Jump to content

imi intra apa pe la trapa


vios70
 Share

Postare recomandată

Salut, scuze ca voi fi off-topic dar asta din cauza ca nu pot deschide topic-uri noi....inca...

Tot cu infiltrarea apei am si eu probleme la Golf dar nu pe la trapa ci pe la portiere. Mai exact, cand ploua sau spal masina, imi intra apa pe langa chederele geamurilor de la portierele din spate, apa care ajunge in interiorul portierei. Chestia asta se intampla la ambele portiere, care deja sunt umflate de rugina in partea de jos. nu stiu daca se pot schimba acele chedere sau ce trebuie facut pentru a remedia problema, poate ati patit la fel .... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ByZ

    11

  • v@sy

    7

  • b-66-six

    4

  • florian666

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Apa care curge pe geamuri se scurge prin portiera, nu ai ce sa faci sa schimbi asta, asa sunt facute.Pentru a preveni ruginirea, portierele au in partea de jos/sub gauri de drenare ale apei tocmai ca sa nu se adune.In timp acolo se aduna praf si se infunda.Prafu strans impreuna cu apa tine umezeala si din aceasta cauza ruginesc.Daca vrei, dupa ce desfaci fata de usa si cureti acolo, poti sa pui vaselina dar va strange praful.Mai ziceau unii de 'bagat ulei in praguri'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfaci usa (macara), cureti bine si aplici ceara de cavitati.

Desfunzi scurgerile si nu ar trebui sa ai probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult de sfaturi, o sa fac asta chiar maine, e posibil sa fie infundate daca spuneti ca portierele sunt prevazute cu scurgeri. 

@Muale : am vazut pe net diverse forme comercializare pentru ceara de cavitati, sincer, nu stiam de existenta ei. Daca ai folosit, imi poti spune care e mai potrivita destinatiei mele, varianta la spray sau lichida - de aplicat cu pensula/injectata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti la spray, cu un furtun mai lung sa ajunga peste tot. Doar sa ai suprafata curata si uscata sa aiba aderenta buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
omu_negru84

am o problema aparuta recent la masina. de fiecare data cand ploua se aduna apa in capota portbagajului iar cand il deschid curge in portbagaj chiar din marginea de jos a capotei sub stopuri in interior. inca nu am reusit sa aflu pe unde naiba intra, initial am crezut ca pe la stopuri dar le-am desfacut si si au o garnitura de cauciuc si sub e uscat. apa se aduna undeva intre tabla exterioara si intaritura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna seara. 

Ma poate ajuta cineva sa imi spuna unde gasesc scurgerile de la trapa pentru un Golf 5 hatchback? In urma cu 2 saptamani cand a fost acea ninsoare am observat imbibarea cu apa a plafonului in partea dreapta la parasolar, si chiar scurgerea apei pe parbriz pe interior, masina fiind parcata cumva cu fata in jos.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi poti detalia cum anume am gresit aria din moment ce imi curge apa pe la trapa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intelegem ca iti curge, dar aici curge doar la golf 3, cauta aria golf 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord si imi cer scuze pentru postarea mea. Motivul a fost unul simplu, nu am gasit un post dedicat golf 5 referitor la aceasta problema, astfel am sperat ca poate gasesc ceva raspunsuri aici. Va multumesc frumos pentru ajutor si inca odata scuze. O seara buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut, in plus atunci cand desfunzi tuburile de cauciuc trebuie sa te uiti sa nu fii sarit din mufe"sus fata stg. dr. si spate"(locurile de scurgere unde se prind furtunasele). daca ai timp se poate da plafonu jos dar necesita timp(1 ora de desfacut plasticile stg dr parbriz, stalpii plus peretii din spate stg dr)


ancearca sa-l schimbi sau sa-l inadesti cu o alta bucata"una in tralta" dar nu prea ai loc. asadar cred ca trebuie sa dai plafonu jos.

 


1 ai verificat chederul? iar 2 stopul pe spate are o garnitura, daca dai jos stopul ai sa vezi garnitura,poate pe acolo iti intra apa. Succes.


sa nu se prelinga pe la incuietoare spate, stiu ca are o garnitura de cauciuc acolo,cred ca s-a copt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Oameni buni eu am avut demontat plafonul si surpriza: nu am niciun furtun pt scurgerea trapei. Cel putin pe stalpii din fata pt ca sunt mai usor vizibili nu am nici un fel de furtun iar din trapa la fel, nu pleaca nici un furtun... Am doar firul de la antena si inca unul rosu pana la plafoniera parca (prin stalpul stanga-fata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai trapa trebuie sa existe si furtune. Altfel pe unde se scurge apa? Ca doar nu curge in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trapa este originala, electrica? Este imposibil sa nu existe furtunasele. Cel putin daca ai desfacut plafonul, trebuie sa vezi stuturile pe unde se scurge apa. Sunt 4, in fiecare colt al trapei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi vedea din nou si mai bine cand voi schimba plafonul pt ca s-a deteliorat si am prins in pioneze un material bine intins in schimbul tapiteriei originale. Oricum, furtunele lipsesc sigur! Stuturile cel mai probabil sunt acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te uiti mai in urma la posturile #59 respectiv #68 ai sa vezi unde vin scurgerile si traseul furtunelor de evacuare a apei. succes                     off topic, cauta sa-ti iei manualul de intretinere si reparatii auto. (acum 1 luna am cumparat-o si eu 62 ron prin posta taxe incluse)


Modificat de baltaretu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut , nu am gasit pe alt topic , si intreb aici , imi picura apa pe la pedala de acceleratie , a mai avut cineva problema asta , mentionez ca filtru de polen e ud tot timpul , ma gandesc sa curga pe tubulatura de aer .... Mersi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!