Jump to content

TIPS & TRICKS


RaduI
 Share

Postare recomandată

dar de exemplu, daca am spalatorie auto, de unde as putea sa fac rost de un bidon de licoare pentru spalat motorul?

prima fila

post-20309-1238062944_thumb.jpg

post-20309-1238063112_thumb.jpg

post-20309-1238063128_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 221
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MishuL

    28

  • RaduI

    21

  • MikeRG

    19

  • victori

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

AM REUSIT PANA LA URMA SI MERGE FOARTE BINE CU CARBURATORUL ORIGINAL

NU STIU CE A AVUT PANA LA URMA

NAI RAU E ACUM CA A EXPIRAT INSPECTIA SI NU IL MAI GASESC PE PROPRIETAR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
broscar_valcean

nu stiu daca a mai zis cineva insa conducte de frana la 1303 merg la fix de la solnitza!! se potriveste filetul si le gasesti si la dimensiunile corespunzatoare

inca una.... crucea cardanica de la acelas model merge foarte bine de la golf 3 .... de la alte modele nu stiu ca nu am mai incercat daca s-a potrivit asta.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

de unde ma sfatuiti sa iau piese de typ3 mai ieftine ? mi-ar trebui carbuni de electromotor(6V), cheder de parbiz, ornamentele laterale dininox(sau crom!?), cauciucuri, etc. Mocheta interioara ?

magazinele online din USA sau cele Europene ? Deocamdata am sa incerc la cele autohtone, vedem preturi

problematic e ca masina e din prima generatie, fiind fab '65

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca merge la "tips and tricks" :D

Am gasit la Mega Image-ul local, un fel de pompa de ulei, care va fi foarte buna la pus uleiul in cutia de viteze. Era de vanzare la raionul cu castroane, razatori si alte chestii , probabil pt. ulei de gatit (desi cam dubios,... cu sticla nu poti sa torni ? :) ) .

2 "pachet" la 6 lei.

Ca in poza - se introduce partea dreapta, vertical in sticla de ulei, si se strange cu mana de pompita portocalie, astfel incat uleiul e pompat pe furtunul pompei (are niste valve unidirectionale inauntru ) simplu si eficient.

post-8329-1269180468_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai si probat-o cu ulei de transmisie ? ca ala e muuuuult mai vascos decat uleiul de floarea soarelui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am apucat sa o probez, deoarece nu am avut nevoie sa schimb uleiul ... dar - nu cred ca e o problema - diametrul tubului care se baga in sticla de ulei e de 1cm si cam la fel si tubul de iesire....

Modificat de Komissar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:cool: se incalzeste uleiul in prealabil... :wub: sau in ce are fiecare... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca se face mai fluid ptr. ca-l incalzesti ... poti sa-l arunci direct ! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce parere aveti de Kafer cu motor 1200 ? Ma bate gandul sa-mi iau unul. Vreau sa dau typ3-ul, mi se pare mai frumos 1200-le. Macar pentru broasca gasesc mai usor piese... si mai ieftine

Modificat de costi005
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem o parere foarte buna desigur :

Sa nu mi-o iei in nume de rau, dar gandesti cam superficial - am vazut ca te-ai "dezarmat" rapid in fata Typ3-ului , probabil din lipsa de cunostiinte tehnice, scule, etc , crezi ca cu broasca o sa fie mai usor ?

Deci:

1. Fie iei o broasca buna, care costa de la 2000 EU in sus, in care sa stii ca nu mai bagi bani, etc, si ca poti merge cu ea oricand si oricat. De preferat modelele mai tarzii ( dupa 67 ) deoarece sunt mai evoluate dpdv tehnic, si reperele sunt si mai ieftine ( bine, asta daca nu esti maniac cu modelele f. vechi).

2. Iei o broasca "proiect" - aici intervin cam aceleasi probleme ca la typ3 ... tabla/vopsitorie, frane, directie, mecanica. Este adevarat ca diferitele repere de broasca sunt mai ieftine decat la typ 3... , insa trebuie sa fii atent la un lucru : MOTORUL - reperele de 1200 pt. motor (set motor, de exemplu ) sunt cam de 2-3 ori mai scumpe decat la motorul de 1600.

Deci, in concluzie: gandeste-te bine la cum era Typ3-ul si daca esti pregatit sa intalnesti aceleasi probleme la o broasca... sau mai bine dai 2000-3000 de EU si iei o broasca la care nu te doare capul ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Daca ti-e lene sa mai dai jos motorul, ca picura un pantalonas....post-5543-0-70532300-1291883768_thumb.jp post-5543-0-52144900-1291883791_thumb.jp

Are si un arc inauntru dar nu mi-a mai "primit" poza ca e prea mare

L.E. E bun,am incins motorul si nu curge nimic...L-am carpit si p'asta!

Modificat de mircea_cotiga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
mircea_cotiga

Ma plictisesc si trebuie sa ma mai bag in seama...Mi-am schimbat lampile spate de la Godin. Am pus ce avea ea din fabricatie. Snowflake. Tot ce se vede e din fibra de sticla. Sticla si ea e repro facuta de mine...si am si semnalizare in lampa ca sa nu mai adaug pe bara nimic.post-5543-0-87550600-1305225730_thumb.jp..aaa si ornamentul "nichelat" e tot "loco".

post-5543-0-25604800-1305225809_thumb.jp

o sa revin cu poze cu secvente live...adica cu beacele aprinse!

Modificat de mircea_cotiga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mircea_cotiga

Semnal. pozitie frana... post-5543-0-50399900-1305289895_thumb.jp post-5543-0-85845200-1305289929_thumb.jppost-5543-0-09330500-1305289958_thumb.jp post-5543-0-39988000-1305289978_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

albert_md2004

deci d'aia n-aveai loc inauntru fi-ti-ar pufosenia ta sa-ti fie.......laudarosule....oricum arata super ok....

:icon_thumright: :vaidecapulmeu: :blah_:

Modificat de albert_md2004
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mircea_cotiga

Dap..daca arat, ma laud; daca nu arat, sunt al dracu; daca dau un sfat, ma dau mare; daca ajut, lezez fiinte "sensibile" care vor sa faca pasul spre autocunoastere.

..Daca spun ce gandesc oricum imi fac dusmani(si coroana dupa unii)

Uite d'aia nu vreau sa va mai vad !(nush ce dreac ma bati tu la cap...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mirceo-de vazut nu stiu cat de rar ne vezi pe toti..

:)

imi plac stoapele, si cam tot ce faci tu pe acolo

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mircea_cotiga

Asa se vede de departe, din poze, etc...de "aproape" sunt numai carpeli!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cum se pune ulei in cutie,varianta dealer -service Toyota?F. bun si ptr broasca.

Se ia un bidon gol de 2l (apa,suc).Se pune un cap sifon cu tub,din comert=10 lei.Se ataseaza un furtun la gura capului de sifon.in exterior.Se pune uleiul,2l cu completare ulterioara de 0,5 l.

Se baga aer prin furtun -cu pompa ,compresorul-obtinand astfel cocteilul sifo-ulei,care se introduce prin gaura de umplere a cutiei.Succesuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

stie cineva eventual in prahova/ploiesti o firma care face parbrize? as vrea sa fac un parbriz nou la split, eventual si 2 lunete, duplex, ca ma omoara la ochi cand merg noaptea. si mai nasol e ca nu vad nimic daca vine cineva pe contrasens, si risc sa ma pocnesc de vreun pieton care trece strada. :icon_confused:

am un parbriz in beci, de rezerva, care poate servi ca model, sa nu las masina fara geamuri, idem luneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!