Jump to content

TIPS & TRICKS


RaduI
 Share

Postare recomandată

Mda, asa ar trebui sa fie insa...eu nu am saibele acelea; e doar un distantzor de 2mm (care vine si in kit).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 221
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MishuL

    28

  • RaduI

    21

  • MikeRG

    19

  • victori

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cit trebuie sa fie debitul, la o excursie, exact ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man, vezi ca am facut eu un topic de rebuiding carburettor, putzin mai inainte de a veni mata cu propunerea. Debitul depande de modelul de carburator, ma uit si itzi spun, ca nu dau acum de CD-ul cu pricina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai hai sa trecem/copiem posturile interesante acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am descoperit cum se poate pune o piulitza M5 in spatele filetului mincat de la farurile rotunde. Simplu, cu degetele „nefilamentare“. Cu inelul farului tzinut oblic, intromisionezi capatul surubului in orificiu, apoi in piulitza, rotesti putzin de piulitza cit sa prinda, apoi prinzi inelul in protuberantza din muchea oalei. Singurul avantaj al solutziei e ca nu-ti mai sare farul din lacas la vreo groapa sau vreun bushai. Pe viitor intentzionez sa fixez piulitza cu vreun adeziv de asta la moda sau cu silicon, fixind provizoriu inelul farului, fara geam si oglinda, astfel incit sa potrivesc corect piulitza si surubul. Critici constructive?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descoperit cum se poate pune o piulitza M5 in spatele filetului mincat de la farurile rotunde. ...

Mi-am zdredelit creierii cum sa fac chestia cu farurile. Pot sa va spun din experienta: Nu merge lipit cu nimic. In momentul in care s-a dezlipit (si e mai mult decit probabil) va trebui sa taiati surubul ... cind vreti sa scoateti farul ca sa schimbati un bec de exemplu. Solutia cea mai fiabila : sudarea cu grija a altei piulite.

Tot in domeniul asta (al farurilor). Se potrivesc farurile de Golf - cu o singura adnotare. Sururburile de reglaj nu mai trec prin ochelar si sunt montate direct pe oala care tine farul. -> problema care am avut-o de rezolvat a fost cum sa prind oala de ...aripa ...( sudarea a doua piulite de aripa !) si apoi sa reglez farul ... E mai complicat decit pare ... Sincer, ard de nerabdare sa vad cum arata un sistem de golf adaptat, reglat corespunzator ... si care sa nu aiba locase mari, neizolabile cu silicon prin care sa intre apa la far ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile de golf sint mai compacte, adica deflectorul (sticla) e lipit temeinic de oglinda. Chestia asta solidara se fixeaza in oala farului folosindu-te de doua urechi care sunt sudate ceva mai sus pe circumferintza. Problema apei care intra in lacasul farului nu mai e, in acest caz, atit de critica!

Broastele ieseau din fabrica avind in jurul buzei (sper sa ma intzelegetzi) o garnitura de cauciuc, cam de grosimea unei curele de casetofon, dar mai mare in diametru. Peste garnitura asta calca inelul farului, impiedicind apa sa intre. Mai mult, deflectorul este garnisit si el cu un inel profilat de cauciuc, care are niste rizuri. Ma rog, cam asa se facea izolarea, iar daca nu pocneai aripile, de durea in palarie... Am vazut pe un site american faruri ovale de la mama Hella la 300 de coco bucata! :lol: La bani astia si un american ishi aplica tesle, daca pocneste o aripa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am mai aflat una ieri ...

ia fiti atenti :

la motorul de broasca NU se folosesc bujii scurte ci lungi

de ce ? pentru ca uleiul care se scurge in interior (foarte putin dar exista) se va scurge direct pe electrozii bujiei :P

dar......

bujiile cu capul lung NU se vor monta asa cum sunt ele din fabrica ci se va strunji din filet atat cat sa ramana ca la o bujie scurta...

de ce?

pentru ca filetul ramas in interior ( care nu e in contact cu chiulasa ) se va incarca de calamina si atunci cand scoateti bujiile afara se va distruge filetul chiulasei ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"folclor romanesc", bun de sters la c...

exista doua tipuri de chiulase, pentru bujii cu filet lung si pentru bujii cu filet scurt, atat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine vrea pompa de benzina pentru motor cu dinam gaseste la Al Pa... la 1 milion bucata. Englezeasca, necapsulata, demontabila, in eventualitatea unei interventii la membrana. Io cautam kit de reparatzie, deci n-am luat...

Cod VW 111 198 555

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Care este legatura intre pompa de benzina si dinam ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa pentru dinam e verticala, cea pentru alternator, din cauza diametrului alternatorului, e inclinata spre stinga, ca sa nu se atinga nici de curea. Aia pentr alternator merge si pe motoarele cu dinam dintr-o anumita perioada, da' vitzavercea nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa pentru dinam e verticala, cea pentru alternator, din cauza diametrului alternatorului, e inclinata spre stinga, ca sa nu se atinga nici de curea. Aia pentr alternator merge si pe motoarele cu dinam dintr-o anumita perioada, da' vitzavercea nu...

<{POST_SNAPBACK}>

nu chiar dar pe aproape - e inclinata ca sa lase loc alternatorului care are un diam considerabil fata de cel al dinamului mai ales in acelasi plan cu pompa...

in schimb pot sa va spun ca pe motorul din 72 cu alternator, a carui pompa originala era tot dreapta dar cu profil jos, rebuildabila, am pus pompa dreapta, capsulata pe care o aveam de pe un motor cu dinam

chestie de potriveli pana la urma

avand in vedere ca pe HS exista doua tipuri de tije impingatoare pentru pompa de benzina, de 100 si 110 mm, cred ca mai degraba difera mecanismul intern si talpa pompei, ca inaltime, nu sunt sigur dar ma rog, pentru placerea divagatiei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

tester pentru radiatorul de ulei

o placa taiata special pentru a o putea fixa in prinderile originale ale radiatorului, cu doua gauri pentru doua valve de roata

se baga presiune max 30psi si se verifica, sub apa, daca scapa pe undeva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era sa'ntreb la ce trebuie 2 valve... dup'aia m-am prins....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar, zi-ne si noua sa nu murim prosti - personal nu imi dau seama de ce ii trebuie 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt valve tubeless, si ciuperca lor joaca rol de garnitura. decat sa te scremi sa faci etansharea placii pe radiator, pui 2 valve de-astea si gata balciu'. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) bolturile pistoanelor la motoarele de 1300cmc se pot inlocui cu cele de la Oltcit cu motoare de 1100cmc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca de wartburg, sigur merg, necesita un pic de alezaj in gaura pistonului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci,

de ce necesita alezaj, sunt mai groase de Wartburg? Ce diametru au?

sti cumva ce lungime au bolturile de broasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

coane, eu asta am la motorul meu, facut de niste super meseriasi de moda veche - bucse de biela de skoda alezate in cota pentru bolturi de wartburg iar pistoanele o idee alezate ca bolturile sa intre fortat la rece

(le-am bagat la cald - am incalzit pistoanele si am introbagat repede bolturile ;) )

chestia asta a fost facuta acu vreo 5 ani asa ca nu mai retin detalii - stiu doar ca motorul merge struna...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am documentat din diverse carti si uitati ce am aflat:

La Oltcit Club (1100)

alezaj - 74, cursa 65.6, diametru bolt - 22, lungime bolt - 63.9

La Oltcit special (cca 700)

alezaj - 77 (interesant), cursa - 70, diametru bolt - 20, lungime bolt - 63.9

La Dacia 1300

alezaj - 73, cursa- 77, diametru bolt - 20, lungime bolt - 62

La Dacia 1400

alezaj - 76, cursa - ??, diametru bolt - 20, lungime bolt - 65

Ce ar mai trebui sa aflu (dar nu am avut de unde), aceste date la Dacia cu motor 1600.

Oare cilindri de Oltcit special s-or potrivi la broasca (1200), avand acelasi alezaj? a incercat cineva? Dar camasile?

Mai trebuie sa aflu cat au lungimea bolturile de broasca motor 1200....stie cineva din acest forum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stii foarte bine ca imbratisez din ce in ce mai mult teza ta - nu e atat de important sa fie original, cat e important sa functioneze cel putin la fel de bine ca cel original - apropos carbul carfil in dublu exmplar pe care vreau sa il pun pe viitorul 1600

a, sa nu uit, pentru J-tuburi se poate folosi teava de esapament de Trabant - calitate extra - eu am carpit capatul incalzitoarelor pentru a putea monta corect toba pe ele cu doua bucatzele din asa ceva...

plus cine ce flexibile de frana de Trabant a folosit...si exemplele ar putea continua...

pana la urma tot in "grupul masinilor nemtzesti care se ajuta intre ele saluta Zapp Sharefree" suntem...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Arheologie" am facut si eu pe broasca, cand am desfacut-o sa o repar - in multe cazuri cred ca i se zice mai corect "auto"psie :D - adica afli multe despre ce s-a facut intr-o masina, si despre ce s-a omis, mai ales cand subiectul refuza sa isi mai exercite anumite functiuni - scanteiere, benzinare, franare, clipocire etc...

cel mai tare ma doare de tabla - nimic nu se compara cu una originala, de la mama ei, neatinsa de "cancer" - in comparatie cu "tablele de conserve" pe post de panouri de reparatie de astazi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles de la Gica Carlig ca foarte important este si diametrul interior al boltului...asa ca o sa ma documentez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!