Jump to content

[DIY] Instalare volan multifunctional


Stormlord
 Share

Postare recomandată

salut,

tocmai am terminat cu ajutorul lui al bundy montarea tempomatului si a volanului varianta passat 2010 ,totul functioneaza corect; a fost nevoie de schimbarea centralei electrice din varianta cu terminatie 6 in cea cu terminatie 7 ,cea originala a masinii nu suporta aceasta modificare ; de notat este ca functioneaza si butoanele din partea dreapta a volanului dar asta doar pana la actionarea manetelor de BC sau semnalizare prima data ; foarte multumit de cum arata si de modificare , toata stima pentru excelentul mod de lucru al lui cristi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A schimbat cineva doar capacul de airbag la vechiul airbag? Eu am un volan de G7 cu comenzi, insa pretul la airbagul de g7 coroborat cu disponibilitatea ma cam fac sa renunt in a-l schimba...insa se gaseste destul de ieftin doar capacul si ma bate u ngand sa refolosesc airbagul meu cu un capac nou...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy

Cristi, poate poti da tu mai mult detalii despre componentele montate pe masina lui adeeman :)

In felul acesta poate aflu si eu de ce nu-mi merg comenzile de BC de pe volan (doar de pe maneta). Ce cod a avut la cablaj ? 5K0971584A sau 5K0971584C cumva ? 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer,  nu stiu. Nuam cum sa tin minte. Dar nu e de cablaj sigur,  cred ca tine de vers de calc din volan. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si cu un volan mai vechi (2008-2010) si tot nu le recunoaste. Volanul ce il am este facut in 2016 si codul cablajului este cu D la final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi model il am si eu, doar ca este cel cu calculator separat, nu in comenzi. 

Asta sa fie motivul ?:( E prea nou volanul pentru vechitura mea ?:))

Totusi, volanul cu comenzi original de polo, are calculator separat, nu este integrat in comenzi. Sau ma insel ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare, la un Polo 2012, cu volan de plastic credeti ca se poate monta volan cu comenzi care sa fie si functionale si pilot automat? Ar mai trebui altceva in afara de volan multifunctional si maneta tempomat?

Am atasat scanarea cu vagcom daca e necesara.

polo.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa necesite inlocuirea BCM-ului, cablat masina, codari, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 17.04.2018 at 12:12 AM, getodacu said:

Salutare, la un Polo 2012, cu volan de plastic credeti ca se poate monta volan cu comenzi care sa fie si functionale si pilot automat? Ar mai trebui altceva in afara de volan multifunctional si maneta tempomat?

Am atasat scanarea cu vagcom daca e necesara.

polo.txt

ai echipare trendline, la fel am avut si eu a trebuit sa schimb centrala electrica ca sa suporte codare volan cu comenzi si pilot automat; in scanare vagcomul iti da codul de la centrala (6R0 937 086 K)echivalent cu 6R0937087K ,terminatie care se schimba in M in P in T ;eu am avut codul  6R0937087M , a trebuit sa o inlocuiesc; cred ca in primul rand trebuie sa gasesti codul centralei sa vezi ce suporta; toata modificarea am facut-o cu cristi (al bundy) esti din bucuresti,cel mai usor este sa iei legatura cu el ; centrala am cumparat-o din dezmembrari 200 lei , nu mai stiu terminatia codului din pacate.; 

Modificat de adeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Serban Daniel

Salut. Se pot monta comenzile de volan pe volanul existent? Mai trebuie ceva cumpărat în afara de electrica. Volanul este clasic fara comenzi si am gasit următoarea chestie. Ce mai trebuie la lângă asta?

 

20180713_153205.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablaj volan comenzi, bcm care sa suporte, cablaj pana la bcm, codari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Codul centralei electrice este 6R0 937 087 M Pe 30 biti.

Trebuie schimbată pentru a putea monta volan multifuncțional? Masina este deja dotată cu pilot automat. Am inteles ca daca are pilot automat nu ar mai trebuie schimbată si centrala. Polo 6r 2013 1.2 Tdi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor. Am deja 2 zile de cand am elucidat misterul (iluminatul butoanelor multifuncționale).

Dupa cum știți cu mult timp in urma am decis sa achiziționez un volan de vw golf 7 Gti multifuncțional cu padelepe cale doream sa-l montez pe al meu Polo 6R 2010 CH care a venit fara comenzi, fara manete de BC si CC din fabrica.

Majoritatea persoanelor cu care am discutat mi-au spus: “Nu se poate.” 

Dupa ce am facut funcționale comenzile, mai putin butoane cu legatura către CC(pilot), m-am lovit de nefuncționalitatea iluminării acestora. Aici la fel “Nu se poate. Ai putea sa schimbi BCM-ul cu unul mai nou de 2014.”

Se poate. Am reusit! ??

Am reusit fara sa cumpar alt BCM. 

https://youtu.be/DENirZPSgZM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca tot te lauzi, ai putea sa spui si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Nu am cumparat nici un modul. Nu ma ajutat nimeni decat Google :D.. 

1. In primul rand am urmat asta: https://uk-polos.net/viewtopic.php?t=54171

cu singura diferenta: la blocul lumini in loc de pin-ul 15 (+12V permanent) am folosit pin-ul 2 (+12V la contact)\

2. In al doilea rand am urmat asta: https://forums.vwvortex.com/showthread.php?7557649-How-to-remove-brushed-aluminum-trim-on-Mk7-GTI-steering-wheel&p=92167873&viewfull=1

pentru a desface comenzile dupa volan.

3. Si in al treilea rand am facut asta: (vezi poza atasata)

 LVU_4492.thumb.JPG.1c02b95d238f29160fdeb16e040d881d.JPG

Si asta a fost tot.. :D?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Am montat volan de polo 2016 pe polo 6r si nu functioneaza iluminarea pe butoane.am urmat pasii de mai sus singurul lucru de menționat  este ca in loc sa fac legatura la pinul 15 am făcut  legatura la pinul 2.ma puteti ajuta ?acesta este volanul

temp4.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
tataramgeorgian

Va salut. Tocmai am achizitionat un Polo din 2011, 1.4 mpi, nu am nici pilot automat, nici computer de bord, nici comenzi pe volan. Se Poate monta volan multifunctional, inclusiv cu pilot automat pe el? Sau pilotul automat trebuie montat tot pe maneta de semnalizare? Este cineva in apropiere de Ploiesti care m-ar putea ajuta cu montajul si activarea volanului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volan multifunctional = da si calculator de bord

tempomatul = pe maneta.

sa faci o scanare sa vedem ce cod are BCM ul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tataramgeorgian

Stie cineva daca grupul de manete si centrala electrica din imagini sunt ceea ce am nevoie pentru activarea pilotului si a computerului de bord? 

IMG-20190408-WA0004.jpg

IMG-20190408-WA0001.jpg

IMG-20190408-WA0002.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grupul de manete pare ok, dar aia nu este centrala electrica. este un stabilizator de tensiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8k0 959 663 https://www.google.com/search?q=8k0+959+663&oq=8k0+959+663&aqs=chrome..69i57.2852j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

deci.... nu e ce trebuie.

In afara manetelor, BCM-ului, trebuie sa iti confectionezi si cablajul - pana la BCM, ECU motor si ceasuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tataramgeorgian

Va mulțumesc pentru raspunsuri. Pare destul de greu de gasit toate componentele pe la dezmembrari. Daca are cumva cineva de vanzare elementele necesare, as fi interesat de achizitionare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!