Jump to content

Sfat cumparare Octavia 2 SH - pareri tehnice la obiect


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

poate ma insel, dar stiam ca maneta cutiei DSG are placuta inscriptionata "DSG" pe ea. Adica ceva de genul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haha, cunosc masina, e fosta masina a mamei sefului meu (doamna a decedat acum cateva luni...) e gresit in anunt, cutia nu e dsg6, e tiptronic garantat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic,ma duc sa o vad maine,si vroiam un sfat,dar nu cred ca e tiptronic dupa cum arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti zic sigur ca e tiptronic, nu e dsg. Cunosc personal masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca tot o stii ,e corect ce scrie in anunt,are ceva probleme?

Km?

A suferit vreun accident?

Asta numai daca poti sa-mi spui ,sa nu zica seful ceva....

Modificat de geapsy1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca proprietarul a scris din confuzie sau necunostinta faptul ca este DSG. Daca a scris ca sa pacaleasca pe cineva...urat din partea lui. 

Modificat de aTThEEnd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probleme nu are de niciun fel la motor sau la cutie dar e posibil sa aibe probleme de ordin estetic.. Km sunt reali, femeia a fost doctor...nu stiu reviziile pe unde le-a facut sau daca are carte service

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok am inteles,si daca este tiptronic nu este buna???sau era mai buna DSG ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@attheend - a fost din nestiinta din partea celui care a pus anuntul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e mai fiabila o automata clasica fata de un Dsg

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms pt informatii,ma duc sa o vad maine,o vinde "un prieten" de-al sefului tau ,el nu vine decat sa semneze actele,pretul este cam mare avand in vedere ca nu are taxa platita,dar poate mai lasa ceva.


O sa revin cu impresii maine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa stau sa zic toata povestea pe forum? Da, seful meu nu are timp si a dat-o catre persoana cu care a lucrat cand si-a luat ultima masina. Octavia a fost a mamei lui. O sa vinda si Passatul lui 2.0 tdi dsg 2006. Acum are Touareg 3.0v6 tdi dsg. Eu vand Octavia mea chiar acum si imi iau Audi A6 2013, tot prin persoana aia. Suntem de fapt niste samsa.ri obiditi.

Mai bine ma abtineam de la orice comentariu si te lasam sa te zbati crezand ca aia e cutie DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vrut sa te deranjez,scuze.Nu am facut nici o aluzie urata cu prietenul,povestea pe care mi-a spus-o a fost aceeasi cu cea a domnului cu care am vb la tel.eu am cerut doar o informatie referitoare la tipul motorului si cutiei,am aflat mai mult de atat si-ti multumesc,daca imi place o iau,scuze inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, scuze si eu ca am reactionat asa - mie mi-a sarit in ochi cand ai intrebat octavia fsi 2005 si de aia eram curios pt ca nu-s multe din astea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina s-a dat, nu stiu daca tu ai luat-o sau altcineva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua,

 

Planuiesc cumpararea unei Skoda Octavia 2, motorizare benzina, minim 120 CP, fabricatie minim 2010, candva la inceputul anului urmator. Bugetul este de maxim 10.000 de euro iar ca dotari am in vedere: climatronic, tempomat, oglinzi electrice si incalzite, eventual alarma. Masina o voi cumpara si inmatricula in Ungaria deoarece aici lucrez. Am inceput sa caut si pana acuma ce am gasit si se incadreaza in ceea ce caut sunt 1.4 TSI 122CP (majoritatea) si 1.8 TFSI de 160 CP cu cutii DSG si aproape toate au peste 130.000 km. Intrebarea este daca e rentabil sa cumpar o Octavia in aceste conditii. Nu cunosc prea bine motoarele pe benzina si ce probleme au si mai ales nu cunosc ce probleme pot sa apara la DSG la asa numar de kilometri. In trecut am condus Octavia cu motoarele de 1.9 (masina avea peste 360.000 de km si mergea perfect, doar peste 140 km/h constant, consuma un pic de ulei) si 2.0 CR 140 CP insa cu cutii manuale cu 5 respectiv 6 rapoarte. 

 

Nu am in vedere diesel deoarece la 20.000 km/an cat preconizez ca voi parcurge (din care destul de mult in oras - Budapesta) nu renteaza.

 

Din moment ce anul acesta in niciun caz nu am de gand sa cumpar masina, am timp berechet sa caut si sa ma documentez, de aceea as fi recunoscator pentru orice sfaturi referitoare la acest subiect.

 

Stima. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor,nu am mai intrat de mult pe acest forum,cam de cand aveam Golf 3 GTI 2,0.

 

Sunt pe cale sa achizitionez o Skoda dupa muuuuulte cautari si nehotarari,teste cu fel si fel de masini,dezamagiri peste dezamagiri,am ajuns la Skoda Octavia 3 de care sincer sa va spun am fugit in prima faza, datorita brand-ului Skoda(o prostie in capul meu)

 

 

Cam asa ceva mi-as dori.Ce ziceti de aceasta masina ?

 

 

http://olx.ro/oferta/skoda-octavia-3-ID4GluO.html#ba0331fd81;promoted

Modificat de andreas 38
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din start ar trebui sa eviti acest anunt din urmatoarele motive:

- anunt mincinos, proprietarul minte ca vine skoda O3, de fapt este O2 FL dupa cum spunea si loghy

- cu siguranta nu are 123.000 km.

- este din Pitesti (toata lumea stie ce fel de "baeti" vand masini in Pitesti)

 

Dar astea nu sunt motive sa nu o vezi, sa o testezi, sa i pui intrebari diverse. De unde a fost adusa, cand, istoric service, etc etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna, caut si eu sa imi schimb masina, am un buget destul de mic dar poate fi marit daca merita ceva. Nu caut ceva special ca si caroserie, adica sa fie usoara si puternica sau pretabila la tuning (motor).

Sunt fan vag si am avut multe bune si rele, vream sa mai schimb dar nu stiu pe ce ca am toate masinile dupa 2005 sunt pasta din vazute, probate si auzite. De aceea ma gandeam la skoda O2.

 

Initial am scris pe Google ceea mai echilibrata masina, si mi-a dat seria 1 de la bmw, dupa care am scris cel mai puternc diesel si mi-a dat tot bmw, si asa am gasit de bmw 123d care are motor de 2 litri si dezvolta 204 cp adica peste  100 cp pe litru + ca are masa cel mai bine repartizata 50 fata 50 spate.

 

Dupa care am gasit plin de B6 si stiind cat de dezastru sunt la bugetul meu am zis pass. Chiar si cateva passaturi CC am vazut daravand acelasi motoare am zis nu.

 

Ar mai fi audi a3 sportback care imi plac sau chiar un A5 mai sarac si cu eforturi bugetare :) .

 

Acum ce ii drept ca mie imi plac de la skoda 2 modele, yeti de care nu as avea bani (in 4x4 tdi) si skoda RS TDI care ptr mine arata super si are cam tot.

 

Eu sunt in franta si masina va fi utilizata aici, am gasit cateva dar inca trebuie sa ma mai documentez despre motoare.

 

Oricare va fi, cu siguranta va fi upgradata pe partea motorului si va sari de 200 cp. Acum merg cu passatu cu 188 cp.

 

Deci cum ziceam nu sunt fan TDI CR, prea moale si redusa la upgradari tuning din cauza pompei.  Pe cand TDI PD, ii mai exploziv si preabil la tuning.

 

Intrebari :  Ce cod motor au skodele o2 RS 2.0 TDI 170 cp pompa duse si pana in ce an se fabrica? stiti eventual ceva detali despre injectoare sau turbo?

 

In final credeti ca o astfel de achizitie ar fi la asteptarile mele? Cel de 170 cp mai are probleme la chiulase din cauza axelor ? Are filtru de particule.?

 

La ce prêt real se invarte astfel de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L.E

 

Da deci toate au filtru de particule, din cate am citit cica ar mai fi probleme cu volant, injectoare si consum de ulei sau motorina in excès.

 

Am gasit una aproape ii chiar singura in zona http://www.leboncoin.fr/voitures/829392442.htm?ca=12_s la bani ok. Ce sa ii verific cu vcds daca merg saptamana asta sa o vad?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei o masina frumoasa, fiabila, potenta, cu un raport foarte bun calitate / pret si care iese din tipare ? Ia-ti o honda civic (2007-2008) 2.2 ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut, aproximativ 9 luni o skoda octavia rs tdi pd (2007.09) si am vandut o din cauza dpf ului, care se regenera destul de des din cauza mersului prepondrent in oras...ajunsesem sa fac maxim 200 km urban. Incefca sa se regenereze, nu reusea si eram nevoit sa ies cu ea pe autostrada sa merg constant cativa km, pt ca apoi sa si revina. Aveam si varianta dpf off si anulare din soft, dar nu am vrut sa fac asa ceva. Masina avea cand am luat o 170 k, dar fusese manarita. In realitate erau aproximativ 250 k. Mai nou am inteles ca exista o solutie de la liqui molly care se pune in rezervor si se rezolva pb regenerarilor. Masina era inchegata, fara greieri si placuta la condus...La pb cu dpf ul cred ca a contribuit si rescrierea softului, desi citisem pe aici ca vor fi pb cu dpf ul. Ulterior, inainte de achizitia octaviei 1.8 tsi (care nici ea nu e perfecta, haleste ulei bine de tot), am cochetat cu un e90 2006 automat cu dpf off, dar in comparatie cu rs ul era mult mai slaba, nu era la fel de violenta in demaraj, iar directia foarte grea. Fumul pe care il dadea pe evacuare mirosea ca la o raba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte faina Octavia RS la anul ala .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!