Jump to content

scaune incalzite probleme !


milika
 Share

Postare recomandată

Am un golf 3 GTI 2000, piele, scaune incalzite.

La scaune am urmatoarea problema nu mai sunt cablurile de alimentare la releul de sub scaun, butonul in bord este dar cablurile Nu.

Aveti idee cum se refac legaturile ale, aveti o schema!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Am acea insalatie data jos de pe masina, daca vrei poti veni sa o vezi si sa-ti faci idee cam daspre ce e vorba acolo. Nu este foarte complicata iar daca ai putina indemanare o rezolvi chiar si singur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Si eu am incalzire in scaune...in germania cand am cumparat-o mergeau...dupa o sapt in tara am incercat ...dar nimik...nu merge...mii s-a spus k ar fi sigurantele!!!am verificat ...toate ok...ce ar putea fi???ce trebuie sa verific???astept raspuns!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate sa ai rezistentele intrerupte.Si eu am la masina si scaunul dreapta se incalzeste si stanga nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Tot legat de scaun, pot pune scaunele de pe fata de la un golf III in 2 usi la unul cu 4 usi?

Am gasit la dezmembrari 2 scaune frumoase si vroiam sa stiu daca merg

Silviu.

Modificat de Silviu_yoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

o sa fie ciudat ca se pot trage in fata la masina cu 4 usi ...

nici la mine nu merge scaunul sofer, nu se incalzeste, cine a gasit rezolvari sa posteze ... eu ma gandesc la releul ala de sub... le-as inversa sa vad ce se intampla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-fir(e) intrerupte

-relee busite

-rezistente intrerupte

-"rotitele" din bord - defecte

si eu am o mica problema, se incalzesc amandoua, dar nu asa cum trebuie; am vazut ca se poate mai bine prin comparatie cu alta masina (robert28)

..doar rezistentele sa nu aibe probleme (ca asa intepenesc!)..in rest, se rezolva relativ usor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am de gand sa imi fa o astfel de instalatie ! Am vazut azi la fratele meu care are o dacie si si-a pus sub huse incalzire in scaune cumprate din Carrefour (40 ron buc) si se alimenteaza la bricheta , oricum eu ma gandesc sa le alimentez direct printr-un buton si mentionez ca mi se incalzise poponetu de numa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o problema cu instalatia. Dupa cum observati in poze, cablul meu are 2 fire cu cap verde si 2 cu cap maro. Din cate am vazut pe internet, toate cablurile vin doar cu cate 1 mufa. Oricum stiu ca cele 2 maro se conecteaza la masa, in cenectorul maro de langa blocul de sigurante, cablul cu cap gri se conecteaza in slotul gri (iluminare buton) si mai sunt cele 2 cu cap verde care nu stiu unde sa le bag... In mod normal cred ca vin conectate in slotul verde din blocul de sigurante pt. optionale, numai ca la mine sunt deja ocupate.

Si inca o faza ciudata, releu are doar scaunul de la sofer.

...restu de poze.

post-43351-1267099106_thumb.jpg

post-43351-1267099112_thumb.jpg

post-43351-1267099202_thumb.jpg

post-43351-1267099208_thumb.jpg

Modificat de thorium232
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ma insel chiar dorur spunea ca unele din acele mufa prezentate de tine in poze sunt iesite de la el din spatele panoului cu relee/sigurante, intr-un post recent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da..dar nici el nu stia exact de unde ieseau... oricum m-a ajutat postul pt. ca panoul lui de sigurante arata 90% identic cu al meu.

Am atasat o poza cu cablul celalalt, diferit fata de-al meu, cu mai putine mufe.

post-43351-1267101627_thumb.jpg

post-43351-1267101760_thumb.jpg

Modificat de thorium232
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine mufa aia verde are un fir de culoare negru/alb.

La tine vad in poze ca are un fir negru. Asa e?

Diseara fac multe poze (chiar foarte multe) si te rog sa faci si tu ca poate o scoatem la capat. Si vezi ca mai este o mufa gri cu un fir care atarna si el in aer. Aceasi mufa gri cu 1 fir am vazut-o si la un vento aseara. Si tot in aer era. :D

Oricum pun pariu ca codul de piesa de pe mufa verde este: 701 906 231.

Modificat de dorur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine vad in poze ca are un fir negru. Asa e? = DA, ambele au cablul negru

Aceasi mufa gri cu 1 fir am vazut-o si la un vento aseara. Si tot in aer era. = De la tine am luat poza :D

Oricum pun pariu ca codul de piesa de pe mufa verde este: 701 906 231. = Exact, ambele au acelasi cod

Revin si eu diseara cu poze la panou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze

img0029hs.th.jpg

img0028w.th.jpg

img0027f.th.jpg

img0026b.th.jpg

img0025mg.th.jpg

img0024th.th.jpg

img0023c.th.jpg

Modificat de thorium232
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thorium232 sa inteleg ca tu nu ai unde lega cele 2 mufe verzi,adica nu mai ai spatiu unde sa le introduci?Sa-ti spun si de ce.......acum vreo cateva luni am instalat cu niste colegi de pe forum o instalatie de scaune incalzite pe un mk3 tdi si de aceeasi problema ne-am lovit si noi,tot slotul verde era plin.Ca sa adaugi acele doua mufe iti trebuie un extraslot,un fel de prelungire al slotului initial,pentru ca masina din fabrica nu a fost prevazuta cu asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare cam complicat.... Dar as putea sa ma leg de cablurile deja existente ? Crezi ca s-ar intampla ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat-o pana la urma, am gasit 2 locuri libere in slotul negru. Din cate-mi dau seama, slotul verde este defapt o extensie a celui negru.

Incalzirea functioneaza acum.

post-43351-1267373096_thumb.jpg

Modificat de thorium232
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si ce ai bagat in slotul negru? Ce mufe?

Si in cel verde pana la urma n-ai umblat deloc?

Eu mi-am cumparat rezistente electriuce incalzite pentru scaune, le-am probat si sunt foarte eficiente incalzind si spatarul si sezutul.

Pot sa zic ca sunt mai eficiente decat scaunele incalzite la un passat din 2004.

Si vreau sa-mi pun incalzire in scaune de aia te intreb de mufele alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Va rog sa ma ajute cineva cu codurile butoanelor de la scaunele incalzite si cu codurile mufelor la golf 3. Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Azi mi'am facut si eu curaj sa umblu sa scaune sa vad care e treaba.Se pare ca incalzirea o am doar la scaunu din stanga.Ma rog..am mesterit eu pe acolo cu aparatul de masura(am gasit releul 276...din cate am inteles trebuie sa fie releul 59 acolo) .. Am masurat...vine curent pana in mufa care intra in scaun...dar scaunul refuza sa se incalzeasca. Releul "tacane" incontinuu...la interval de cateva secunde.Din cate am inteles se poate masura si daca rezistenta este intrerupta.Cum se masoara ca habar nu am.Am incercat sa vad daca are continuitate rezistenta dar aparatul de masura nu dadea nici un "semn de viata"...sau nu asa se masoara???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma ajuta si pe mine cineva cu scaunele ?:D Ca a venit frigu si imi ingheata fundu :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In fapt, la mufa ce alimenteaza scaunul incalzit verifici cu un ohmetru continuitatea circuitului. Firul din interiorul pernei incalzite este o rezistenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!