Jump to content

Golf 6 - Scartait bucse bara stabilizatoare


StefanSSD
 Share

Postare recomandată

salutare, colegi forumisti!

am tot cautat pe forum dar nu am gasit nimic legat de problema asta sau poate nu am cautat cum trebuie.

am o problema destul de sacaitoare si cred ca de vina sunt bucsele de la bara stabilizatoare. cand este frig afara si trec peste obstacolele ( speed-bump-uri ) montate inaintea trecerilor de pietoni sau merg cu viteza mica pe portiuni de drum cu denivelari se aude un scartait deranjant din puntea fata. de precizat ca atunci cand e cald afara sau ploua nu se mai aude scartaitul respectiv. am inteles ca ar fi de la bucsele de la bara stabilizatoare, cum ca ar fi "uscate". am inteles ca o solutie ar fi gresarea bucselor dar unii spun ca nu e recomandata o asemenea operatiune. de la altcineva am auzit ca bucsele se pot schimba numai daca este schimbata si bara stabilizatoare dar nu prea inclin sa cred asa ceva. ma poate ajuta cineva cu niste informatii in acest sens? a mai avut cineva problema asta si daca da, cum a procedat?

Modificat de phane22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa le ungi fara probleme. Poti sa schimbi si bucsele, dar daca sunt ok nu are rost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt cele oem sau ai pus altceva ? , eu nu am ascultat de colegi si am pus febi :( scartaie ca naiba ( se pot gresa cu vaselina-daca ai acces ) eu le-am uns cu spray vaselina dar "minunea" nu a durat nici 3 zile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt cele oem, cu care a venit din fabrica. nu am umblat deloc la ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt serii de Golf si alte masini din aceeasi clasa in cadrul grupului care au bucsele vulcanizate pe bara stabilizatoare.

Acestea tin mai mult si nu scartaie, dar cand s-au mancat trebuie schimbate cu tot cu bara.

Scartaitul poate sa provina si de la bucsele inferioare spate ale basculei din fata daca s-a rupt cauciucul in ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, colegi forumisti!

am tot cautat pe forum dar nu am gasit nimic legat de problema asta sau poate nu am cautat cum trebuie.

am o problema destul de sacaitoare si cred ca de vina sunt bucsele de la bara stabilizatoare. cand este frig afara si trec peste obstacolele ( speed-bump-uri ) montate inaintea trecerilor de pietoni sau merg cu viteza mica pe portiuni de drum cu denivelari se aude un scartait deranjant din puntea fata. de precizat ca atunci cand e cald afara sau ploua nu se mai aude scartaitul respectiv. am inteles ca ar fi de la bucsele de la bara stabilizatoare, cum ca ar fi "uscate". am inteles ca o solutie ar fi gresarea bucselor dar unii spun ca nu e recomandata o asemenea operatiune. de la altcineva am auzit ca bucsele se pot schimba numai daca este schimbata si bara stabilizatoare dar nu prea inclin sa cred asa ceva. ma poate ajuta cineva cu niste informatii in acest sens? a mai avut cineva problema asta si daca da, cum a procedat?

Acelasi scartait deranjant il am si eu de ceva timp si este exact ca la tine. Cand este frig afara. Eu am observat ca dupa ce merg putin mai mult cu masina si se incalzeste, scartaitul acela mai dispare, se aude mai usor.

Nu am reusit sa ajung la mecanic cu masina sa imi zica sigur de la ce ar putea fi acel sunet si ce trebuie schimbat ca sa scap de sunetul ala.

Daca afli/rezolvi, te rog sa ma anunti si pe mine.

Modificat de STOE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda O2 FL, noua..acelasi scartait la 1500km. Dupa multe drumuri la service, schimbat ceva bucse marunte pe acolo, tot nu am scapat. Apoi mi-au schimbat bara stabilizatoare cu tot cu bucse(in garantie)..a fost liniste vreo 2 zile, apoi a inceput iar. Scartaitul se aude si la mers pe drum normal, cu denivelari mici, urcat o bordura, virat in sens giratoriu. Practic la orice schimbare de nivel ce solicita bucsa cu pricina.

Am observat ca atunci cand ploua nu se aude absolut nimic. Cum se "usuca" masina..cum incepe iar, e un zgomot disperant.

Asta e bara schimbata schimbata(oem, vw..audi..sigle) : https://www.dropbox....1009_085500.jpg (mentionez ca arata la fel cu cea originala, aceleasi sigle in acelasi loc)

Este vreo vaselina speciala? As fi multumit sa tina si cateva saptamani..poate in timp se mai "freaca"/aseaza pe acolo si dispare zgomotul. Daca e tot bara care scartzaie (trebuie sa ajung la service iar in curand), e clar, prost design!

Modificat de giony82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma confrunt cu asta din 2007 de cand am luat masina nou si credeti-ma ca la inceput eram disperat de zgomotul respectiv dar cu timpul m-am obisnuit ca in fiecare iarna sa aud acel scartait de cauciuc.Nu il mai luati in seama.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un coleg mai sus a postat ca el a dat cu vaselina lichida(spray) dar nu a durat mult timp, ca a inceput sa se auda iar scartaind.

O sa incerc si eu sa ung cu vaselina solida si pe urma sa vad/aud cum se prezinta dupa aceasta "operatie".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat mai mult de curiozitate cu un spray vaselina lichida(alba). 2 zile nu s-a mai auzit nimic..apoi iar. Din discutiile avute la Skoda, incearca sa imi bage pe gat faptul ca daca scartaie si piesa noua, nu le vor aproba pe garantie inca o bara stabilizatoare. Dupa mintea mea, nu cred ca ma intereseaza pe mine acest aspect. Are vreun sens sa ma iau la tranta cu ei pentru inca o schimbare? Sau sa le schimb in privat alegand alt service/marca de bucse?

Apropo, am mai citit una alta in legatura cu problema asta, pt ca pe mine unul ma dispera nu alta. Am inteles ca nu trebuie dat cu nici un fel de solutie/vaselina ca mananca bucsele si imbatranesc mai repede, se uzeaza mai repede..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, fara solutii/spray/vaselina.

Schimba bara si bucsele de fiecare data cand scartaie daca este in garantie, nu este problema ta, este a lor, a fabricantului, sa invete minte alta data.

Scrie si la cehi, poate sugereaza ei o anumita serie de bare/bucsa.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi zgomot la masina.

A facut asa din prima iarna 2007/2008 Se aude la denivelari mari, gen borduri. La denivalari moderate nu se aude nimic.

Gresarea zonei de contact poate atrage deteriorarea materialului din bucse, care sunt convins ca nu este rezistent la produse petroliere cum ar fi vaselinele sau uleiurile pentru lubrefiere.

Mult noroc tuturor.

Modificat de GRATIAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inregistrat zgomotul

sa am dovada. Ultima oara cand am avut programare la ei m-a prins ploaia pe drum..ce sa vedeti, cand am ajuns la ei nu se mai auzea nimic:)). Ce parere aveti?Asa e si la voi?

Maine am drum la reprezentanta cu un schimb de anvelope, sa vedem ce va fi ..(era sa uit, la prima sesizare, au verificat si dat cu spray la urma..exact pe bucsele de la brat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

dati cu sapun de vase lichid.la mine a mers.dar sa nu va asteptati sa tina o vesnicie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pe la sf lui noiembrie nu a mai scartait nimic la mine. Sunt curios daca la primavara, cand se mai usuca drumurile, va reapare zgomotul. Oricum ar fi, nu consider solutii (nici macar temporare) datul cu spray. Ce naiba..tata nu facea asa ceva la dacia lui in tinerete :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand scartaiau/troncaneau toate crezi ca mai auzea zgomote din astea de finete ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum s-a uscat afara, a revenit zgomotul: mai puternic, mai vanjos :) ...: 

 

acuma se audea in partea dreapta. In film am procedat la fel ca in primul, capota sus, balans pune fata prin apasare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand te mai duci la reprezentanta sa ti le schimbe "iar" , spunele sa ti la "pudreze" cu grafit (praful ala pt yale) inainte de montare .ar trebui sa tina mai mult .

sau (scuze de off) sa le breveteze (scartaiturile) cum au facut cei de la renault cu greierashii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

si eu aceeasi problema . inteleg k solutii nu exista , decat temporar, daca gaseste cineva bucsele potrivite  sa ne lumineze!  un coleg a folosit detergent de vase ? sunt curios ce marca !? :) cred k o sa incerc si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu aveam scartaitul acela deranjant pe fata, am schimbat bucsele mari(Lemforder) si mici(Moog) si am scapar de tot de zgomot. Bafta si voua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 se schimba usor sau trebuie un ditamai atelieru " cu oameni priceputi " sa rezolve problema ? cat costa toata treaba 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba usor dar ai nevoie de presa si de un mecanic priceput, mai greu intra cele mici pt ca au acel umar. eu am dat 200 cu totul, din care 70 manopera si 130 cele 4 bucse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La G6 bucsele de pe bara de torsiune nu sunt livrabile separat,sunt vulcanizate pe bara de torsiune.

post-64586-0-13265000-1364053888_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aham , deci e mai " bn " . trebuie schimbata bara de torsiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!