Jump to content

Golf 6 - Audio upgrade


Rave
 Share

Postare recomandată

Tweeterul din fata nu se poate scoate decat daca dai fata de usa jos.

 

L.E: 

Modificat de prunaionutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am rezolvi bine de tot după demontate 3 cleme rupte si constat ca tw nu merge . L-am probat cu o baterie si nu bazată nu se misca azi i-l mai desfac o data dacă am timp si i-l testez cu o improvizație mufă jac in tel... Si alta boxa sa vad dacă casetofonul da semnal pana la mufă . Multumesc de ajutor. Cam așa arată fata de Usa si uitat-o se jegu asta de tw care nu merge :)))[smokey_in_efect@yahoo.comattachment=420601:ImageUploadedByTapatalk1392358248.254228.jpg]post-131031-13923582609431_thumb.jpg

post-131031-13923582467708_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde pot gasi un tweeter [sau toata piesa cu sita mufa si cei mai are ea ] . Nu prea conteaza daca este sh sau noua doar sa fie cu acelsi specificati, sau kit complet 2 bucati.  

Mar ajuta enorm daca puneti si preturi sau linkuri. Multumesc anticipat.

Modificat de sevtgv25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari, imi poate spune cineva ce model de cd player e asta?

post-132736-0-46235300-1392747213_thumb.

 

E pus pe un Golf 6 highline, in anunt scrie ca e navigatie dar evident nu are ecran color si pare a fi luat de pe un Golf 5.

 

Later edit: am gasit, e RNS 300 si pare a avea navigatie, dar nu inteleg conceptul de navigatie pe ecran alb-negru...

 

Si mai later edit: este si un topic dedicat acestui aparat pe forum, in caz ca mai intereseaza pe cineva: http://vwforum.ro/topic/92729-vw-radio-navigation-system-rns-300/

Modificat de Nethar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare tuturor

de la o vreme ma bate gandul montez un subwoofer care sa mai contribuie cu ceva joase.

n-as vrea sa montez un adaptor High-Low si studiind pinout-ul de la RNS-ul 310 din dotare am dat peste urmatorii pini:

3. Multi-pin connector 3, 12-pin, for telephone and microphone signals

2 – AUX output, audio, right
3 – AUX output, common signal earth

8 – AUX output, audio, left

link

 

stie cineva la ce se refera acest Aux Output?

n-am vazut nicaieri vreo referinta ca ar putea fi folositi pinii astia, insa nu strica sa intreb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca pastrez casetofonul original si imi schimb boxele si  tw rezolv ceva 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca pastrez casetofonul original si imi schimb boxele si  tw rezolv ceva 

raspunsul il poti deduce de aici

 

Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, difuzoarele fata de la Dynaudio au aceeasi mufa ca si difuzoarele normale de pe masina? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am o mica problema cu navigatia dupa 6 gtd , nu reusesc sa copiez muzica dupa stick . Ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza cu navigatia, sau spune-ne macar modelul.

Daca nu e RNS 510 nu are HDD. Daca este, fisierele trebuie sa fie .mp3 sau .wma (posibil si .wav).

In lista de melodii, apesi butonul din dreapta melodiei, o sa-ti deschida o casuta mica cu un meniu si alegi de acolo "Copy to HDD", la fel si la foldere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In lista de melodii, apesi butonul din dreapta melodiei pe care vrei sa o copiezi, o sa-ti deschida o casuta mica cu un meniu si alegi de acolo "Copy to HDD", la fel si la foldere.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm ciudat , eu am bagat stick-ul in spate si nu apare nimic e un kingstone de 16 gb .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"dupa stick"? Poate de pe card.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in torpedoul masini sunt 3 mufe 1 iphone , 1 auxiliar si 1 de stick .

Modificat de florynb92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fie formatat FAT 32 ca sa-l vada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca se poate copia muzica pe hdd-ul rns-ului prin mdi. Doar de pe sd card.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Va salut si aici...

 

Se ia un golf 6 si se vrea upgrade la sistemul audio...unul foarte performant (se va prezenta in curand)...Tin sa precizez ca sunt partipant la concursurile de profil (car-audio )de cativa ani.

Nu discutam de sistemul de pe golf ca nu are rost...dar discutam despre bluetooth si afisarea senzorilor pe RCD 310.

 

Pentru a nu pierde afisajul senzorilor si bluetooth initial am cautat o unitate de fabrica VW care sa dispuna de o iesire low-level sau fibra optica si nu am gasit nimic tinand cont ca am procesor de sunet imi era suficienta o iesire de genul acesta si pastram si toate utilitatile masinii,dar nu am gasit sau nu am cautat eu bine?

Exista vreo unitate cu iesire rca sau optica audio??

 

Exista ceva adaptari pentru a nu se pierde bluetoot si afisaj de senzori in cazul in care iti schimbi unitatea din bord?

 

Pentru comenzile pe volan am gasit modul adaptor pentru VW-ALPINE si functioneaza absolut perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iesire low are rns510 .... se modifica din vag com. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Vad ca s-a tot discutat de sistemul dedicat Focal pentru golf 6.

Acum 2 luni mi-am montat initial partea fata Focal iar sunet s-a schimbat in foarte bine, un bass puternic si plin iar inaltele exact dupa placul meu.

La 2 saptamani am montat si partea din spate, dar de acelea nu sunt foarte multumit.

 

Stie cineva de ce pe fata sunetul e clar, basul e atenuat la putere mare pentru claritatea sunetului  iar pe spate nu?
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune mi mai multe te rog despre iesirea low de pe rns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut baieti...urmeaza un proiect interesant pe partea de car-audio...

Am cateva intrebari si va rog sa ma ajutati daca puteti...

 

1.am reusit sa incorporez cat am putut de frumos cu o rama double din de golf 5 si dvd-ul 1din si controlerul de la procesorul de sunet...intrebare...stiu ca exista un capac de protectie pentru unitatile rns si as vrea sa vad daca se potriveste totusi...ma ajuta cineva cu un link?

 

2.renuntand la unitatile vw am renuntat evident la afisarea senzorilor pe display ul unitatii...se pot coda cumva sa se afiseze pe cb???am vazut in trecut un filmulet in care senzorii se afisau pe computerul de bord..

 

3.aceeasi poveste cu bluetooth-ul ... functioneaza perfect doar ca nu mai aud vocea in difuzoare deoarece am anulat unitatea...nu exista un difuzor separat care sa se poata lega la modulul bluetooth? sau renunt complet la el si folosesc modulul bluetooth de la dvd-ul Alpine?

 

PS..in poza cu el montat pe masina este alta rama adaptoare ( am incercat 5 tipuri diferite)

post-143327-0-87692600-1416339344_thumb.

post-143327-0-34422600-1416339346_thumb.

post-143327-0-11970300-1416339347_thumb.

post-143327-0-26534000-1416340731_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

O sa ai o mare problema, mai exact toata caldura degajata de aeratoare o sa bata in display. Se poate distruge display-ul.

Poti incerca ceva realtiv nou pentru Romania, si anume CAR-PC. Exsita placi de baza mini-itx (foarte mici) ce au o calitate a sunetului foarte buna. sau poti folosit SOC-uri gen Cubieboard si spatiul ocupat ar fi de 5-6 ori mai mic decat un RNS.

Ca interfata atat pentru Windows cat si pentru Linux exista Centrafuse ce arata foarte bine.

Un mare avantaj al unui CAR-PC  este faptul ca poti face mult mai multe si cu o viteza mult mai buna decat un RNS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru protectie poti folosi asa ceva:

http://www.navishop.nl/volkswagen-rns-navilock-passat-3c0-3t0-p-10694.html

 

Senzorii nu cred ca mai ai sanse sa ii recuperezi cumva si bluetooth, daca ai trecut la Alpine, foloseste-l pe al lor. Merge destul de ok.

Si poti sa inversezi pozitia lor in bord, sa pui procesorul deasupra player-ului ca sa se poata deschide ecranul peste procesor si pana in aeratoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!