Jump to content

Golf 6 - Audio upgrade


Rave
 Share

Postare recomandată

Cauta pe google "difuzoare auto Hertz EV165L5". Eu din astea am pus cu inele din mdf si adaptoare pentru mufe ca sa nu tai firele si sunt multumit de ele. Important sa se potriveasca fizic, impedanta, putere, sa fie compatibile cu aparatul de pe masina. Am impresia ca boxele de pe golf au diametrul tot de 16,5, astea ar trebui sa mearga si pe golf.

Dar poti sa mergi pe alte marci care sunt peste Hertz, depinde de ce asteptari are fiecare.

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ce dimensiune au difuzoarele din usile din spate la Golf 6? 13 sau 16.5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista vreo sansa sa montez boxe aftermarket in usile din spate fara inele adaptoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mare mi-a fost surpriza sa constat ca de fapt am boxe in usile din spate. Asta dupa ce am comandat unele oem de pe ebay si astazi mi-au ajuns :))

Masina a venit din fabrica cu RCD210 si nu mi-a trecut prin cap sa verific daca sunt sau nu boxe in usi, nu ma asteptam vag sa puna chestii in plus pe masina fara sa ceara bani pe ele.

Constatarea am facut-o doar uitandu-ma cu o lanterna prin gaurelele din usa, nu am dat capitonajul jos, dar se vad clar acolo difuzoarele. Banuiesc ca pentru a le face functionale trebuie sa cumpar niste mufe si sa trag cabluri, dar nu stiu cum si pana unde.

Imi poate explica cineva cum se trag acele cabluri si de ce mai am nevoie?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cablurile se trag din usa, prin stalp, pe sub prag pana la HU. Ai nevoie depini la trecerea prin stalp. Totusi desfa usa si vezi sa nu ai firele trase pana in stalp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi-a venit masina din fabrica cu rcd 210 si aveam boxe in spate dar nu aveau firele trase. A trebuit sa trag fire direct de la boxe pana la hu. Recomand ca achizitionezi si mufa la care legi firele si intra in boxa.

Va fi util in special daca pui si tweetere. Recomand si niste tweetere ca sa fie sunetul cat de cat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu parca as zice ca am si tweetere acolo, dar nu bag mana-n foc ca nu prea se vede , trebuie sa desfac usa. Oricum in final cred ca tot la albundy voi ajunge pt montaj, dar mai intai trebuie sa verific daca am sau nu tweeterele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut si tweeterele si boxele de jos in spate. Am tras doar cabluri si am cumparat mufele pt tweetere si pt boxe. Daca ai boxele de joase, sigur ai si tweeterele.

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat capacul(sita) de la tweeter jos, nici eu nu am tweetere. Problema e ca imediat dupa capitonajul usii e un plastic, fara niciun orificiu unde as putea sa montez un tweeter. Cum se prinde acel tweeter? Direct de capitonajul usii? Sau trebuie sa schimb panourile din interiorul usii cu unele cu loc pentru tweetere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Linistit poti sa renunti la acele tweetere. Respectivele (cele OEM) sunt destul de slabute si pe spate sunt doar pentru a "umple golul", cert e ca in fata nu o sa simti deloc diferenta cu/fara tweetere in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus niste tweetere de pe un passat si le am prins ditect de capitonajul usii, au intrat fest, fata de usa are niste cleme de plastic si se prind acolo. Se simte o oarecare diferenta.nu majora, dar cert e ca se aude mai ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca vindea @mede tweeterele lui oem ca si-a schimbat panourile de la usi, poate nu le-a dat. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au venit tweeterele dar nu pot sa-mi dau seama cum se monteaza in usa. Am dat jos capacul de plastic (l-am rupt evident), in care cred ca ar trebui sa se fixeze tweeterul, doar ca gaura din capac este mai mare. Imi trebuie si alt tip de capac? Al meu are codul 5K0 868 159.

 

post-31066-0-67308100-1391688493_thumb.j post-31066-0-38474500-1391688496_thumb.j post-31066-0-61957800-1391688498_thumb.j post-31066-0-90004800-1391688500_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descoperit problema, in mod normal tweeterul vine cu tot cu un suport din plastic, ca in poza de aici: http://img.alibaba.com/img/pb/093/635/859/859635093_194.jpg

 

Nici eu, nici colegul mede (de la care le-am luat) nu am stiut acest lucru, dar mi-a spus ca imi va trimite si acele plastice, lucru pentru care ii multumesc.

Sper sa fie ultima problema intampinata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt cei care faceti upgrade/umblati la boxe, faceti va rog ceva masuratori (adancime in special).. Ar ajuta foarte mult :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Am achizitionat de curand un g6 care are prob la audio in ce sens, nu imi merge pe partea stanga decat 1 box cea din mijloc , iar pe partea dreapta merg toate 3 adica cele 2 boxe si cea mica , iar pe spate nici 1:) recomandari ceva? Tin sa precizez ca am car kit montat o fi de la el? chiar si cand vb la tel nu se aud acele boxe... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa fata de usa si vezi daca sunt boxele bune si daca nu sunt fire intrerupte sau mufe nebagate pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat cu o lanterna boxa din mijloc nu este nici in dreapta nici in stanga. Masina nu a venit echipata decat cu 2 difuzoare si 2 twitter din care cel din stanga nu imi merge. Se poate sa nu mai desfac fata si sa umblu decta la twitter sau cum il demontez sa vedem ce are ca ma dispera,,,, Mi-ar fi de mare ajutor poze daca are cineva sau sa imi explice putin mai detaliat cum se desface twitter , iar daca nu merge nu am decat sa desfac fata cu totul.,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai demontezi fata de usa, apoi ai acces la twitter. Ai turoriale prezentate chiar aici pe form despre cum se demonteaza fetele de usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat cu o lanterna boxa din mijloc nu este nici in dreapta nici in stanga. Masina nu a venit echipata decat cu 2 difuzoare si 2 twitter din care cel din stanga nu imi merge. Se poate sa nu mai desfac fata si sa umblu decta la twitter sau cum il demontez sa vedem ce are ca ma dispera,,,, Mi-ar fi de mare ajutor poze daca are cineva sau sa imi explice putin mai detaliat cum se desface twitter , iar daca nu merge nu am decat sa desfac fata cu totul.,

La ce te referi cand zici "boxa din mijloc"? Golf 6 nu are mai mult de 2 difuzoare intr-o usa, adica unul mare in partea de jos si unul mic (tweeter) pozitionat la oglinda pt usile din fata si pe tapiterie acolo unde este sita pt usile din spate. Modificat de PLay3R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!