Jump to content

imi intra apa pe la trapa


vios70
 Share

Postare recomandată

Poate raspund cam tarziu la problema asta,intr-e sticla si parasolaru de la trapa mai este un plastic care ghideaza apa catre stanga si dreapta.Nu are cum sa pice apa pe scaune,daca ai furtunurile desfundate si acea bara de plastic.Eu saptamana trecuta mi-am rezolvat problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ByZ

    11

  • v@sy

    7

  • K

    4

  • shadow_msk

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am avut o problema mai ciudata cu apa de la trapa. Acum cateva zile a turnat cu galeata pe la mine si a doua zi mergand cu masina am simtit miros de umezeala in masina. Era umed plafonul in spatele trapei si masca interioara a trapei (tapiseria). Curios este ca partea din fata (dintre parbriz si trapa) era uscata. Pana acum nu am avut probleme cu apa de la trapa desi a trecut o iarna si multe ploi (dar nu asa violente ca ultima). Am verificat cele 4 scurgeri, iar cele 2 din fata erau infundate (baltea apa pe langa trapa si nu se scurgea). Am desfundat cele 2 scurgeri cu un cablu electric (nu am avut altceva la momentul respectiv) si acum curge apa cu jet puternic ;) . Am scos foarte mult namol dar acum e ok.

Acum astept urmatoarea ploaie puternica sa vad rezultatele. Mi se pare tare curios ca era uda tapiseria plafonului in partea din spate (desi scurgerile din spate nu erau infundate :)) ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare

am si eu o intrebare , trebuie sa schimb garnitura la trapa ( la partea mobila ) ca , cand o inchid se lasa un pic in jos nu sta chiar dreapta cu tabla si daca ploua destul de tare si am protectia aia in plafon ma picura in cap , se gaseste greu ? si m-ar interesa daca se gasesc noi ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Love vezi poate nu e aliniata. Cauta manualul in romana si vezi la caroserie / trapa, ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu e aliniata sta putin mai in jos decat tabla, o sa caut manualul ... sper sa mearga .. sa fie ceva la partile mobile ? ( la trape nu ma pricep deloc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua tuturor !

Sunt nou pe acest forum , deoarece de curand am intrat in posesia unui golf 3 variant (o sa caut unde se fac prezentarile, pentru a da mai multe detalii ) .

Ideea este urmatoarea : am citit , rascitit , cautat , si ..... GHETODAC a mentionat ca a rezolvat problema cu bara care da apa in stanga si dreapta .

Cine are vreo bara din aceasta ???? Eu nu o am , si din aceasta cauza ploua inauntru . Sau de unde se poate achizitiona ?

Multumesc anticipat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut o problema mai ciudata cu apa de la trapa. Acum cateva zile a turnat cu galeata pe la mine si a doua zi mergand cu masina am simtit miros de umezeala in masina. Era umed plafonul in spatele trapei si masca interioara a trapei (tapiseria). Curios este ca partea din fata (dintre parbriz si trapa) era uscata. Pana acum nu am avut probleme cu apa de la trapa desi a trecut o iarna si multe ploi (dar nu asa violente ca ultima). Am verificat cele 4 scurgeri, iar cele 2 din fata erau infundate (baltea apa pe langa trapa si nu se scurgea). Am desfundat cele 2 scurgeri cu un cablu electric (nu am avut altceva la momentul respectiv) si acum curge apa cu jet puternic :) . Am scos foarte mult namol dar acum e ok.

Acum astept urmatoarea ploaie puternica sa vad rezultatele. Mi se pare tare curios ca era uda tapiseria plafonului in partea din spate (desi scurgerile din spate nu erau infundate :blah_: ).

La mine erau atat de infundate gaurile alea de scurgere de nici macar nu le vedeam, si tot asa imi ploua in masina :-) Mi-a zis cineva ca tre' sa fie si le-am cautat pana am dat de ele. Le-am desfundat cu un cablu electric (am vazut ca nu sunt singurul care a apelat la aceasta scula profesionala) si acum e totul bine. Oricum, ma uit dupa fiecare ploaie sa vad ce si cum ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare !

se pare ca multi avem probleme cu trapa aia... eu aveam inainte , in spate stanga , un mic acvariu la fiecare ploaie ; cu ajutorul posturilor voastre despre furtunasele de scurgere am reusit sa le identific si la mine si sa le desfund , culmea ca cele din fata erau infundate si sarite din soclul acela de cauciuc din usa , iar cele din spate erau ok..in fine dupa curatarea lor si rearanjare le-am verificat (cred ca am turnat cate doi litri de apa in fiecare gaura) si era totul in ordine.. dar dupa vreo doua sapt , in urma mai multor ploi , aceeasi mocheta spate sofer este putin umeda... nu se compara cu ce era inainte , dar totusi nu imi convine... sa mai fie si alta cauza sau sa fi fost volumul de apa prea mare si scurgerile sa nu fi facut fata??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca de la trapa ti se inunda tie covorasul dintre sofer si bancheta. Daca ar fi de la scurgeri ar trebui sa ai ud si plafonul sau usa, sau stalpul. Eu cred ca apa aia vine de altundeva. In portbagajul si sub bancheta e uscat?

Iti pun si schema furtunelor de scurgere.

post-35781-1245839553_thumb.jpg

post-35781-1245840055_thumb.jpg

Modificat de Brdaric
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e f ciudat ca doar locul ala e ud (spate sofer) , in rest e uscat peste tot , iar plafon , stalp sau banchete sunt uscate toate , nu e nici un semn. vad ca si acum ploua destul afara si o sa mai urmaresc , daca insista problema cred ca o sa merg la un tinichigiu , poate isi da el seama de mai multe...

schemele pe care le-ai pus tu mi-au confirmat ca am umblat pe unde trebuia si racordurile alea sunt ok. Ms pt ele !

aa , si inca o chestie : la mine erau infundate supapele de scurgere (pct 2 de la evacuarea fata) si apa intra pe sub bord si cumva se infiltra mai departe , deci oricum plafonul nu s-ar fi udat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel pateam si eu doar ca la mine apa venea din fata.Era iesit furtunul si imi baga toata apa inauntru...Verifica sa nu fie ud si partea din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu m-am numarat printre cei cu emotii cand ploua mai sanatos afara.Dar dupa o zi intreaga de stuidiu (cu furtunul stropind masina si urmarind pe unde se infiltreaza apa) am reusit sa ii dau de cap.Explicatii in poza.Am ajuns la concluzia ca zona 4 din poza este singurul loc prin care intra apa in masina, cu conditia ca cele 4 furtunase si canalele de scurgere sa fie curate.Datorita clemelor care actioneaza trapa(cele care de cele mai multe ori se rup si fac trapa nefunctionala) nu am putut monta un profil mai lat asa ca atunci cand ploua trebuie sa am trapa neaparat inchisa pentru ca profilul montat de mine sa sa afle fix sub zona 4 reusind sa colecteze toata apa care se scurge in mod normal printre caroseria masinii si garnitura cu care este prevazut geamul trapei.Osa incerc sa fac niste poze daca cineva este interesat de idee(atunci cand am muncit la ea nu aveam telefonul la mine!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar daca nu are legatura cu trapa,are legatura cu patrunderea apei in habitaclu

am avut si eu o problema cu patruderea apei pe partea stanga la picioare dar nu era de la trapa ci de la protectia de cauciuc prin care trece cablul de deschis capota,era iesit din locul lui si toata apa de pe parbriz care trebuia sa curga prin scurgerile de la aripi se scurgea la picioare pe partea stanga,am bagat protectia aia de cauciuc si problema s-a rezolvat,nu mai intra apa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mac23 ..care e 4?din ce poza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, si eu am gasit apa in masina in urma ploilor de ieri, eu am passat, dar probabil e la fel.

Zona uda: in jurul becului de plafon de sub parasolarul soferului!!!

Ud si scaunul soferului, ud si in spate pe jos.... Deocamdata inca nu stiu care e explicatia/solutia, revin cu amanunte.

Daca cineva are idei, rog sa le spuna...toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca am uitat sa uploadez poza dar cu scuzele de rigoare o fac acum (nu pot sa-mi dau seama cum de nu am observat)

post-30655-1247641099_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal.....

si eu am avut probleme de la apa de ploaie pe partea fata la sofer....am desfacut partea stanga a bordului toate acele protectii...sunt 5 suruburi de desfacut,dat jos tabloul de sigurante si acolo am gasit aceea curba de cauciuc plina de pamant....dase vede daca deschizi portiera la max o bucatica de furtun de 2 cm...se trage afara,(prin interior)se curata ,apoi se poate pune in locasul ei si ultima data se introduce furtunasul in ea...eu m-am chinuit putin sa le bag pe amandoua odata dar nu a mers....doar pe rand am reusit....spor la treaba....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceasta este piesa in forma de U la care se referea mac23, poate sunt doritori

post-9672-1247692111_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Am avut si eu probleme cu intrarea apei in masina pe la trapa si dupa ce am dat plafonul jos am vazut ca imi lipsea o piesa la trapa. La modelu meu de masina trapa e conceputa sa nu fie etansa 100% si deci are 4 canale de scurgere in stalpi cu ajutorul unor furtunase. La partea din spate deoarece trapa se baga dedesupt are inca o piesa care are canal de scurgere in ea iar cand apa se infiltreaza pe la partea din spate a trapei se scurge in aceasta piesa si este dirijata spre laterale. Aceasta piesa la mine lipsea si ma trezeam cand ploua mai tare cu apa in masina. Am facut rost de ea si acum e ok, este cea din imaginea de mai sus.

Modificat de blordc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal,am citit mes. si am avut si eu aceeasi prob. trebuie sa desfunzi scurgerile,ai ceva de munca dar merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Am avut probleme cu apa in masina in stanga fata, in sensul ca la fiecare ploaie era plin de apa. Rezolvarea a venit dupa o vizita la vulcanizare unde am turnat putina apa in dreptul gaurilor de scurgere si apoi am suflat cu aer pe acolo si a iesit toata mizeria.

Partea nasoala este ca azi dimineata am plecat cu masina dupa cateva zile in care nu o folosisem si am gasit o mare baltoaca in dreapta spate, probabil ca urmare a ploilor de zilele trecute.

Am nevoie de putin ajutor de la cei care aumai avut problema asta deoarece nu imi pot da seama pe unde a intrat apa deoarece plafonul este uscat si nu stiu pe unde a putu intra apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit nimic de ajutor la postul 31, la mine problema este ca am apa in dreapta spate. In respectivul post era vorba despre partea din fata, acolo unde am rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Buna am un polo 1.3 din 1995 si dupa o ploaie torentiala tot gasesc apa in spate partea stanga pe jos... am curatat tevile de scurgere de la trapa dar si acum imi intra apa.

Daca cineva s-a mai intalnit cu problema aceasta il rog sa ma ajute :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit nimic de ajutor la postul 31, la mine problema este ca am apa in dreapta spate. In respectivul post era vorba despre partea din fata, acolo unde am rezolvat problema.

Si mie mi s-a intamplat dar curgea pe stanga spate si nu pe dreapta cum e in cazul tau. Am bagat o sarma de balot de aproximativ 2m indoita in doua cu capatul indoit inainte ca sa nu intep furtunasele dupa care am pus niste detergent intr-o sticla de 1L si in timp ce faceam miscarea de dute - vino cu sarma in mana, cu cealalta mana turnam apa cu detergent . De atunci numai am treaba. Asa am facut si pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!