Jump to content

Golf 6 - Problema actuator vacumatic


dann778
 Share

Postare recomandată

1200 lei avand in vedere ca nu am schimbat nik la turbina doar reconditionat si dinamica geometrie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
benedekmarius

Patit si eu la fel ..martorii aprinsi in bord..vetificat cu tester dadea eroarea la actuator(verificat si un furtun de la valva daca tine vacum)comandat piesa 724 lei ..sper sa se rezolve

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

benedekmarius

Putin ajutor pls....schimbat actuatorul si la viteze de peste 120 km/h apare iar apirala..sa fi gresit la montaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Buna ziua, cat mai costa actuatorul la reprezentanta? Passat b6 2009 2.0tdi 110cp cr? Trebuie sa il schimb si eu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturi normale : 790 ron actuatorul si 150 ron inlocuit si reglat

benedekmarius

A fost reglat corespunzator ? Posteaza eroarea actuala .

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Service-ul care face montajul trebuie sa aiba o scula speciala pentru recalibrare?

Ma gandesc sa merg la reprezentanta, dar cred ca ma rup aia acolo :)

 

Nu se repara nicaieri? :scratch:

Modificat de cretzu194
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se repara ,se pune nou,se regleaza mecanic pana atinge pe vcds valorile specificate de producator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde se poate cumpara piesa in afara de reprezentanta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la orice magazin de piese auto ,cu seria caroseriei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat piesa, 850 lei montaj inclus la Bosh Service Brasov. Piesa a fost originala, a costat 700 lei si 150 lei manopera cu reglaj cu tot :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In aceasta seara iar s-a aprins bujia cu check engine, am pus tester aceeasi problema cu capsula de la turbina, nu a mai aparut eroarea de cand am schimbat piesa pana acum. De schimbat s-a schimbat ca am stat langa ei. Maine o sa ma duc inapoi ca este in garantie. Poate sa existe o problema la masina si sa nu fie aceasta capsula ?

Modificat de Ioana
Nu mai da Quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din aceasta reparatie 10% insemna inlocuirea piesei si restul de 90% inseamna reglarea si verificarea ei.

la tine probabil nu a fost reglata sau nu e piesa care trebuie,posteaza eroarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificarile se fac in ordinea urmatoare : Vacuum ,cablaj ,actuator .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Am fost in service cu problema legata de actuator si, dupa ce l-au schimbat, au descoperit ca aveam un furtun de vacuum (care intra in capacul de la culbutori) ros de soareci.

Ei au zis ca actuatorul vechi sigur era defect, dar eu parca am semne de indoiala. 

Exista vreo metoda simpla de a testa actuatorul vechi daca totusi este functional?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bagi un furtun in el si tragi cu gura,daca opune rezistenta e bun ...daca nu ,la gunoi cu el

banuiesc ca ti au reglat noul actuator altfel masina o sa traga mai prost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Ionut10a!

Da, mi-au reglat actuatorul nou montat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut, se pare ca am aceeasi eroare pe care au avut-o majoritatea colegilor de aici. Ieri cand am facut o depasire, aveam putin peste 100/h in treapta a 4-a. In timpul depasirii, accelerand am constatat ca imi respingea pedala de acceleratie, gen "dadea in nas"... uitandu-ma in bord am observat spira aceea de la bujii in semnal intermitent, iar masina accelera greu. Am mers asa aproximativ 40 de km. Ajungand acasa am pus vcds pe masina, rezultatul fiind urmatorul:

000665 - Control presiune turbo 
               P0299 - 000 - limita reglaj admisã depãºitã în jos
             înprejurari cod:
                    Stare defect: 01100000
                    Priorit.defect: 2
                    Frecv. defect: 1
                    Resetare contor: 255
                    rulaj: 220887 km
                    Indicator de timp: 0
                    Data: 2012.10.04
                    timp: 16:20:35

             înprejurari cod:
                    RPM: 2576 /min
                    viteza: 101.0 km/h
                    sarcina: 77.6 %
                    pres.absoluta: 2060.4 mbar
                    pres.absoluta: 1560.6 mbar
                    lambda: 97.1 %
                    lambda: 34.7 %

Din cate am vazut cei mai multi au schimbat actuatorul turbo. Urmeaza sa merg si la cineva specializat pt. verificare vacuum, instalatie electrica, etc... dar, mai mult ca sigur acel actuator sa fie problema?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

mai mult ca sigur, nu poti spune din spatele tastaturii, din pacate.

Pune un furtunas in locul celui de vacuum de la actuator si verifica sa nu fie sparta capsula - e cea mai usoara verificare.

In cele mai multe cazuri, este vb de actuator defect.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca actuatorul e electric mai are vaccum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Revin și eu cu feedback privitor la problema întâmpinată. Astăzi am schimbat actuatorul de pe turbina, si da, mașina si.a revenit la viata! 

Operatiunea s.a făcut la Nurvil Rm. Valcea. Costuri: 715 lei piesa (avea o inscripție KKK + codul de piesa) + 290 manopera. Timp de lucru aproximativ 2 ore, incluzând verificările, reglajul tijei plus test de drum. 

La capsula veche cedase membrana si nu ținea vacuum absolut deloc.

Am alta nedumerire acum si imi cer scuze anticipat pt. Off-topic, dar ma gândesc ca pt. ce voi întreba sa existe o posibila legătura de cauzalitate...

Am întâmpinat acum ceva timp si niste probleme pe la egr, inssuficient flow, schimbat egr, curatat admisie plus clapete, astăzi la diagnoza, din nou 9 erori stocate pe egr, cu același inssuficient flow. Sa fie din cauza ca am mers cam o luna cu turbo sub parametrii? Menționez ca țeava de recirculare De la egr nu a fost curățata pentru ca nu era îmbâcsită, am băgat degetul pe ea si atât cât a intrat nu era obturată. Exista posibilitatea sa fie înfundată mai jos, la racordul acela flexibil? Golf 6, 2.0 TDI, CBDC. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim pentru postarea rezolvarii si ca sa nu fim offropic aici, poti posta intrebarea in topicul dedicat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara , dețin un golf 6 din 2009 110 cai si am schimbat astăzi actuatorul  cu unul nou , 800 lei , masina imi tot cădea în nas din cand in cand de aproximativ 1 an si ceva...cand mi.a apărut prima dată eroarea respectivă acum un an si ceva , am schimbat egr-ul si nu s.a remediat problema iar de atunci si pana acum am ignorat,  însă astăzi am schimbat si actuatorul  . Acum nu mai cade în nas , trage bine , însă nu dispar becurile din bord (spirala si check engine )  ...o sa pun poza  cu eroarea care mi.o da acum pe tester ... mentionez ca nu am reglat nimic la actuatorul nou decat distanța  dintre prima piulita sa fie egală (in subler) cu cea de pe noul actuator...trebuie facut ceva si din punct de vedere electronic pentru a dispărea eroarea respectivă? 

Screenshot_20180808-005907_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!