Jump to content

DIY Inlocuire schimbator la Tiptronic, S-Tronic sau DSG


Megatron
 Share

Postare recomandată

Avand in vedere ca recent am inlocuit schimbatorul de la A6-lea meu cu unul de RS6, am decis sa fac acest topic in care sa descriu pasii care trebuie urmati pentru ca lucrarea sa iasa bine. Manopera este foarte usoara, nu necesita mari cunostinte in domeniul mecanicii, doar putina rabdare (si pasiune, daca s-a ajuns aici inseamna ca este :lol:).

Schimbatorul de RS6 sau alte maciulii se gasesc pe ebay.de folosind cuvantul de cautare "Audi Schaltknauf", se alege modelul dorit cu conditia sa fie compatibil cu masina pentru care este cumparat.

Pentru montaj este necesara o surubelnita plata, un patent sau mox, maciulia de schimb si bineinteles o masina VAG cu cutie automata. Este foarte important sa nu se inlature piedica galbena de pe maciulie decat dupa montaj, in cazul in care piedica se scoate butonul intra inauntru, iar scoaterea butonului este un adevarat cosmar. Totusi se poate scoate si usor folosind aer comprimat de la o vulcanizare.

Asta e maciulia de RS6. 8P1 713 141 C QBZ

Se pune schimbatorul pe pozitia N si apoi se scoate mansonul afara. Acesta are patru clipsuri de plastic prinse in consola. Trebuie prins bine cu degetele de pielea mansonului in locurile unde sunt sagetile, cat mai in dreapta schimbatorului si cat mai departe de consola P, R, N, D si S si se trage in sus.

Odata ce mansonul de piele este scos, se ridica mansonul peste maciulie si se poate observa un colier de metal care trebuie inlaturat si se desface foarte usor cu surubelnita plata de care am vorbit mai sus.

Dupa ce colierul metalic a fost scos, butonul cromat de la maciulie trebuie tras spre exterior, adica spre stanga, iar maciulia trebuie trasa in sus. La scoaterea maciuliei se introduce intre buton si maciulie un plastic, un chibrit... sau o scobitoare, eu am folosit scobitoarea. Trebuie de asemenea observat ca pe plasticul mansonului clipsurile nu sunt pozitionate simetric, si trebuie avut grija la montarea noii maciulii sa nu se monteze invers. Distanta dintre clipsuri si marginile mansonului este marcata cu rosu.

Urmeaza extragerea mansonului de pe maciulie. Pentru asta trebuie apasate cele patru picioruse in sensul sagetilor si se incearca desasamblarea celor doua piese. Daca nu reusiti sa le strangeti cu mana, atunci ar fi mai bine sa folositi un siret cu care sa gatuiti gulerul maciuliei pentro o extractie mai usoara a mansonului.

Dupa scoaterea mansonului de pe maciulia veche, aceasta se inlocuieste cu maciulia cea noua. Trebuie respectat sensul mansonului fata de consola si clima, linia mica rosie spre climatronic si linia mare rosie spre cotiera.

Dupa montajul mansonului pe maciulia cea noua, tot ansamblul se pune la loc pe levierul cutiei de viteze si

se apasa maciulia pana se aud doua clicuri distincte. Se monteaza colierul metalic cu ajutorul moxului sau patentului, atentie la ornamentele si butoanele de la MMI. Dupa ce colierul de metal este fixat la locul lui se scoate siguranta galbena si se poate monta pe maciulia veche.

Urmeaza reclipsarea cu grija mansonului de piele la loc si postarea pozelor pe forum. :icon_cheesygrin:

Diferenta dintre cele doua schimbatoare + poza cu cel nou in toata splendoarea sa.

Spor la treaba celor ce vor lucra la proiectul asta. :icon_thumright:

Atentie! Inainte de a comanda piesele de schimb verificati bine compatibilitatea produsului cu masina pentru care este cumparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo Victor, acelasi schimbator l-am montat si eu la fostul meu A6, schimba foarte mult masina, mai ales daca ai si volanul imbracat in piele perforata. Cum imi vine Q5-ul e primul lucru pe care am sa il schimb impreuna cu pedalele de RS5.

Modificat de kadettro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si astamai e interesant, cu conditia sa se potriveasca...

8K1.713.139.L-XZZ..jpg

8K1.713.139.L

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc kadettro, intr-adevar maciulia de RS6 schimba mult aspectul interior si este si mult mai placuta la atingere. Eu unul sunt foarte multumit de schimbare. Maciulia de RS6 ar potrivi la fix cu volanul de piele perforata daca as avea unul... :Driver: Dar cum nu am, urmeaza sa cumpar. :lol:

Rave

Am citit pe ClubAudi ro ca maciulia de A6 4G potriveste numai ca, citez "la cel de 4G trebuie schimbat gulerul de plastic,de care este prinsa pielea, cu cel vechi, de 4F". Apoi sunt plug and play.

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

la golf 6 2 TDI DSG se poate pune schimbatorul de GTD ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si numa nuca sau si altceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Buna m-ar interesa sa schimb "nuca" la o cutie DSG 6 cu una de DSG 7 pe un passat b6.

Vreau sa stiu daca se poate si daca da,la ce ar trebui sa fiu atent.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 1 year later...

Megatron, felicitari pentru postarea tutorialului pas cu pas!

Cred ca e foarte folositor pentru cine va mai incerca operatiunea.

Nu stiu de ce pozele din postarea ta nu mai apar - fie au fost sterse. Crezi ca ai putea sa faci upload din nou la poze (daca le mai ai)?

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to DIY Inlocuire schimbator la Tiptronic, S-Tronic sau DSG
  • cogdao pinned this topic
  • cogdao a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!