Jump to content

[DIY] Instalare volan multifunctional


Stormlord
 Share

Postare recomandată

Nu sunt greu de gasit....trebuie doar sa aloci un pic de timp, sa telefonezi/trimiti mesaje, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
tataramgeorgian

Atasez si eu scanarea masinii mele. Imi poate spune cineva daca am centrala electrica compatibila pentru a monta volan multifunctional si eventual pilot automat si computer de bord?

polo2011.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tataramgeorgian

Ma poate ajuta si pe mine cineva? Sa stiu sigur daca trebuie sau nu sa caut si alta centrala electrica? Mi am procurat manete, sunt in cautarea si a unui volan, as vrea sa stiu daca cunoaste cineva de ce cablaj am nevoie pentru comenzi. Am gasit pe net codul 5K0971584C. Acesta ar fi? 

IMG_20190613_005801.jpg

Modificat de tataramgeorgian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În teorie trebuie sa meargă. Citește informațiile din prima pagina. Legat de cablaj, trebuie întâi sa postezi care comenzi le cumperi

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tataramgeorgian

Volan de genul acesta as vrea... Sa nu fie nevoie sa schimb si airbagul. In principal comenzile audio mi se par cele mai utile. 

IMG_20190613_085638.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serban Daniel

Unde pot găsii și eu cablajul acesta? 5K0971584D, mașina find 2013 am înțeles ca trebuie cablajul cu D la sfârșit și nu îl găsesc pe nicăieri. Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablajul... Trebuie sa se potrivească cu mufa din volan. În rest... Merge. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tataramgeorgian

In sfarsit, lucrare finalizata. 

IMG_20190625_000437.jpg

 

IMG_20190625_000416.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut, vin cu o solicitare de ajutor. Am un passat b6 din 2006, cu comenzi, bc si tempomat. Masina are can Q, spira cu B si calculator coloana ak. S-a montat volanul din foto, merg toate butoanele mai putin mute si apelare vocala. Cum fac sa mearga si iluminatul in comenzi?

Multumesc20191017_140537.thumb.jpg.215836e422e6d1821c913733b7221bc0.jpg

P.S. Cred ca volanul este de polo, din acest motiv am postat aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt iluminat trebuie modificata placa butoanelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si crezi ca ma poate ajuta cineva cu o poza sau cu executia lucrarii? In Bucuresti daca se poate. Sau o poza cu ce trebuie modificat. 

Ce a modificat Lvu in posturile anterioare banuiesc ca merge doar la Polo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare. Am montat si eu astazi un volan multifunctional de golf pe un Polo 6R echipare team (cruise pe maneta, Radio RCD210).

Acum iluminatul butoanelor merge, butoanele din dreapta (computer de bord) functioneaza, padelele pentru schimbarea vitezelor (DSG 7) functioneaza

La cele de pe partea stanga, cele de volum (sus, jos) functioneaza, la fel si cel de mute. Din pacate, cele < > care ar trebui sa schimbe posturile sau seek nu functioneaza? Ce as putea sa fac?

Oare daca schimb RCD210 cu altceva din gama de mai sus s-ar rezolva si problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In tot topicul am vazut doar montate pe Polo 6R. Imi poate spune cineva daca se poate face si pe polo 6C ca am inteles ca partea electrica la modelele astea e cu totul alta mancare de peste. Am un 6c din 2014 varianta comfortline si mi-ar placea sa am niste comenzi pe volan, macar control volum gen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva unde as putea face o asemenea lucrare si eventual cat ar fi un cost estimativ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ai reușit cu comenzile pe volan? Sau poate știe cineva inafara de fras fire ce mai trebuie? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

e plin google de diy uri pt polo. Trebuie doar sa cautati. Am discutat si pe forum, dar folositi funcția de cautare, nu stiu topicul exact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!