problema si ei, au ajuns la concluzia ca de fapt scartaie bucsele mici de la brat (avand chiar un joc mic). A mai primit cineva diagnosticul asta? La mine scartaie non stop de cand a dat caldura. Dupa cum stiti, la VAG, daca treci de 10k nu mai ai garantie la trenul de rulare. Asa mi-au zis si la Adria (eu am 14k acum). Daca am avut schimbata bara stabilizatoare pe la 9000 se considera ca am pe ea garantie pana la 19k ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest Dolfin

Garantia pentru piesele schimbate este de minim 6 luni.

 

Sa-ti arate unde in carnetul masinii este specificata valoarea de 10.000Km pentru suspensie.

Eu n-o am specificata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are rost sa le schimbati. Se intampla si alte masini. Obisnuiti-va cu scartaitul la trecerea peste speed-bumpers in sezonul rece...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

De pe la sfarsitul lunii Mai s-a linistit de tot scartaitul..chiar de ploua,chiar de o fi uscat(fara alte operatii sau schimbari de bucse).Am prins de atunci temperaturi de 16 grade la munte pana la 30+. Poate nu mai revine..sa vedem la iarna de acu.Pana atunci drumuri bune!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am si eu un scartait dar nu ca cel din filmulete.

La mine scartaie doar atunci cand virez dreapta si nu tot timpul. Scartaitul se aude de la roata dreapta fata.

Am schimbat placutele de frana si nimic, scartaitul ramane. Au tras la service de planetare, de roata sa vada daca am joc in rulment, bucse...masina cica e perfecta

Vreun sfat ceva ma poate ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa fie de la rulmentii de la palieri din capul amortizoarelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea inteleg eu cu rulmentii dar, daca ar fi ei, de ce se aude doar cand virez dreapta si nu si in linie dreapta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

De doua zile a inceput sa scartie si la mine ceva pe fata la orice denivelare, masina are doar 28000 si nici o data nu mi-am imaginat ca un VW la km astia poate sa scartie. Masina in garantie sunat la reprezentanta cica la trenul de rulare se da garantie doar 10000Km mai bine spuneau de la inceput ca masina are doar atata garantie.  Pe 1 ma duc la reprezentanta si cred ca am sa raman uimit din nou de competenta acelor mecanici.Intre timp m-am dus la un mecanic ca noi nu avem reprezentanta aici, am ridicat-o pe elevator a tras de toate pe la roata si mi-a spus ca bucsele acelea mari, cred ca sunt inferioare sunt cam duse si e posibil ca de la ele sa se auda. Eu am ramas surprins ca eu stiam ca bucsele bat nu scartie. E posibil asa ceva?

Din posesorii de golf 6 a mai intimpinat cineva problema aceasta. 

Modificat de Marian_Barbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde pe ce drumuri ai mers cu masina.Daca ai dat in cratere poti sa o strici si in 1000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai citit mai sus, acelasi "diagnostic" l-am avut si eu la Suceava, scartait datorat bucselor mari de la brat, fiind uzate la 12000 km :o.  Insa eu am scapat de scartait,fara alte interventii. Chiar si zilele astea cu 10 gr dimineata, nu a aparut (dar cine stie... :) )

 

(offtopic, nu va mai ganditi repede ca nu sunt conduse cum trebuie masinile, drumuri proaste. De ce nu suspectati bucse proaste, piese proaste?? batranul meu conduce un opel astra G  numai pe drumuri de tara, nu e atent deloc la gropi si acolo sunt distruse groaznic drumurile. In 5 ani n-a schimbat bucse, telescopae!!!! Doar un arc rupt pt ca mai cara destul de des saci de faina, porumb alea alea...dar si masina are o varsta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare.

aveam si eu acelasi scartait deranjant la masina.

saptamana trecuta vreau sa va spun ca am schimbat bucsele la ambele bascule,stanga/dreapta si bieletele antiruluiu,daca pronunt bine.

la bara stabilizatoare nu am umblat,am zis sa o iau prin eliminare.

a disparut scartaitul in totalitate.

piesele folosite au fost lemforder si au costat 600 de lei 4 bucse si 2 bielete antirului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scartaitul exista si la mine inca din primul an de utilizare si n-am dat nici in cratere, ba chiar am avut extrem de multa grija de masina.

Am fost si eu la mecanic, a tras de toate alea, a verificat bucse, etc si culmea, nu pare nimic in neregula, insa la trecerea peste speed bump-uri scartaie ingrozitor.Pur si simplu am ajuns sa ignor problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Vin si eu cu "scartaitul" meu care incepe sa fie din ce in ce mai puternic.

Nu isi are rostul aici dar sa nu mai deschid un topic nou am zis sa postez aici

Ce se intampla mai concret;

De fiecare data cand motorul intra in forta se aude un scartait metalic destul de tare undeva in partea din dreapta jos (asa localizez eu zona)

Mai concret:

- bag in viteza si dau sa plec de pe loc, cand cupleaza motorul se aude acest scartait puternic si face asa de fiecare data cand schimb treptele si motorul intra in forta.

- am incercat si in treapta a 2-a spre exemplu, (fac balans ca si cum as patina in zapada):  Accelerez - i-au piciorul de pe acceleratie dar nu apas ambreiajul (masina intra in frana de motor) - Accelerez puternic = se aude acest scartait deranjant.

Din discutiile avute cu prieteni presupun ca am tamponul de la cutia de viteza rupt.

Abia vineri am programare la service si nu stiu daca sa mai merg sau nu cu masina

Voi ce ziceti, a mai patit cineva asa ceva?

Modificat de manuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu raspuns la problema mea.

Dupa consultarea de catre nenea mecanicul s-a pus diagnosticul:

- Bieleta antibalans motor spate         (piesa 27 din poza)

- Bucsa punte fata mijloc inferioara    (piesa 3 din poza)

- Bucsa punte fata mijloc superioara  (piesa 2 din poza)

 

Dupa demontare se va vedea daca e bucsa antibalans sau cele 2 bucse (inferioara si superioara) sau, poate chiar toate 3

 

post-44384-0-37502200-1383203870_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Si eu am un scartait pe fata la denivelari si numai in anopimpul rece se manifesta,am ridicat masina pe elevator si totul este ok Dar totusi de unde vine acest scartait?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare..ce fel de bucse imi recomandați pt masina din semnătura?  (ca firma ma refer)...si de obicei la cat timp se schimba? ! Ms 

Ps.am mai reînviat un topic ?

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 15.07.2013 at 9:38, msc a scris:

Salutare,

Am si eu un scartait dar nu ca cel din filmulete.

La mine scartaie doar atunci cand virez dreapta si nu tot timpul. Scartaitul se aude de la roata dreapta fata.

Am schimbat placutele de frana si nimic, scartaitul ramane. Au tras la service de planetare, de roata sa vada daca am joc in rulment, bucse...masina cica e perfecta

Vreun sfat ceva ma poate ajuta?

Salut. Ai rezolvat cu acel scartait la viraj dreapta?

De doua saptamani parca il aud si eu la a mea. Interesant ca doar la viraj dreapta, nu si la stanga. Zgomotul nu stiu daca e la roata dreapta sau stanga, desi parca as inclina mai mult spre stanga, in cazul meu. Si inca ceva: parca se aude atunci cand e cald afara. La temperaturi de 20 grade sau sub nu il mai aud.

Altcineva, are ceva pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 07.05.2017 at 11:44, MariusPD a scris:

Salutare..ce fel de bucse imi recomandați pt masina din semnătura?  (ca firma ma refer)...si de obicei la cat timp se schimba? ! Ms 

Ps.am mai reînviat un topic ?

Pe partea de bucse-Lemforder echipeaza OE- grupul VW ,Opel,Peugeot.

Durata de viata a unei bucse este cam 6-8 ani.Depinde foarte mult si de starea soselelor ca daca folosesti masina pe macadam categoric nu te vor tine atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!