Jump to content

Probleme (Touareg 7P)


RobertS
 Share

Postare recomandată

La 61.000 km schimbat, in garantie, la Midocar Vitan, cap de bara, dreapta. Cam repede, tinand cont de faptul ca nu am facut off-road cu ea. Si cam de putin timp a inceput sa se auda, timid, si pe stanga... Voi ajunge cu ea, daca se amplifica sunetul.  Sistemul start-stop, nefunctional (nu ma deranjeaza) ...Ambele becuri de pozitie pe spate schimbate la aproximativ 30-40.000km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu stiu daca sunt probleme... am 2 intrebari:

- inca de cand am luat masina (am 3500 km cu ea acum), cand si cand imi scartaie cand franez, in mers. Ultima a fost acum 2 zile, dupa un drum mai lung, ploua tare si incepuse sa scartaie si mai rau decat de obicei. Ii trece din senin cand vrea, nu face mereu. Ce sa fie oare? Parca am impresia cateodata ca nici nu franeaza cum trebuie... Nu s-or fi tocit suficient placutele? In 3500 de km cred ca se rodau... zic eu. 

- inca o problema, cand stau pe loc si invart rotile mult, se aude un sunet rapid la un moment dat, tot un fel de scartait. Nu apare mereu... asta de la ce-o mai fi? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu fie ABS.

Dar cum adica stand pe loc invarti rotile mult ?! :sly:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei da ABS! :D 

 

Adica ia la maxim stanga sau dreapta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,Invartit mult rotile" in nici un caz nu intelegeam ca de fapt invarteai volanul si bracai rotile... La asa descriere e greu de inteles ce auzi si mai ales unde auzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca te referi la scartaiul [mai mult parca o frecare de piese metalice] cand intoci rotile pana la maxim (pe loc sau la intoarceri), vezi ca genul asta de problema tehnica din fabricatie, o avut-o Passatul B6 la inceputuri, de prin 2005 pana prin vara lui 2008, pe urma in ultimii pana la B7 au rezolvat problema. Nu am auzit la Touareg pana acum ceva similar.  Daca ai rabdare cauta pe forumul de Passat B6 ca o sa gasesti niste topic-uri de prin 2005-2008.

Modificat de ECL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am ajuns la 20.000 de km si in afara de cativa greierasi care apar si dispar prin montanti, nicio problema.

Sunt curios totusi cat o sa ma ajunga prima revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15-16 mil pbn filtre/ulei/stergatoare , pe la 35k am schimbat eu placutele fata daca te prinde si revizia lasi 40 mil :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai luat stergatoare de la reprezentanta ? Ohoho, nababule.

Eu de ani de zile iau doar de la magazinul de piese din coltul blocului. La jumate de pret fata de reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le-am schimbat la ei sunt optionale te intreaba , ale mele sunt ca noi si acum . Nu am pus pret pe 1 set stergatoare probabil iesi mai ieftin cu o comanda online .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai avut un becul de la stopul spate dreapta ars.

Am şi eu problema asta. Când plouă sau când o scot de la spălătorie îmi apare în bord Check right tail light , dar îmi mai şi random în zile frumoase cu soare. Dacă opresc motorul sau dau comutatorul de lumini pe 0 apoi pe AUTO/lumini de poziţie îşi revine. Acum câteva zile am desfăcut becul şi m-am uitat pe la firicele să nu fie vreunul ciupit sau ceva şi de atunci nu mi-a mai apărut. Poate fi vreun bug din soft?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

A mai apărut o problemă, cred. Nu mi se mai închide plasa de la panorama de tot. Rămâne la 10cm de închidere totală. Dacă apăs pe butonul de închidere se duce până la capăt apoi revine la 10cm în spate. Vi s-a mai întâmplat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate se izbeste de o mizerie ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut baieti si bine v-am gasit!

Desi activez pe forum de peste un an ca posesor de Tiguan, e prima mea postare in aria Touareg pt ca de aprox. 2 saptamani Tiguanul s-a transformat intr-un buy-back pt un Touareg Edition X cu ceva optionale pe el, dintre care cel mai important pt mine este pachetul cu suspensia pneumatica.

Dupa 2 saptamani si cam 500km au aparut si intrebarile, din pacate pe aria cu probleme. De ce?

Pentru ca am senzatia ca masina are o vibratie aproape subliminala, mai mult ca o rezonanta, sesizabila in volan si schimbator, in special la viteze si turatii medii, prin oras.

Cand accelerez, vibratia se transforma in huruitul motorului, cand revin la mers lejer, reapare.

In plus, la viraje in acceleratie (in sensuri giratorii sau strazi cu colturi mai largi), mai apare un zgomot ca o vibratie scurta, rezonanta, care e legata de bracarea rotilor. Ca atunci cand virezi pe loc pe cauciuc sau linoleum.

Anvelopele sunt pe 19.

Sa fie o rezonanta de la suspensia pneumatica?

Binenteles ca cei dela VW mi-au spus ca e o vibratie normala a motorului V6.

Stiu ca masina e noua si am convingerea ca se vor apare schimbari, sper in bine, odata cu rodarea motorului si a anvelopelor.

Ca sa puna paie pe foc, un amic mecanic mi-a zis ca poate fi convertizorul de cuplu care da acea vibratie.

Era sa uit: vibratia e sesizabila pe asfalt bun calitativ; pe asfalt mai aspru sau gropi nu e sesizabila deloc.

Modificat de Danmarc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simti cum lucreaza torsenul, sau daca preferi diferentialul central.

oricum e ok, asa e si al meu de cand l-am luat, si acuma imediat face 30k km si e problem free.

Modificat de mecea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata nu ma agit, e mult prea nou si, repet, traiesc cu convingerea ca lucrurile se mai aseaza dupa rodaj. Asa am patit si cu Latitude-le acum trei ani, cand avea o vibratie subliminala pe la 90-100 de o simteam in dinti si maxilare si acum toarce ca un pisic.

Probabil ca, fiind o masina foarte bine antifonata, simti si auzi chestii care, la o alta masina, ar fi estompate de zgomotul general.

Multumesc mecea pentru raspuns; foarte utile si postarile din aria "Masina mea"; cam aceleasi dotari le am si eu si, pana acum, cam aceleasi concluzii legate de ele, mai ales de "Area view".

Ai putea sa detaliezi putin ideea controlerului Audio-Video?

Nici eu nu am 850 pe masina; fiind editie speciala (Touareg X), am luat ce ofera VW "la pachet".

Modificat de Danmarc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai urmarit-o putin; vibratia cea mai evidenta (mai mult zumzet) e la 1500 de ture si se percepe in treptele mici de viteza. La turatii mai mici e silent, la peste deja incepe sa se auda mai pregnant motorul.

Nu prea am avut timp dar o sa dau o tura si pe la vulcanizare sa vad presiunea.

Apropo', care stie? Cat de exact este manometrul de la compresorul cu care e echipata masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai am un compresor cumparat cu un chit de reparatie pana de pe vremea cand aveam bmw, amandoua indica la fel, ori sunt precise ori au aceeasi deviatie, dar eu parca as merge pe pri a varianta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai apărut o problemă, cred. Nu mi se mai închide plasa de la panorama de tot. Rămâne la 10cm de închidere totală. Dacă apăs pe butonul de închidere se duce până la capăt apoi revine la 10cm în spate. Vi s-a mai întâmplat?

Am patit chestia asta azi; nu voia sub nici o forma sa vina perdeaua pana in fata. Cand m-am uitat mai atent, trapa era ridicata (nu deschisa, doar ridicata de la mijloc). Se ridicase atunci cand am deschis toate geamurile din cheie ca sa se aeriseasca putin. Cand am coborat trapa s-a inchis si panza pana la capat.

De 2 sapt tot rasfoiesc prin carte si aflu mereu chestii noi. Ieri am descoperit sertarele de sub scaunele din fata :).

Misto masinuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Zgomotele "ciudate" incep sa scada incet-incet.

Pasul 1: verificat presiunea la roti; desi dealer-ul m-a asigurat ca a fost pregatita complet pt vanzare, inclusiv presiune la roti, am descoperit cu tristete ca a fost vrajeala. Ieri am verificat-o si era 3,7 pe fata si 3,8 pe spate. Nu ma mir ca simteam toate crapaturile in asfalt, plus huruit la viteze de autostrada. Pe bucata de beton dintre Fundulea si Bucuresti era imposibil de conversat in masina la 140km/h.

Coborat la 2,3 si 2,5 (plus re-echilibrare dupa primii 1500km) si lucrurile incep sa se schimbe in bine.

Pasul 2: am facut vreo 1400km in 3 zile si rodajul isi spune si el cuvantul. Masina incepe sa-si dea drumul, e din ce in ce mai elastica si mai prompta in raspunsuri.

Scartaitul la viraj e inca prezent si aici se pare ca tot rotile pe 19 ar fi de vina. Mai vedem.

Daca tot am vizitat service-ul de roti, am arvunit si anvelopele de iarna; cam intristatoare scorurile la anvelopele pe 19.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A mai apărut o problemă, cred. Nu mi se mai închide plasa de la panorama de tot. Rămâne la 10cm de închidere totală. Dacă apăs pe butonul de închidere se duce până la capăt apoi revine la 10cm în spate. Vi s-a mai întâmplat?

Am patit chestia asta azi; nu voia sub nici o forma sa vina perdeaua pana in fata. Cand m-am uitat mai atent, trapa era ridicata (nu deschisa, doar ridicata de la mijloc). Se ridicase atunci cand am deschis toate geamurile din cheie ca sa se aeriseasca putin. Cand am coborat trapa s-a inchis si panza pana la capat.

De 2 sapt tot rasfoiesc prin carte si aflu mereu chestii noi. Ieri am descoperit sertarele de sub scaunele din fata :).

Misto masinuta.

Era altă problemă la mine. Clema de prindere de la perdea din dreapta era ieșită și bloca șina. Nu știu de ce a ieșit de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, sunt proaspatul proprietar al unu Touareg Hybrid si am multe necunoscute despre masina. Fiind prima mea masina, abia incep sa descopera ce inseamna un automobil. O sa postez de la cele mai simple intrebari pana poate la ceva mai complicate, dar va rog sa am ajutati sa ma intelegeti. Asadar si prin urmare:

-in acesta dimineata in drum spre birou am observat sa nu imi sta cuplat mai mult de 3-4 minute incalzirea in scaune... aveti idee de ce ? si in plus de asta mi-a fost semnalat ca stop-ul din dreapta nu imi functioneaza jumatate din el, dar cand m-am oprit la birou sa ma uit, functionau ambele perfect.. idei ? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Cum merge Hybrid-ul? Cata benzina l/100 km consuma real in traficul din Bucuresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu am avut probleme cu incalzirea in scaune a doua iarna nu se mai oprea si frigeau de sareai de pe scaun,ambele scaune fata

au schimbat ambele tapiterii fata problema fiind la senzorii de la plasele termice

Adoua problema am avut-o cu "Area view".camera de pe fata nu mai functiona,au schimbat-o si acum cand este mai frig ramane albastra cateva secunde dupa care se aprinde

Alta problema ar mai fi cu sistemul Dynamic Light Assist care pe autostrada orbeste camionele de pe contra

De saptamana trecuta nu mai vrea sa se inchida si deschida de la senzori trebuie sa folosesc cheia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!