Jump to content

Proceduri VAG COM la Golf IV si Bora


misulikkk
 Share

Postare recomandată

Se poate activa "iluminarea bordului la punerea contactului" pe Octavia1 (masina din semnatura)?

S-a incercat prin indicatiile din procedura postata mai sus, (folosind VCDS) la citirea canalului 19 apare in primul camp:Error

Postez si o procedura gasita pe net , daca o confirma cineva, poate o adaugam la "culegere".

Activare lumini de zi Octavia 2 (facelift)(1).pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nicio legatura cu Octavia 1. ... e pentru masinile din generatia urmatoare, care au centrala electrica.

Revenim - in primul rand, posteaza codul clusterului care il ai tu, dupa aceea vedem ce se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu este cel "inrosit" , atunci am sa pun tot log-ul din autoscan.

Address 17: Instruments Labels: 1U0-920-xxx-17.lbl

Part No: 1U0 920 841 B

Component: KOMBI+WEGFAHRSP VDO V06

Coding: 19113

Shop #: WSC 31480

VCID: 30656164F0384CE

TMBCX21U7xxxxxxx SKZ7Z0A1188140

No fault code found.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

iluminarea acelor, ceasurilor, display-ului doar cu cheia in contact se poate activa si la mine pe 1J0 920 826c VDO V13?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este cineva din constanta care poate activa aceste functii?daca da astept un pm cu pretul pentru aceasta functie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DarkAvenger183

Salutare,

am cautat o gramada, dar nu am gasit de unde/cum se activeaza functia "Range" din computerul de bord.. stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate doar pe anumite ceasuri, nu toate suporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DarkAvenger183

am citit si eu ce era pe acolo.. nu am gasit ceva concret, dar pe la pagina 90 si respectiv 92 e ceva interesant "difera in functie de marca bordului - respectiv $416 sau $381". Asta inseamna ca setarea e facuta in EEPROM, pe una din cele 2 adrese in functie de "marca bordului"; la pagina 92 zice C1 to E1;

Pai dezlegarea misterului setarilor in hexazecimal: Intre hex C si hex E este 1 BIT care este 0 in loc de 1;

E bine sa ai un backup de la EEPROM-ul original, dar daca nu cauti care din cele 2 adrese contin hex C1 si le editezi in E1. 

Stie cineva cum se apelează prin diagnoza EEPROM-ul de la instrumetul de bord? Poate din mai multe idei gasim si dam "liber" sa isi poata activa oricine doreste functia "range"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an e masina ta, ce bord ai si ce interfata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

imi poate spune cineva daca pot activa "welcom" la golf 4 1.9 tdi 2003? martorul imobilizatorului apare in vitezometru dar nu am display mare.cand deschid usa imi apare doar o masinuta mica.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca nu ai computer de bord...unde sa scrie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are display, dar nu mare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am computer de bord dar nu cel mare,in concluzie merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara, sunt nou pe forum si de curand proprietar de golf 4....m-ar interesa si pe mine: 

 

Pentru incuierea usilor la 15 km/h si deschiderea in momentul in care scoti cheia din contact

 

Se poate la un golf 4 an fabricatie 1999? Cineva din Pitesti/Arges care se pricepe la asa ceva? cam cat ar  costa? Multumesc!

 

• 

•   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate. Cauta in aria prestari servicii - pe cineva pe langa tine.... sau mergi la intalniri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu mai de curand un Golf 4. Am cheie tip Briceag dar nu merge inchiderea centralizata. Merge doar din broasca de la usa sa se inchida/deschida toata usile. La inchidere, cand rasucesc cheia in partea dreapta se incuie toate usile. La deschiderea usilor, cand rasucesc in partea stanga, se deschide doar usa soferului si trebuie sa mai rasucesc inca odata sa se deschida toate usile. Exista vreo procedura cu vag-com cand rasucesc in partea stanga cheia sa se deschida din prima toate usile? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie vazut daca nu este activa functia de deschidere doar a usii soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exact unde trebuie sa ma uit cu vag-comul ? Cumva pe instrumente la adaptari sau centrala confort ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, vezi ce are...46 Confort sau 35 Centralizata - si posteaza codingul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina cand am cumparat-o nu mergeau nici geamurile electrice, nici inchiderea centralizata, nici lumina in plafon. Am cumparat un modul confort dupa ce am constatat ca masina nici macar nu avea un modul macar defect dar sa fie montat. Am luat un modul confort si geamurile merg normal. Problema care ma deranjeaza mai mult este faptul ca masina are doar o singura cheie. Am urmat niste pasi pentru adaptarea telecomenzii, dar nu am reusit deoarece eu avand o singura cheie, pe vag-com am aflat undeva la adaptari pe instrumente la chei vechi : 3. Am incercat sa adaptez cheia, adica am vrut sa fac sa mearga inchiderea centralizata, dar nu reusesc de nicio culoare. Nu stiu unde pot gasii codul pin de la cheie. Am incercat si prin alte metode si de aici si de pe YouTube, dar tot nu am reusit. Aveti cumva idee cum pot afla codul pin de la cheie sau alte tutoriale de activare a inchiderii centralizate? Mentin din nou ca am doar o singura cheie la masina si este tip briceag. Va Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!